25 січня 2021, 12:48

У ЄС запроваджено новий механізм санкцій за порушення прав людини

Опубліковано в №2 (732)

Олександр Онуфрієнко
Олександр Онуфрієнко «Asters, ЮФ» партнер
Микола Мельничук
Микола Мельничук «Asters, ЮФ» старший юрист

7 грудня 2020 р. Рада ЄС оголосила про створення нового для ЄС правового механізму, що передбачає застосування санкцій за порушення прав людини.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Зміст нового механізму розкривається у двох документах: рішенні Ради ЄС 2020/1999 «Про обмежувальні заходи за серйозні порушення прав людини і відповідні зловживання» та однойменному регламенті. Регламент 2020/1998 набув чинності 8 грудня 2020 р. і безпосередньо застосовується у всіх державах-членах ЄС. У додатку до вказаних актів передбачається пряме зазначення осіб, на яких поширюються санкції (далі — визначені особи). Пропозицію про внесення особи до санкційного списку може подати будь-яка з країн-членів ЄС або верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки.

В перелік визначених осіб входять:

  • особи, які відповідальні за будь-яке з низки порушень прав людини, включаючи геноцид, злочини проти людства, рабство, сексуальне та гендерне насильство та інші порушення прав людини, перелічені у регламенті 2020/1998;
  • особи, які надають фінансову, технічну або матеріальну підтримку або залучені до зазначених порушень іншим чином;
  • особи, пов’язані з будь-якою із зазначених категорій.

Передбачається, що за фактами порушення прав людини, незалежно від місця їх вчинення, до визначених осіб може застосувати декілька видів обмежень, а саме:

  • візові обмеження;
  • санкції щодо активів (замороження активів, а також заборона на економічні транзакції) фізичних та юридичних осіб, які здійснюють порушенням прав людини або пов'язані з такими особами.

При цьому вимагається заблокувати всі кошти та економічні ресурси, що належать, утримуються або контролюються будь-якою визначеною особою, а також забороняється надавати прямо чи опосередковано будь-які кошти чи економічні ресурси такій особі або на її користь.

Як бачимо, новий механізм санкцій може бути застосований до досить широкого кола осіб і призведе до чутливих негативних економічних наслідків не тільки для визначених осіб, а й для необмеженого кола їхніх контрагентів.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати