15 липня 2024, 18:02

Як за 255 грн підтвердити авторство на будь-яку кількість фотографічних творів

Володимир Коноваленко
Володимир Коноваленко директор ГО «Товариство популяризації знань про інтелектуальну власність»

У будь-якої особи є безліч фотографічних творів, оскільки практично у кожного є цифровий пристрій (телефон, смартфон, відеокамера тощо), який дозволяє в будь-яку годину в будь-якому місці фіксувати знаменні та не дуже події, схід та захід сонця, природу, політиків, артистів, спортсменів та інших знаменитостей, тобто кожен фіксує світ навколо себе.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Багато цих фотографій поширюються в Інтернеті, соціальних мережах, друкуються в навчальних та інших виданнях. 

За законом лише автор твору визначає під яким іменем твір використовуватиметься: під власним ім'ям, під псевдонімів чи анонімно. 

Однак більшість фотографій поширюються без вказівки імені автора, що є порушенням авторського права, а деякі фотографічні твори розповсюджуються під чужим іменем, що є плагіатом. 

З Інтернету відомо, що деякі автори фотографічних творів отримують великі кошти за надання дозволу на їх використання. Проте переважній більшості авторам складно заробити гроші на продажі фотографічних творів.

Для таких авторів в Інтернеті є сотні порад про те, як заробити гроші на продажі фотографічних творів. Ми на цьому зупинятися не будемо. 

У статті зупинимось на захисті авторського права на фотографічний твір, оскільки навкруги вистачає бажаючих заробити гроші на результатах чужої праці.  

Вважаю, що єдиним надійним правовим механізмом засвідчення належних автору особистих немайнових прав та/або майнових прав на твір, факту і дати його створення є державна реєстрація авторського права.

Для здійснення державної реєстрації авторського права на твір треба подати відповідну заяву до Українського національного офісу інтелектуальної власності

За реєстрація авторського права на твір сплачується збір у розмірі 255 грн. 

Однак на цьому шляху автора чекають значні витрати на сплату цього збору, оскільки відповідно до «Порядку державної реєстрації авторського права і договорів, які стосуються майнових прав на твір», заява на державну реєстрацію права автора на твір повинна стосуватися одного твору, а фотографічних творів сотні-тисячі. 

Якщо перемножити 255 грн на кількість заяв, то отримаємо шалену суму. 

Більш детально про цю проблему у статті «Реєстрація авторського права на твори по-новому: постскриптум».

Як бути?

Пропоную здійснити державну реєстрацію авторського права не на фотографічний твір, а на збірку власних фотографічних творів. Оскільки заява одна, то збір буде всього 255 грн. 

Автор отримає одне свідоцтво про реєстрацію АП на збірку власних фотографічних творів.

А як же бути з підтвердженням авторських прав на фотографічні твори, включені до збірки?

В цьому нам допоможе презумпція авторства, відповідно до якої за відсутності доказів іншого, автором твору вважається фізична особа, ім’я якої, як автора, зазначено у оригіналі або копії твору (ч. 2 ст. 9 Закону України «Про авторське право і суміжні права»).

Таким чином, подавши одну заяву на державну реєстрацію права автора на збірку фотографічних творів можна підтвердити авторство на усі фотографічні твори, включені до збірки. 

Приклад заповнення заяви на державну реєстрацію права автора на збірку фотографічних творів тут

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати