05 лютого 2024, 12:25

Законопроєкт №10449: що потрібно знати про мобілізацію в Україні

Артем Сірик
Артем Сірик адвокат у сфері військового права

У ВРУ 30.01.2024 було зареєстровано урядовий проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку (законопроєкт від 30.01.2024 р. №10449).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Це друга спроба удосконалити механізми проведення заходів мобілізації для залучення більшої кількості населення, а також забезпечення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів та удосконалення окремих питань проходження військової служби. Сам законопроєкт №10378 відкликано.

Міноборони називає законопроєкт №10449 оновленою версією законопроєкту №10378, але зі своїми змінами та доповненнями.

Ключові пропозиції:

1. Скасування строкової служби

Законопроєктом пропонується скасувати строкову військову службу і запровадити базову військову службу (далі — БВС).

Направлення громадян України для проходження БВС включатиме, зокрема, прибуття за зазначеними в повістці районного (міського) ТЦК та СП за адресою та часом для відправки у військову частину для проходження БВС та знаходження у відповідному ТЦК та СП (обласному збірному пункті) до відправлення у військову частину.

Строки БВС наступні: в мирний час — до 5 місяців, під час дії воєнного стану — на строк до 3 місяців.

2. Базова загальновійськова підготовка

Також законопроєктом пропонується запровадити базову загальновійськову підготовку (далі — БЗП).

Простішою мовою — це обов’язкова навчальна дисципліна в закладах освіти.

Важливим моментом БЗП є те, що після проходження БЗП особи, які пройшли таку підготовку, стають військовозобов’язаними, тобто є такими, які беруться на військовий облік військовозобов’язаних у територіальних центрах комплектування за місцем проживанням.

Законопроєкт пропонує БЗП розпочати з 2025 року.

3. Зміна призовного віку з 27 до 25 років

Не перша спроба змінити призовний вік. Парламент прийняв законопроєкт №9281 про зниження граничного віку призовників з 27 до 25 років, але до сьогодні Президент не підписав його.

4. Електронний реєстр військовозобов’язаного

Михайло Федоров говорив, що електронних повісток в Дії не буде ніколи. Але Міноборони пішло іншим шляхом.

В Україні прийняли зміни до Закону про реєстр «Оберіг» та роботу єдиного реєстру військовозобов'язаних.

Законопроєкт передбачає обов’язок громадян надати відомості та бути в даній базі — електронному реєстрі. Також військовозобов’язані протягом 60 днів із дати початку проведення мобілізації зобов’язані уточнити свої облікові дані за місцем свого перебування або знаходження.

5. Вручення повістки через електронний кабінет

Традиційне вручення повістки доповнено можливістю вручення повістки через електронний кабінет.

Важливим є те, що днем вручення повістки про виклик до ТЦК та СП вважатиметься день отримання ТЦК та СП повідомлення про доставлення такої повістки до електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного та резервіста.

Навіть якщо громадянин не побачить надісланої повістки, вона все одно вважатиметься врученою. Запровадженням е-повістки уряд може кардинально змінити порядок вручення повісток, де, гіпотетично, переважатиме електронний спосіб вручення, аніж теперішній «живий».

6. Обов’язок мати при собі військово-обліковий документ

Законопроєкт передбачає зобов’язання громадян України віком від 18-60 років, які перебувають на військовому обліку або зняті (виключені) з військового обліку, мати при собі військово-обліковий документ та пред’являти його на вимогу уповноваженого представника ТЦК СП або поліцейського, а також представника ДПСУ у прикордонній смузі.

7. Зміни щодо надання відстрочки

Найзмістовніша частина змін до законопроєкту. Тимчасову непридатність, як підставу для відстрочки від призову, пропонується встановлювати на строк 6-12 місяців (на цей час — до 6 місяців).

Пропонується надати право на відстрочку патронатним вихователям, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років.

Пропонується скасувати право на відстрочку для таких категорій:

 • військовозобов’язані, зайняті постійним доглядом за батьками своєї дружини
 • військовозобов’язані, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи;
 • військовозобов’язані, у яких на війні загинули дід, баба, неповнорідні сестра чи брат.

Пропонується надати право на відстрочку опікунам особи, визнаної судом недієздатної – незалежно від того, має така особа інвалідність чи ні (на даний момент обов’язковою є умова наявності інвалідності у недієздатної особи).

Пропонується надати право на відстрочку опікунам особи, визнаної судом недієздатної – незалежно від того, має така особа інвалідність чи ні (на даний момент обов’язковою є умова наявності інвалідності у недієздатної особи).

Пропонується надати право на відстрочку членам сім’ї першого ступеню споріднення (не більше одного) особи з інвалідністю I групи, зайнятим постійним доглядом за нею, а також членам сім’ї другого ступеню споріднення (не більше одного та за умови відсутності членів сім’ї першого ступеню споріднення чи їх фізичної неспроможності), що підтверджується в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Щодо догляду за особою інвалідністю 2 групи – право на відстрочку матимуть тільки родичі першого ступеня споріднення, які здійснюють таких догляд, і за умови, що ніхто більше доглядати не може.

Скасування підстави для відстрочки щодо догляду за особою, яка потребує постійного догляду за висновком ЛКК.

Пропонується скасувати право на відстрочку для таких військовозобов’язаних:

 • працівники підприємств, установ та організацій Міністерства оборони України;
 • працівники Національної поліції України, Бюро економічної безпеки України, Національного антикорупційного бюро України, Державного бюро розслідувань, Державної виконавчої служби України.

Пропонується надати право на відстрочку здобувачам професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої̈ освіти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній у ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту» (крім аспірантів, які здобувають рівень освіти за кошти фізичних або юридичних осіб на умовах контракту), а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Вказаними змінами:

 • здобуття рівня освіти у відповідній послідовності (напр., не матимуть права на відстрочку ті, хто вже має ступінь магістра і бажає отримати ступінь спеціаліста);
 • скасування права на відстрочку аспірантам, які навчаються на контракті.

8. Заходи впливу для громадян, які не виконують обов’язки

Якщо громадянин не з'явиться до ТЦК після вимоги, військкомат може звернутися до суду, щоб той вжив до порушника свої заходи впливу. Серед них пропонуються:

 • тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України;
 • тимчасове обмеження права керування транспортними засобами;
 • арешт на кошти та інші цінності, що є на рахунках та на зберіганні у банках та інших фінустановах, або на електронні гроші на електронних гаманцях.

Алгоритм дій:

1. Представники ТЦК зможуть звертатися до Національної поліції. Останнім надається право застосовувати адміністративне затримання військовозобов’язаних.

2. Якщо впродовж 15 днів військовозобов’язаний не з’являється, а поліція не може провести затримання та доставлення, то протягом 5 днів керівник ТЦК надсилає громадянину або в електронний кабінет, або в паперовій формі засобами поштового зв’язку на адресу місця проживання громадянина вимогу про виконання обов’язку.

Якщо після цього впродовж 10 календарних днів громадянин не виконав зазначеного у вимозі обов’язку, не з’явився у відповідному ТЦК (або закордонної дипломатичної установи України, якщо перебуває за кордоном), то це дає право ТЦК звертатися до суду. Сама вимога може бути оскаржена в суді.

Військовозобов’язаний також може оскаржити рішення суду, але подання апеляції не впливає на дію вже введених обмежень.

9. Щодо військовозобов’язаних закордоном

Чоловіки у віці від 18–60 років за кордоном не зможуть звернутись за консульськими послугами до дипломатичних представництв України за кордоном, якщо не пред’являть військово-обліковий документ.

Винятки можуть бути лише для:

 • оформлення посвідчення особи на повернення в Україну;
 • вчинення консульських дій щодо дітей громадянина України, другий з батьків яких є іноземцем або особою без громадянства;
 • вчинення нотаріальних дій із питань оформлення спадщини;
 • вчинення дій за заявами громадян України, які перебувають під арештом, затримані чи позбавлені волі за кордоном.

10. Перетинання кордону

Пропонується обов’язок пред’явлення військово-облікового документу з відміткою про взяття на військовий облік або виключення з військового обліку. Зміни пропонуються внести на рівні закону.

11. Надання додаткового часу перед мобілізацією

Для громадян, які самостійно прибули до ТЦК та СП та підлягають направленню на навчання (підготовку) у зв’язку з призовом на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, час явки до ТЦК та СП встановлюється протягом двох місяців з дня проходження ВЛК.

Раніше військовозобов’язаний, після проходження ВЛК, скеровувався до навчального центру ЗСУ. Тепер, після проходження ВЛК, у особи є два місяці часу щодо вирішення своїх особистих питань та в подальшому направляється на навчання.

12. Бронювання військовозобов’язаних

Відбудеться уточнення порядку бронювання для військовозобов’язаних, які працюють в органах державної влади, інших державних органах, зокрема на посадах державної служби категорії «А» — всі військовозобов’язані, а для державної служби категорії «Б», «В» — до 50% кількості військовозобов’язаних. Працівники Нацполіції, ДБР, НАБУ, прокуратури, БЕБ, Служби судової охорони більше не матимуть відстрочки.

13. Нові обов’язки для підприємств та організацій

Планується залучення органів місцевого самоврядування, місцевих державних адміністрацій, військово-цивільних та військових адміністрацій, підприємств, установ і організацій до активної участі у заходах проведення мобілізації, зокрема до забезпечення організації призову громадян на військову службу, оповіщення та забезпечення прибуття громадян, які залучаються до виконання обов’язку щодо мобілізації, до збірних пунктів та військових частин.

14. Демобілізація під час війни

Встановлюються підстави для звільнення з військової служби військовослужбовців у разі безперервної служби під час дії воєнного стану протягом 36 місяців. Звільнення таких військовослужбовців визначатиметься строками відповідно до рішення Ставки Верховного Головнокомандувача. 

15. Мобілізація окремої категорії засуджених

На військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період можуть бути призвані за бажанням засуджені особи, які звільнені від відбування покарання з випробуванням, крім тих, хто засуджений за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, а також злочинів, передбачених статтями 402–406, 408–411, 426–433, 437–442 КК України.

16. Коли вступить в дію законопроєкт

Перехідні положення законопроєкту передбачають, що в разі схвалення документ набуває чинності за місяць після його офіційного опублікування, за винятком норм, які стосуються вилучення транспортних засобів і звільнення чинних військових у запас. Ці статті набудуть чинності за вісім місяців після публікації документа. Також зберігається за здобувачами освіти права на відстрочку до завершення поточного навчального року.

Висновок

Прийняттям цього законопроєкту значно посилиться регулювання урядом процедури мобілізації. Пропонуються значна диджиталізація комунікації ТЦК та СП із військовозобов’язаними; вводяться жорсткі обмеження у правах порушників законодавства; пропонується запровадження підстав для звільнення з військової служби військовослужбовців у разі безперервної служби під час дії воєнного стану протягом 36 місяців та інші значні зміни.

Але, звісно, це не остаточний варіант закону. Чи приймуть вказаний законопроєкт та у якому виді — відповідь нададуть депутати найближчим часом.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати