13 липня 2020, 13:03

Земельний податок: які пільги щодо сплати для фізосіб?

Опубліковано в №14 (720)

Алла Путря
Алла Путря «PRAVO GARANT» старший юрист

Відповідно до Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, і її використання є платним. Платою є земельний податок, який, відповідно до пп. 14.1.72 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, є обов'язковим платежем, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Категорії фізичних осіб, які мають право на пільги щодо сплати земельного податку, перелік видів земельних ділянок та їх розмір, щодо яких зазначені категорії фізичних осіб мають право скористатися пільгами, визначені у ст. 281 Податкового кодексу України. Ці категорії умовно можна поділити на: осіб, які потребують соціального захисту, у зв'язку з чим звільняються від сплати земельного податку, та осіб, які використовують наявну у них земельну ділянку для отримання прибутку або здійснення підприємницької діяльності.

Щодо осіб, які потребують соціального захисту, то відповідно до ст. 281 Податкового кодексу України, від сплати податку звільняються особи з інвалідністю першої і другої групи; фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років; пенсіонери (за віком); ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Щодо іншої категорії, то вона включає:

• власників земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачів за умови передачі земельних ділянок та земельних часток (паїв) в оренду платнику єдиного податку четвертої групи;

• платників єдиного податку першої - третьої груп за земельні ділянки, що використовуються для провадження господарської діяльності (крім діяльності з надання земельних ділянок та/або нерухомого майна, що знаходиться на таких земельних ділянках, в оренду (найм, позичку). Як бачимо, пільга у цьому випадку не застосовується, коли видом господарської діяльності фізичної особи-підприємця є надання в оренду земельних ділянок. Таке обмеження виникло у зв'язку зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» від 16.01. 2020 р. №466-IX, та застосовується з 01.07.2020 р. У зв'язку з цим постає питання процедури доведення контролюючими органами використання земельної ділянки з метою саме здачі в оренду, та чи наявність КВЕДу 68.20 «Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна» автоматично буде підставою для незастосування пільги;

• платники єдиного податку четвертої групи для ведення сільськогосподарського товаровиробництва.

У зв'язку з тим, що земельний податок належить до місцевих, чинним законодавством передбачена можливість встановлення тих чи інших пільг органами місцевого самоврядування. Так, відповідно до ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до компетенції сільських, селищних, міських рад належить прийняття рішень щодо надання відповідно до чинного законодавства пільг по місцевих податках і зборах, а також земельному податку. Це можуть бути пільги, надані як економічне стимулювання землевласників та землекористувачів при здійсненні за власні кошти заходів, передбачених загальнодержавними і регіональними програмами використання та охорони земель.

Таким чином, особливістю земельного податку є відсутність чітко визначених законодавством розмірів та можливість використання в якості стимулюючих заходів при здійсненні суспільно-корисної діяльності.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати