Напевно, ви не раз помічали, якої популярності набувають статті та публікації, у назві яких присутні слова, на зразок «таємниці успіху» або «історії успішних юристів». Ще більшої популярності такі статті набувають, якщо ці «таємниці» будуть маленькими та простими, якщо їх буде небагато і, звичайно, якщо «успіхи» при цьому гарантуються грандіозні... Мабуть, шукати прості відповіді на складні життєві питання стає основним трендом сучасного суспільства.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Жінка у юриспруденції? Якою вона має бути? Якою вона є? Які труднощі трапляються на її професійному та особистому життєвому шляху? Якою ціною здобувається «успішність»? І, взагалі, чи відрізняється жінка-юрист від юриста-чоловіка?
Жінка vs. чоловік
Безумовно, пройшли часи, коли юриспруденція була виключно чоловічим заняттям, хоча шлях до цього був непростим. Історії відомі випадки, коли юристи-чоловіки навіть принципово зривали судові засідання, відмовляючись мати справу із захисником-жінкою (мова йде про Флейшиц К.А., першу в Російській імперії жінку-адвоката, яка взяла участь лише в одному засіданні, яке фактично зірвав невдоволений опонентом прокурор, і яку, зрештою, виключили з адвокатури через її… нездатність носити фрак). Нині співвідношення чоловіків та жінок, які отримують юридичну освіту, в середньому становить 1:1, навіть з невеликою перевагою жінок. Проте, загалом, у більшості юридичних компаній керуючі позиції все ж таки займають чоловіки. Про що це може свідчити? Невже жінка чимось поступається чоловікові у професійних здібностях як юриста або як керівника? В жодному разі – ні! Але той факт, що ми – інші, заперечень не викликає.
Для того, щоб не бути голослівною, наведу приклад з книги Енн Мойр та Девіда Джессла «Стать мозку. Істинні відмінності чоловіків від жінок», де в рамках психологічного дослідження опитувані чоловіки та жінки були поставлені перед моральною дилемою: у чоловіка помирає дружина, він надто бідний для того, щоб купити потрібні для її врятування ліки, – чи повинен він їх вкрасти? Здавалося б, відповідь очевидна – життя має більшу цінність, ніж власність. Однак на диво, відповіді опитуваних чітко відрізнялись. Для чоловіків – це було питання справедливості, вони міркували, що в такій ситуації було б правильним. На відміну від жінок, у яких ця задача зумовила виникнення низки інших запитань. Можливо, чоловік міг би обговорити цю проблему з власником аптеки? Можливо, він міг би позичити гроші? А що трапилось би з дружиною, якби його спіймали на крадіжці та посадили б до в’язниці? Зрештою, автори дослідження дійшли висновку, що виникнення таких супутніх питань, дійсно, не дозволяє жінкам вирішити будь-яку проблему так швидко, як міг би це зробити чоловік. Однак, у той же час, жіноче вирішення буде більш всеосяжним, глибшим, вдумливішим, ніж чоловіче. Звичайно, потрібна сміливість, аби прийняти важке рішення. Але іноді просто потрібна жінка для того, аби зрозуміти, що рішення не завжди має бути важким. Нам властива інтуїція, яку, погодьтеся, не здатне замітити жодне логічне обґрунтування. Зрештою, тільки жінка може дозволити собі певні хитрощі та нестандартні рішення.
Але при всіх цих відмінностях, у жодному разі жінка та чоловік у сфері юриспруденції не є суперниками! Навпаки, поєднання чоловічої логіки, чоловічого стратегічного мислення та жіночої інтуїції, жіночої тактики – має наслідком ідеальний робочий тандем, який забезпечує не просто комплексний підхід до вирішення того чи іншого юридичного питання з метою надання вичерпної консультації, а саме пошук оптимального та нестандартного вирішення для клієнта.
Вічне прагнення до саморозвитку
Чи вважаю я себе успішним юристом, будучи партнером відомої юридичної компанії? Це не таке очевидне питання, як здається на перший погляд. Будь-який студент разом зі своїми однокурсниками може заснувати юридичну компанію, призначити себе партером або директором власного підприємства. Сама посада – не є ціллю. Натомість, успішний юрист – це постійний шлях саморозвитку. Я думаю, що така фраза навіть здатна налякати молоде покоління. Однак постійного саморозвитку не варто боятися.
Кажуть, що для того, аби стати справжнім професіоналом у своїй справі, слід займатися нею мінімум 10 тис. годин. Ні, цього мало! Робота юриста – це робота в режимі non-stop. До того ж, у будь-якого практикуючого юриста формується особливий стиль мислення. Саме тому робота юриста – це постійне прагнення до досконалості. Неможливо передбачити усе, але тільки від тебе залежить, чи зробиш ти максимум від можливого. Я не задовольняюся «напівмірами», «напіврішеннями», принаймні, у своїй роботі. Відповідь має бути чітка, конкретна і корисна для клієнта.
Якби я вважала себе сформованим успішним юристом, то обмежувала б себе у подальшому зростанні. Будь-яка нова сфера – це новий шлях до розвитку, і я з превеликим задоволенням приймаю нові проекти. Для жінки дуже важлива інтрига, вона нас захоплює, надихає на нові досягнення, робить наше життя цікавим. Для мене юриспруденція та кожен новий проект – це чергова інтрига, і не можливо стриматися від такої спокуси!
Спілкування з колегами
У мене іноді запитують, чи важко бути партнером у юридичній компанії? Важко, адже це відповідальність за роботу не лише свою, а й своєї команди. Щоб бути партнером, треба вміти сформувати команду і працювати в ній. Взаємоповага й довіра – це ті ключові пункти, на яких базуються відносини у нашій компанії. Безперечно, як керівник, однією з основних своїх задач я вважаю розвиток своїх колег. Навіть якщо до мене у відділ потрапляє людина, яка до цього не працювала в юридичній сфері, ми шукаємо до неї підходи, аби допомогти якнайкраще розкритися її можливостям. Моя команда – це не мої підлеглі, мої однодумці, кожен з яких, безперечно, має свої таланти, розкриваючи їх – він зростає у професійному та життєвому плані.
«За лаштунками»
Любі наші чоловіки, а чи подобатиметься вам жінка, яка буде постійно просити її розважати та чимось зайняти, якій буде сумно і більшість часу вона буде нудьгувати й проявляти своє невдоволення? Жінка-юрист, така собі smart-woman, здатна бути цікавою за лаштунками офісної роботи, державних органів, судів чи кабінетів слідчих. Вона не буде вам розказувати про свою нудну роботу. Ми, жінки-юристи, скористались порадою Конфуція, обрали роботу до душі й тепер не працюємо жодного дня у своєму житті. Саме тому ми переповнені позитивною енергією, мріємо про нові досягнення, посміхаємось, коли смішно і захоплюємось неперевершеним.
Наостанок, напередодні нашого жіночого свята, я хотіла б нагадати усім жінкам про те, як важливо жінці досягати балансу. Нагадати й щиро побажати усім нам – найкращій половині людства – цінувати у собі своє жіноче начало, пам’ятати про свої переваги та вміло користуватися ними. Успіхів нам в усіх наших починаннях!