16 вересня 2024, 15:03

«Українці заслуговують справедливості як ніхто інший у світі». Про візит в Україну прокурора МКС

Ірина Назарчук
Ірина Назарчук журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Під час візиту в Україну минулого тижня — він був шостим від початку повномасштабної війни росії проти України — прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан на власні очі побачив місця воєнних злочинів росії в дитячій лікарні «Охматдит» та в катівні в Гостомелі.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Потім емоційно розповів про це в спільному з генпрокурором України Андрієм Костіним інтерв’ю телеканалу ICTV, а також виклав у дописі на сайті Суду.

– У Гостомелі, що під Києвом, я отримав жахливі свідчення. Колишні заручники розповідали: їх тримали у промисловій морозильній камері без світла, катували, а потім незаконно перевезли до російської федерації.

У «Охматдиті» я зустрівся з медсестрами, які постраждали від ракетного удару 8 липня. Одна з них була в інвалідному візку. Вони не покинули країну, вони під загрозою ракетних атак і дронів працюють заради допомоги дітям.

Знаєте, я зворушений. Вважаю за честь бути в Україні. Українці заслуговують справедливості як ніхто інший у світі.

Офіс прокурора МКС продовжує розслідування злочинів проти дітей та нападів на цивільні об’єкти в Україні. Злочини, скоєні в місцях позбавлення волі, включаючи незаконне ув’язнення, тортури та позасудові вбивства, є новою та важливою темою для мого Офісу.

Додамо, що Центру громадянських свобод на сьогодні відомо про понад 170 в’язниць і катівень. Лише на тимчасово окупованій території України, за даними ЦГС, таких місць налічується близько 50-и, не враховуючи фільтраційних пунктів і підвалів.

Прокурор МКС не виключив нових ордерів на арешт

Перебуваючи в Україні, Карім Хан зустрівся з президентом Зеленським, взяв участь у міжнародній конференції United for Justice, поспілкувався з представниками організацій громадянського суспільства, які документують воєнні злочини. Зокрема, як зазначають учасники зустрічі з української сторони, обговорювалися сфери, в яких неурядові громадські організації та Офіс прокурора МКС можуть співпрацювати ефективніше. Виглядає логічним, що тими ж днями Андрій Костін як генеральний прокурор України підписав з організаціями громадянського суспільства меморандум про взаєморозуміння та співпрацю, що цікавий тим, що ним впроваджуються стандарти з документування воєнних злочинів.

На зустрічі з представниками НОУ прокурор Карім Хан не виключив як видачу нових ордерів на арешт, так і доповнення процесу за наявними ордерами (на сьогодні щодо росіян із військово-політичної верхівки їх шість — ред.), а також підтвердив вивчення Офісом прокурора Міжнародного кримінального суду фактів свавільних затримань, катувань та нелюдського поводження з українськими військовополоненими та цивільними заручниками.

Не обійшлося без питання по статті 124 Римського статуту. Як відомо, Римський статут — основоположний документ Міжнародного кримінального суду — Україна ратифікувала із застосуванням статті, якою передбачається: держава може заявити, що протягом 7-и років після ратифікації Римського статуту не прийматиме юрисдикції Суду щодо воєнних злочинів, якщо ймовірний злочин було вчинено її громадянами або на її території.

Прокоментувавши заяву України за статтею 124 РС доволі дипломатично, Карім Хан водночас нагадав: Україна має дотримуватися зобов’язань за міжнародним гуманітарним правом, а також щодо переслідування міжнародних злочинів, ким би вони не були вчинені.

Карім Хан про невиконання Монголією її міжнародних зобов’язань перед МКС

«Попри цей інцидент, я закликаю вас не втрачати віри. Пам'ятайте про досвід Міжнародного трибуналу для колишньої Югославії, де арешт головних злочинців також зайняв певний час», – зазначив Карім Хан в інтерв’ю на телеканалі ICTV. Він зауважив, що в МКС тривають процеси врегулювання питання, пов’язаного з невиконанням Монголією її зобов’язань щодо затримки путіна.

На питання ведучої, чи вірить він сам, що путін опиниться на лаві підсудних у Гаазі, Карім Хан відповів так:

– Жодному правителю, яким би сильним він не був, яку би потужну армію не мав, некомфортно перебувати в галереї сорому історії. Не думаю, що люди з ордерами на арешт можуть спати спокійно. Звинувачення серйозні. Справи розслідують незалежні й добре підготовлені судді Міжнародного кримінального суду.

Необхідно бути реалістами. Ми розуміємо, що нашу роботу будуть піддавати сумніву, критикувати. Тому наш обов’язок – ґрунтовно довести наші обвинувачення проти представників рф.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати