05 вересня 2023, 13:10

Уряд повернув довоєнні строки надання адмінпослуг

Опубліковано в No9–10 (767–768)

Ігор Ясько
Ігор Ясько «Winner» керуючий партнер

Воєнний стан змінив реалії взаємодії бізнесу і громадян із державними органами та установами. Наприклад, Постановою Кабінету Міністрів від 28 лютого 2022 року №165 зупинилися строки надання адміністративних послуг та строки видачі документів дозвільного характеру на час воєнного стану в Україні та протягом місяця після його скасування, крім встановлених винятків на кшталт державної реєстрації ФОП, юридичних осіб тощо. Також за підп. 4 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану» від 18 березня 2022 року №314 (далі — Постанова №314) на період воєнного стану зупинився перебіг строків звернення за отриманням публічних послуг, визначених законодавством.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


І якщо у період невизначеності перших місяців агресії рф такі заходи були необхідністю, то потім це вже перейшло у зловживання на територіях поза зоною бойових дій. Наприклад, контролюючі органи у відповідь на звернення просто надсилали листи до підприємців, посилаючись на Постанову №165 і не виносили необхідні рішення на їх користь, прикриваючись положеннями про строки для того, щоб виправдовувати свою бездіяльність; тоді бізнес намагався оговтатися після потрясінь і відновити свою діяльність. Це не грало на користь ні країні, яка не отримувала податкові надходження, ні власникам підприємств і працівникам, які втратили на цей період роботу.

За п. 1 Постанови №314 строки дії чинних строкових ліцензій і документів дозвільного характеру автоматично продовжувалися на період воєнного стану та три місяці з дня його припинення чи скасування. Але це розв’язувало лише половину проблем, адже могли не видаватися нові дозволи, якщо підприємство змінювало вид діяльності чи створювалося нове.

У такому режимі українці взаємодіяли з державою майже 1,5 року, доки КМУ Постановою від 8 серпня 2023 року №828 не повернув довоєнні строки надання адмінпослуг (набула чинності 25 серпня). Уряд скасував Постанову №165, яка дозволяла державним органам тягнути з наданням необхідних бізнесу чи громадянину документів місяцями або не відповідати їм взагалі. Тепер можна звернутися до будь-якого центру надання адмінпослуг, щоб у строк отримати витяг та виписку із реєстрів, довідки, копії, дублікати документів тощо.

Відповідно до ст. 10 Закону «Про адміністративні послуги», якщо законом не визначено граничний строк надання адміністративної послуги, цей строк не може перевищувати 30 календарних днів із дня подання суб’єктом звернення заяви та документів, необхідних для отримання послуги.

Суб’єкт надання адміністративних послуг надає адміністративну послугу, а центр надання адміністративних послуг забезпечує організацію надання такої послуги у найкоротший строк та за мінімальної кількості відвідувань суб’єктом звернення.

Пам’ятайте лише, що дія Закону «Про адміністративні послуги» не поширюється на строки: здійснення державного нагляду (контролю), вчинення нотаріальних дій, виконавчого провадження, доступу до публічної інформації, застосування законодавства про захист економічної конкуренції, набуття правна конкурсних засадах, набуття прав щодо об’єктів, обмежених у цивільному обігу.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати