30 вересня 2022, 17:59

Як ситуація на фронті впливає на воєнні та політичні кроки росії?

Ірина Назарчук
Ірина Назарчук журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

В останній день вересня стало відомо, що Збройні Сили України завершують оточення російських військ у Лимані – важливому логістичному вузлі на Донеччині. Перед цим у вересні відбувся успішний Харківський контрнаступ (так званий «Балаклійський прорив»), завдяки якому ЗСУ повернули контроль над приблизно 2,5 тисячами квадратних кілометрів Харківщини.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Так званий «Лиманський котел» для російського угрупування у Донецькій області, вважають військові експерти, дозволить українській армії в багаторазовому розмірі взяти реванш за Іловайський котел влітку 2014 року. Тоді, попри обіцянки «зеленого коридору» від російських військових, колонну українських захисників розстріляли. Далеко не перший, але один із найбільш масштабних воєнних злочинів російської армії у перші місяці війни на Донбасі.

До того ж аналітики звертають увагу, що вперше в своїй історії ЗСУ провели успішну операцію з масштабного оточення противника. «Ми перебуваємо на порозі важливої психологічної перемоги. В історії українського війська ще не було епізодів, коли наші військові створювали росіянам котел й брали їх там у полон», – зазначив  в ефірі телеканалу «Еспресо» експерт Defense Express Іван Киричевський.  

Які саме населені пункти українські військові взяли під контроль, Генштаб ЗСУ наразі не називає. «Після стабілізаційних заходів можна буде сказати детальніше. Коли будуть проведені всі заходи з безпеки та не відбуватиметься контратака ворога», – уточнили в Генштабі.

російський терор щодо українських міст

Через серію поразок на різних ділянках фронту росія вдається до методичного ракетного терору по українських містах.

Вранці 30 вересня ворог завдав масованого (16 ракет із застосуванням зенітно-ракетного комплексу С-300) удару по гуманітарній колоні на виїзді з Запоріжжя. Понад 100 людей стояли в черзі для виїзду на тимчасово окуповану територію, щоб забрати своїх родичів або передати допомогу. Внаслідок цілеспрямованої ракетної атаки загинуло 25 людей, понад 70 дістали поранення різного ступеня важкості, повідомила пресслужба Офісу генерального прокурора. Правоохоронці розпочали кримінальне провадження за фактом порушення законів та звичаїв війни, поєднаного з умисним вбивством (ч. 2 ст. 438 КК України).

«Щодня зростає страшна ціна бездіяльності, нерішучості і повільності міжнародної спільноти. Крім України, лише Литва та Латвія визнали росію державою-терористом. Решта зволікає, вагається, дискутує», – такий допис зробила заступниця голови Верховної Ради Олена Кондратюк.

Генеральний штаб ЗСУ навів дані, що лише протягом 29 вересня війська противника нанесли 5 ракетних та 11 авіаційних ударів, здійснили понад 100 обстрілів з реактивних систем залпового вогню. Від російських атак постраждали майже 50 населених пунктів. Серед них – Краматорськ, Дніпро, Кривий Ріг, Миколаїв, Нікополь, Вознесенськ. На Півдні – в Миколаєві – знову зафіксовано використання невибіркової зброї – касетних снарядів.

Як повідомив прес-офіцер Миколаївської воєнної адміністрації капітан-лейтенант Дмитро Плетенчук, в серпні-вересні ворог часто вдавався до комбінованих обстрілів, використовуючи ЗРК С-300 разом із РСЗО «Торнадо-С» або ракетами «Онікс» від розміщеного на  тимчасово окупованій території Криму  протикорабельного ракетного комплексу «Бастіон». «Тактика дуже проста – що є, тим і обстрілюють. Зазвичай ми в Миколаєві маємо від них по чотири прильоти за ніч», – зазначив він. 

Путін підписав укази про «анексію» окупованих регіонів на Півдні та Сході України

29 вересня президент рф путін підписав укази про визнання «незалежності» окупованих російською армією територій у Херсонській та Запорізькій областях. А у п’ятницю затвердив документи про анексію – включення до складу росії частин Запорізької, Херсонської, Донецької та окупованої Луганської областей України. Саме за таким сценарієм оформлювалася анексія Криму в 2014-му.

Напередодні очікуваного виступу путіна Сполучені Штати Америки заявили, що ніколи не визнають спроб росії анексувати частину України. «Навіть навпаки. Ми продовжуватимемо працювати з союзниками та партнерами, щоб чинити ще більший тиск на росію та фізичних та юридичних осіб, які допомагають підтримувати її спробу захоплення нових територій», – сказав на брифінгу в Білому домі прессекретар Держдепу Нед Прайс.

Стосовно ймовірного вступу білорусі у війну рф проти України, то Інститут вивчення війни прогнозує: «білорусь, можливо, готується прийняти нещодавно мобілізованих російських військовослужбовців, але навряд чи вступить у війну в Україні за росію».

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати