27 червня 2023, 10:48

Закупівля послуг з поточного ремонту

Тетяна Руденко
Тетяна Руденко адвокат у сфері захисту економічної конкуренції, публічних закупівель

Закупівля будівельних робіт, ремонтів зараз набирає особливої актуальності. По-перше, такі роботи проводяться саме в теплу пору року. По-друге, війна, в якій ми всі зараз живемо, змінила пріоритети. На перший план виходять такі потреби, як  відремонтувати будівлі та дороги, що пошкоджені уламками та обстрілами; замінити вибиті вибуховою хвилею вікна; привести до ладу та облаштувати сховища і укриття; підготувати притулок для евакуйованих та внутрішньо переміщених осіб; встановити альтернативні джерела енергії та ще багато чого. 


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Закупівлі послуг з поточного ремонту – рано чи пізно, але потреба у їх проведені виникає практично у кожного замовника. А оскільки замовник не завжди має у штаті спеціалістів, що знаються на будівництві, то при закупівлях можуть виникнути  неясності, що призводять до порушення законодавства у сфері закупівель. 

Отже, що таке поточний ремонт, як визначитися із закупівлею, як правильно закупити таку послугу та оприлюднити інформацію про закупівлю – в цьому коментарі. 

Поточним ремонтом називається комплекс ремонтно-будівельних робіт, який передбачає систематичне та своєчасне підтримання експлуатаційних якостей та попередження передчасного зносу конструкцій та інженерного обладнання. Якщо будівля загалом не підлягає капітальному ремонту, комплекс робіт поточного ремонту може враховувати окремі роботи, які класифікуються як такі, що належать до капітального ремонту (крім робіт, які передбачають заміну та модернізацію конструктивних елементів будівлі).

 Поточний ремонт повинен провадитись з періодичністю, що забезпечує ефективну експлуатацію будівлі або об'єкта з моменту завершення його будівництва (капітального ремонту) до моменту постановки на черговий капітальний ремонт (реконструкцію).

Таке визначення надається в листі Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 15.07.2009 №9/9-1056 «Щодо віднесення ремонтно-будівельних робіт до капітального чи поточного ремонту». Тобто поточний ремонт спрямований на забезпечення ефективної експлуатації будівлі, попередження її передчасного зносу. 

Крім того, Мінжитлокомунгосп у своєму листі  від 11.03.2009 № 8/7-2425, зазначив, що  для визначення робіт поточного чи капітального ремонту лікарень, учбових закладів, адміністративних будинків за рішенням їх власників може бути застосований Примірний перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд,  затверджений наказом  Держжитлокомунгоспу від 10.08.04 № 150.

Вказані листи допоможуть вам визначитися, що саме ви закуповуєте, поточний ремонт проводите чи капітальний, стануть можливим доказовим підкріпленням, якщо виникне потреба обґрунтувати свою позицію щодо вибору закупівлі. Але передусім замовник керується законодавством у сфері закупівель, враховуючи і галузеві норми.  

Предмет закупівлі послуг з поточного ремонту визначається відповідно до пункту 3 частини ІІ Наказу Мінекономіки від 15.04.2020 № 708, а саме – за кожним окремим будинком, будівлею, спорудою, лінійним об’єктом інженерно-транспортної інфраструктури згідно з термінологією державних будівельних норм ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» та/або галузевих будівельних норм ГБН Г.1-218-182:2011 «Ремонт автомобільних доріг загального користування. Види ремонтів та переліки робіт».

ДБН А.2.2-3:2014 містить визначення, що саме являється будинком, будівлею, спорудою та лінійним об’єктом інженерно-транспортної інфраструктури та дає відповідь на досить поширене запитання замовників – як бути, якщо за однією адресою знаходиться декілька будинків.  

Вартісні межі для закупівлі послуг з поточного ремонту, коли замовник має право укласти договір без використання електронної системи закупівель  – 200 000 грн.

Нагадаю, що з 19.10.2022 на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, замовники, що зобов’язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі з урахуванням Особливостей, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року № 1178 на виконання вимог Закону.

Помилки у визначенні предмета закупівлі (проводимо поточний чи капітальний ремонт) можуть мати небажані наслідки для замовника. Так, помилкове визначення поточного ремонту капітальним та обрання невірної процедури закупівлі (роботи замість послуг) може призвести внаслідок різних вартісних порогів до вчинення замовником порушення у вигляді придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель відповідно до вимог закону

Так само неприпустимим є окреме проведення закупівель послуг з поточного ремонту, наприклад, різних поверхів/частин однієї будівлі або ж окремі закупівлі різних видів будівельних робіт по одному об’єкту (електромонтажні, малярні, штукатурні та інші). Це теж є порушенням законодавства у сфері закупівель – неправильне визначення предмета закупівлі, а у разі, якщо внаслідок такого підходу замовник уклав декілька прямих договорів на послуги з поточного ремонту по одному об’єкту, сумарна вартість яких перевищує 200 000 грн – поділ предмета закупівлі на частини. 

Винятком може бути виділення додаткових коштів замовнику, або ж виникнення додаткової потреби, яку замовник не міг передбачити під час здійснення початкової закупівлі.

При закупівлі послуг з поточного ремонту, замовник вказує код за четвертою цифрою Єдиного закупівельного словника. 

Поточний ремонт може виконуватися на підставі дефектного акта. Дефектний акт – це документ, який підтверджує, що певний матеріальний об’єкт (об’єкт будівництва) потребує ремонту та містить перелік робіт та матеріалів. Настановою для визначення вартості будівництва встановлена форма дефектного акта для капітального ремонту, яка може бути використана для проведення поточного ремонту. 

Якщо ж для проведення поточного ремонту розробляється проєктно-кошторисна документація, послуги з її виготовлення закуповуються замовником окремо, відповідно до очікуваної вартості. Водночас замовник може укласти прямий договір без застосування електронної системи закупівель, якщо очікувана вартість закупівлі не перевищує 100 000 грн. 

Що стосується поточного ремонту доріг, то відповідно до п. 6.1 та 6.2 галузевих будівельних норм ГБН Г.1-218-182:2011 «Ремонт автомобільних доріг загального користування. Види ремонтів та перелік робіт» поточний ремонт виконується відповідно до проєктно-кошторисної або кошторисної документації.

Отже, основні пункти, якими має керуватися замовник при закупівлі послуг з поточного ремонту:

  • Предмет закупівлі послуг з поточного ремонту визначається за кожним окремим будинком, будівлею, спорудою, лінійним об’єктом інженерно-транспортної інфраструктури згідно з термінологією державних будівельних норм ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво», затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 04 червня 2014 року № 163. 

  • Предмет закупівлі послуг з поточного ремонту визначається за об'єктом будівництва, із зазначенням коду за показником четвертої цифри Єдиного закупівельного словника. 

  • Закупівлі послуг з поточного ремонту вартістю до 200 000 грн проводяться без застосування електронної системи закупівель відповідно до Особливостей.

  • Послуги з поточного ремонту можуть виконуватися відповідно до  дефектного акта. 

  • Послуги з поточного ремонту доріг виконуються відповідно до проєктно-кошторисної або кошторисної документації. 

  • Якщо поточний ремонт проводиться на підставі проєктно-кошторисної документації, послуги з її виготовлення закуповуються окремою процедурою. У разі, якщо вартість такої послуги не перевищує 100 000 грн, замовник може укласти договір з виконавцем без застосування електронної системи закупівель. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати