02 березня 2020, 17:28

Велика різниця. Чим відрізняються судові кейси «Цитрамону» і «Корвалолу»

Сергій Козлов
Сергій Козлов «Юридична газета» заступник головного редактора

З цікавістю стежу за судовими процесами навколо двох ліків - «Цитрамон» і «Корвалол». Точніше, не самих ліків, а відповідних товарних знаків. Здавалося б, юридично тут все ясно. Радянські бренди - це суспільне надбання, оскільки законодавство СРСР в принципі не передбачало права власності на товарні знаки. Проте багаторічні затяжні суди показують, що така відповідь влаштовує не всіх.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: ««Фармак» втратив монопольне право на бренд «Діазолін»».

«Цитрамон» і «Корвалол» - дві юридичні кейси, що схожі за формою, але протилежні по суті. У першому випадку фармацевтична компанія «Дарниця» судиться з харківською компанією «Здоров'я». Кінцева мета - заборонити останній продавати препарат «Цитрамон-Здоров'я». При цьому, хоча «Дарниця» і є правовласником товарного знаку «Цитрамон», компанія не ставить перед собою мету усунути з ринку всіх конкурентів (а «Цитрамон» виробляє не тільки «Здоров'я»).

Приводом для позову стала упаковка препарату «Цитрамон-Здоров'я»: подібні дизайн та біло-зелена кольорова гама. Такий дизайн і колір споживачі асоціюють саме з препаратом «Цитрамон-Дарниця», й асоціація - не випадковість, а результат багаторічних зусиль маркетингової команди і серйозних інвестицій у просування бренду. Спроба «в'їхати» на ринок на чужих плечах, безперечно, є незаконною.

Справа «Цитрамону» вже пройшла суди двох інстанцій, які винесли рішення на користь «Дарниці». Якщо Верховний Суд підтвердить правомірність цих рішень, то отримаємо зразковий кейс правової поведінки на не цілком правовому українському ринку.

З «Корвалолом» все навпаки. Компанія «Фармак» вважає себе єдиним правовласником цього торгового знаку, хоча він довгий час використовувався підприємствами з усіх куточків СРСР. Наразі бренд «Корвалол» використовується фармзаводами в Росії, Білорусі, Казахстані, Узбекистані, Німеччині.

«Фармак» ще в 2011 році програв «Дарниці» суди всіх інстанцій за торговий знак «Корвалол», але з 2017 року обрав іншу тактику: домогтися визнання знаку «Корвалол Corvalolum» добре відомим у відношенні до себе. Останні два суди «Фармак» виграв за досить сумнівних обставин. Швидше за все, «Дарниця» звернеться з касацією до Верховного Суду. Якщо він і встане на сторону компанії «Фармак», то матиме місце дуже неприємний прецедент монополізації суспільного надбання приватною юридичною особою.

На жаль, жодна українська влада не знайшла в собі політичної волі раз і назавжди врегулювати проблему радянських торгових марок на законодавчому рівні. Крім цього, немає і спеціалізованого суду з питань інтелектуальної власності, який вирішував би подібні суперечки професійно, а не ситуативно. Тому в найближчому майбутньому судові рішення залежатимуть від «охайності» бізнесу і суддів.

Актуально:

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати