08 лютого 2021, 14:49

Як можуть проапгрейдитися третейські суди: законопроект

Опубліковано в №3 (733)

Марина Хеленюк
Марина Хеленюк «Stron Legal Services» юрист

2 лютого 2021 р. Верховна Рада України прийняла у першому читанні законопроект «Про внесення змін до деяких законів України (щодо вдосконалення порядку утворення та діяльності третейських судів з метою відновлення довіри до третейського розгляду)» (далі — Законопроект). Він передбачає зміну порядку державної реєстрації третейських судів, зокрема визначення Міністерства юстиції України єдиним суб'єктом державної реєстрації постійно діючих третейських судів. Таким чином, після набуття Законопроектом чинності усі існуючі третейські суди повинні здійснити процедуру перереєстрації. Діяльність третейських судів, які не здійснять перереєстрацію, буде припинена.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Також законодавець посилює вимоги до організацій, при яких можуть утворюватися третейські суди. Так, вони можуть утворюватися при неприбуткових організаціях, які внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій, а строк їх діяльності від моменту державної реєстрації як юридичної особи до прийняття рішення про утворення третейського суду має становити понад 5 років.

Найбільш очікуваною зміною серед тих, які вносить Законопроект, стало розширення підвідомчості справ, які можуть розглядати третейські суди, зокрема, віднесення до їх компетенції розгляду справ за позовами споживачів про захист їх прав, передбачених Законом України «Про захист прав споживачів».

Оновлена система третейського правосуддя зможе значною мірою розвантажити суди загальної юрисдикції. Передбачається, що вдасться підняти рівень довіри до третейських судів серед суспільства, оскільки такі суди функціонуватимуть при відомих організаціях.

Більшість рішень третейських судів не виконуються добровільно, а для примусового їх виконання все одно потрібно звертатися до суду загальної юрисдикції та реалізувати окрему додаткову процедуру надання дозволу на виконання рішення. Саме тому вважаємо, що процес визнання та надання дозволу на виконання рішень третейського суду в першу чергу вимагає спрощення та прискорення.

Крім того, третейське судочинство слід зробити максимально прийнятним і зрозумілим для суспільства. Популяризувати третейське судочинство можна шляхом розміщення інформації про діяльність третейських судів на сайті судової влади, щоб громадяни бачили альтернативу судам загальної юрисдикції.

Незважаючи на те, що Законопроект розширив кількість категорій справ, які вповноважені розглядати третейські суди, цього недостатньо для розвантаження державних судів. Пропонуємо ще розширити їх компетенцію — дати можливість третейським судам розглядати категорії дрібних спорів, встановлення юридичних фактів тощо.

Окрему увагу слід приділити вимогам щодо суддів третейських судів та їх відповідальності, оскільки наразі третейські суди не користуються довірою серед населення та вважаються «кишеньковими»

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати