27 вересня 2021, 13:29

«Зелене світло» початку обігу земель с/г призначення

Тетяна Гандзюк
Тетяна Гандзюк «INPRAXI LAW» адвокат

З 1 липня 2021 р. скасовано мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення. Відтак, тепер фізичні особи мають право набувати та відчужувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення площею не більше 100 га. З 1 січня 2024 р. відповідне право набудуть і юридичні особи з обмеженням загальної площі ділянок у 10 тис. га. Що ж до іноземців, то можливість набувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення буде їм надана лише після схвалення цього на загальнонаціональному референдумі.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Що ж потрібно враховувати? По-перше, на даний час набувачами земельних ділянок сільськогосподарського призначення можуть бути лише громадяни України, територіальні громади та держава. Юридичні особи, створені і зареєстровані за законодавством України, учасниками (акціонерами, членами) яких є лише громадяни України та/або держава та/або територіальні громади, набудуть відповідне право з 01.01.2024 р. Банки можуть набувати право власності на земельні ділянки лише в порядку звернення стягнення на них як на предмет застави і зобов’язані відчужити їх на земельних торгах протягом 2 років з дня набуття права власності.

По-друге, слід враховувати обмеження площі земельних ділянок, що можуть перебувати у власності фізичних та юридичних осіб. Так, загальна площа земельних ділянок сільськогосподарського призначення у власності громадянина України не може перевищувати 100 га (до 01.01.2024 р.), а юридичних осіб — 10 тис. га (з 01.01.2024 р.).

По-третє, на законодавчому рівні закріпили положення щодо з’ясування статусу покупця земельної ділянки, відповідно до якого нотаріус при здійсненні нотаріальних дій зобов’язаний встановити особу покупця, перевірити, чи не накладено на нього санкції. Крім того, нотаріус як суб’єкт первинного фінансового моніторингу має право витребовувати у потенційного покупця відомості та документи, що підтверджують джерела походження коштів для придбання земельних соток чи гектарів. І саме на нотаріусів покладається обов’язок перевірки обмежень щодо загальної площі земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що перебувають у власності фізичної особи, а також юридичних осіб, учасником (членом, акціонером) яких вона є, шляхом зіставлення відомостей, отриманих з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Визначення ціни земельної ділянки — особиста справа продавця і покупця, предмет переговорів між ними. Проте до 2030 р. буде діяти мінімальний поріг, нижче якого ціна опускатися не може. Мінімальною ціною буде нормативна грошова оцінка ділянки. Звертаємо увагу, що розрахунки, пов’язані зі сплатою ціни земельних ділянок сільськогосподарського призначення за цивільно-правовими угодами, проводяться виключно у безготівковій формі.

Станом на 22 вересня у рамках ринку землі укладено 19 761 угоду. Лідерами за кількістю угод є Полтавська та Київська області. Це підтверджує, що на сьогодні громадяни України мають можливість реалізувати своє конституційне право на вільне розпорядження своєю власністю.

І пам’ятайте: перед покупкою земельної ділянки обов’язково треба провести юридичний аудит правової ситуації з землею, щоб переконатися, що ніяких юридичних проблем немає.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати