14 вересня 2021, 16:20

Зброю — на реєстрацію

Опубліковано в №17 (747)

Володимир Клочков
Володимир Клочков «Клочков та Партнери, АО» керуючий партнер, адвокат

Попри низку законодавчих ініціатив про узаконення цивільної зброї та впровадження нових механізмів контролю її обігу, на даний час єдиним нормативно-правовим актом, що регулює використання зброї, є інструкція, затверджена наказом МВС №622 1998 р. Законодавство України про зброю є надзвичайно вузьким та належним чином не регулює обіг зброї в державі. Проводячи паралель між іноземними та національною системами регулювання «статусу зброї», остання має значну кількість прогалин та недоліків, що унеможливлює створення повноцінного механізму державного контролю.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Створення єдиного реєстру зброї, що наразі є одним з пріоритетних завдань МВС, може стати поштовхом до покращення нинішньої ситуації у сфері регулювання обігу зброї в Україні. Загальновідомо, що комп’ютеризація системи обліку є найкращим інструментом контролю будь-яких операційних процедур. Зброя не є виключенням. Єдиний реєстр зброї (ЄРЗ) може стати т.з. камерою спостереження за формуванням, зберіганням, використанням зброї та будь-яких частин до неї (боєприпаси, частини та вибухові матеріали), які мають ідентифікаційні номери.

Відповідно, під контроль підпадатимуть і суб’єкти, які залучені до згаданого процесу. Такий реєстр дозволить бачити досить реальну картину щодо наявності зброї у населення, контролювати її обіг, процеси зміни суб’єктів володіння тощо. Це допоможе відслідковувати осіб, котрі використовують таку зброю, і полегшить розслідування злочинів, пов’язаних з її використанням.

Створення простої та водночас прозорої процедури отримання зброї — друга пріоритетна мета ЄРЗ. Наразі процес придбання зброї передбачає ряд процедур, у т.ч. отримання низки довідок та звернення до державних служб. Зведення процесу до виключно електронної форми має мінімізувати прояви фальсифікації, бюрократії та корупції. З іншого боку, така процедура породжує так звану легкодоступність зброї для більшості населення, яку також можна розцінювати по-різному.

Варто наголосити, що даний реєстр покладає значний тягар відповідальності на державу. Відповідно, система автоматизації буде здатна допомогти у досягненні бажаних результатів лише після всебічного опрацювання. Саме це стало причиною відмови від такої системи у низці європейських країн та більшості штатів США.

Належне та якісне функціонування ЄРЗ потребує якісного технічного адміністрування процесу. Цього можна досягти шляхом створення всіх умов як з технічного боку, так і з боку людських ресурсів. Важливим у даному контексті є механізм підбору фахівців, які будуть залучатися до реалізації цього процесу, їх підготовки та контролю їх діяльності.

Підсумовуючи, можна дійти висновку, що створення ЄРЗ є вдалою інвестицією у забезпечення контролю зброї та додатків до неї, їхнього обігу та володільців, що в результаті гарантує підвищення рівня безпеки та керованість використання зброї в майбутньому. Проте таке нововведення є досить ризикованим та відповідальним для керівного апарату, вимагає виваженого підходу до його створення.

Нагадаємо:

Міністр внутрішніх справ України Денис Монастирський під час презентації пріоритетних напрямків роботи МВС заявив, що до кінця року в Україні створять єдиний реєстр зброї. «Фактично наша мета — до кінця року створити єдиний реєстр зброї і спільно з колегам з ВРУ прийняти закон про зброю. Це та новація, яка має бути забезпечена уже в цьому році», — сказав очільник МВС.

Наразі в Україні, за його словами, громадянин, щоб придбати зброю, має зібрати купу довідок, з яких частину можна фальсифікувати, принести їх у відповідний магазин, потім купити зброю, але не отримати її, потім звернутися ще раз до дозвільної служби і лише після низки процедур отримати цю зброю.

«Процедура продовження дозволу також дуже хаотична та незручна для громадянина. Ми ж плануємо з допомогою електронних сервісів фактично забезпечити і відслідковувати весь життєвий цикл зброї і спростити процедуру продовження дозволів на зброю онлайн, потім поступово перейти до електронного дозволу з самого початку і таким чином навести порядок у цій царині»,— підкреслив міністр.

Серед результатів створення єдиного реєстру зброї Денис Монастирський назвав облік повного життєвого циклу зброї, перехід до використання дозволів в електронному вигляді, прозорість дозвільно-реєстраційної діяльності, спрощення процедури продовження дозволу на зброю в онлайн-режимі.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати