10 травня 2022, 17:23

Як вийти заміж за військового: інструкція юриста

Анна Мовчан
Анна Мовчан «ADER HABER» старший юрист

За звичайних умов державна реєстрація шлюбу проводиться відділом ДРАЦС через місяць після подання заяви, а за бажання укласти шлюб у скорочений строк можна скористатись сервісом «Шлюб за добу». В умовах воєнного стану є можливість одружитися за день, звернувшись із заявою до будь-якого відділу РАЦС. Підставою для цього є ч. 2 ст. 32 Сімейного кодексу України, яка передбачає можливість реєстрації шлюбу в день подання заяви, якщо є безпосередня загроза для життя нареченого або нареченої. Сьогодні, на жаль, можна говорити про наявність загрози для життя всіх громадян, тому цим правом може скористатися кожен.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Повноваження зареєструвати шлюб

В умовах воєнного стану зареєструвати шлюб може працівник відділу ДРАЦС. Скласти акт, який підтверджує факт реєстрації шлюбу особою, яка має право укласти шлюб дистанційно, може її безпосередній командир (начальник) та керівник закладу охорони здоров’я. Державну реєстрацію шлюбу громадян України, які перебувають за кордоном, проводять дипломатичні представництва та консульські установи України.

Шлюб дистанційно

В умовах війни укласти шлюб дистанційно, без присутності нареченої або нареченого можуть:

  • військовослужбовці Збройних сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Національної гвардії або іншого створеного відповідно за закону військового формування;
  • поліцейські, особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, Кримінально-виконавчої служби;
  • особи начальницького складу Національного антикорупційного бюро, Бюро економічної безпеки;
  • працівники закладів охорони здоров’я.

Постанова про реєстрацію шлюбу в умовах воєнного стану передбачає декілька способів дистанційного укладення шлюбу для зазначених категорій осіб. 

Звернення з заявою про укладення шлюбу до керівника

Особа, яка має право укласти шлюб дистанційно, подає заяву про державну реєстрацію шлюбу своєму безпосередньому командиру (керівнику). Заява має містити відомості про заявника та його (її) наречену (нареченого): прізвище, власне ім’я та по батькові, дату народження, громадянство, а у разі зміни прізвища — відомості про обране прізвище.

Командир (керівник) засвідчує справжність підпису на заяві та надсилає її до 1) будь-якого відділу ДРАЦС, або 2) відділу ДРАЦС, у який уже подано заяву про державну реєстрацію шлюбу нареченою або нареченим особи, яка має право укласти шлюб дистанційно, або 3) територіального органу Міністерства юстиції.

Державна реєстрація шлюбу може проводитись без особистої присутності особи, яка має право укласти шлюб дистанційно. Наприклад, наречена або наречений такої особи з’являються до відділу ДРАЦС для реєстрації шлюбу, а військовослужбовець може бути присутній під час державної реєстрації шлюбу по відеозв’язку.

Засвідчення факту реєстрації шлюбу актом керівника

В умовах воєнного стану факт реєстрації шлюбу може засвідчуватись актом про реєстрацію шлюбу (далі – акт), який складає керівник особи, яка має право укласти шлюб дистанційно. Передбачено дві процедури складення такого акта:

  • для військовослужбовців, поліцейських, рятувальників (всіх осіб, які мають право укласти шлюб дистанційно, окрім працівників закладів охорони здоров’я);
  • для працівників закладів охорони здоров’я або осіб, які в них перебувають.

Акт про укладення шлюбу військовослужбовцем, поліцейським, рятувальником може бути складений без особистої присутності наречених. Один з пари або навіть обидва, можуть бути присутні при складенні акта по відеозв’язку.

В акті зазначається дата та місце його складення, прізвища, власні ім’я та по батькові наречених, дати їх народження, громадянство, а у разі зміни прізвища — відомості про обране прізвище. Акт скріплюється гербовою печаткою відповідного військового формування або органу. Командир (керівник) направляє оригінал акта 1) до будь-якого відділу ДРАЦС для складення актового запису про шлюб у паперовій формі та внесення інформації в реєстр або 2) до територіального органу Міністерства юстиції, який забезпечить пересилання акта до відділу ДРАЦС.

Таким чином, військовослужбовець, який перебуває на фронті, та його наречена, яка перебуває в іншому регіоні України або за кордоном, можуть укласти шлюб дистанційно.

Акт про укладення шлюбу працівником закладу охорони здоров’я або особою, яка в ньому перебуває, може бути складений в присутності обох або одного з наречених з використанням відеозв’язку тим з ним, хто відсутній. Отже, в цьому випадку один з наречених має бути присутній особисто, а інший — або особисто, або по відеозв’язку. Акт складає керівник закладу охорони здоров’я та скріплює його печаткою цього закладу. При складенні акта мають бути залучені 2 свідки.

Аналогічно керівник закладу охорони здоров’я надсилає складений акт до будь-якого відділу ДРАЦС або територіального органу Міністерства юстиції.

За відсутності доступу до реєстру під час державної реєстрації шлюбу відомості про акти цивільного стану не перевіряються. Актовий запис про шлюб складається у день отримання відділом ДРАЦС заяви про реєстрацію шлюбу або в день отримання акта. Актовий запис про шлюб може не містити всіх передбачених відомостей — відповідна інформація може бути внесена після закінчення воєнного стану. На підставі актового запису видається свідоцтво про шлюб.

Відкриті питання

Залишається відкритим питання, яким чином командир (керівник) при складенні акта може перевірити згоду нареченої або нареченого на укладення шлюбу (зокрема, якщо вона чи він не присутні при складенні акта по відеозв’язку). Також виникає питання стосовно моменту, з якого шлюб буде вважатися укладеним. Сімейний кодекс України визначає, що шлюб — це союз, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану. Таким чином, за загальних умов шлюб вважається укладеним з моменту його державної реєстрації.

З огляду на вжите у постанові про реєстрацію шлюбу в умовах воєнного стану формулювання «факт реєстрації шлюбу… може засвідчуватись актом про укладення шлюбу», можна зробити висновок, що при складенні актового запису про шлюб датою реєстрації шлюбу має вказуватись дата складення акта. Якщо командир (керівник) направляє оригінал акта з зони ведення бойових дій, існує висока вірогідність, що документ буде втрачений. У такому разі встановлювати факт реєстрації шлюбу доведеться в суді в порядку окремого провадження. Для того, щоб спростити в майбутньому цю можливу процедуру, рекомендуємо фотографувати складені документи, залучати свідків та за можливості направити фотокопію акта на електронну адресу відділу ДРАЦС або в доступні месенджери.

Отже, в період воєнного стану можна укласти шлюб за день і без сплати державного мита. А військовослужбовці, поліцейські, рятувальники, працівники закладів охорони здоров’я можуть укласти шлюб дистанційно.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати