12 червня 2017, 11:10

Ставка на інновації: як перемогти консервативність у юридичному бізнесі

Андрій Довбенко
Андрій Довбенко «Evris» керуючий партнер

Ринок юридичних послуг вже змінюється, і залишаться на ньому лише ті,
хто може задіяти талант та ідеї.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Застарілий образ юристів як людей консервативних та зосереджених лише на законах, залишається в минулому. Сьогодні на перший план виходить уміння мислити креативно і не боятися змін.

Звісно, упередження про традиціоналізм юристів з'явилися не на порожньому місці. У класичному розумінні наша робота – добиватися дотримання правил, які створені самим суспільством. Проте це зовсім не означає, що можна стояти на місці. Навпаки, слід постійно тримати руку на пульсі, щоб відповідати духу часу. Більше того, ті, хто хочуть бути справді успішними, мають бути на крок або кілька вперед, щоб бути напоготові, коли виникне необхідність у консультації.

Зміни на ринку юридичних послуг відчуваються по всьому світу – досить подивитись на те, що пишуть наші колеги на західних форумах. Здається, вже скоро ринок буде працювати за іншими правилами: інновації цілковито змінюють правила гри. Аудиторська компанія Deloitte у своєму звіті за 2016 р., де досліджуються тренди у юридичній сфері, зазначає, що близько 55% респондентів-клієнтів (а серед них керівники великих компаній) за останній час змінили юридичні фірми, з якими працювали раніше. Чого їм не вистачало? Все дуже просто – усі хочуть отримувати більше послуг за вигідною ціною. При цьому спектр таких сервісів уже значно виходить за рамки стандартного юридичного набору.

Перевагою у таких умовах стають саме технології – вони дозволяють створювати конкурентні переваги, автоматизувавши частину процесів, щоб знизити вартість послуг і розробити нові пропозиції. Те саме дослідження Deloitte стверджує, що вже сьогодні автоматизовані рішення і технології використовують 18% респондентів, а через 5 років кількість таких компаній зросте до 77%. При чому під застосуванням технологій слід розуміти більше, ніж перехід на електронний документообіг чи підтримку сторінки компанії у соціальних мережах. Сьогодні поле бою – це юридичний захист даних та взагалі оцінка можливостей захисту в digital-просторі. Кожного разу, коли ви бачите статистику продажу смартфонів чи ажіотаж с приводу прем’єри нового девайсу, не забувайте, що саме тут вкрай необхідно терміново розвивати експертизу.

Саме технології є новою рушійною силою, яка змінює та структурує попит на юридичному ринку. Це частина логічного розвитку креативної економіки, яка все більше домінує на різних ринках. Головними стають мобільність і ставка на аналіз великих масивів даних, тому юристам також слід звертати увагу на ці тренди. Додатки для гаджетів і задіяння big data у своїй практиці – обов'язковий набір на найближчі роки. Перше – зручний канал для клієнтів, а друге – умова оперування максимально об’єктивною інформацією.

Вивчаючи, про що говорять на міжнародних професійних інтернет-ресурсах, часто зустрічав пропозиції юристам навчатися програмуванню. Говориться про це здебільшого у жартівливій формі, але насправді дуже схоже на правду. Ні, ми не зникнемо, а юридичні консультації так і залишаться затребуваними, як і кодинг. Та все ж ми маємо точно розуміти, що саме відбувається за інтерфейсом користувача, які дані він надає і кому, як оцінюються ці процеси з точки зору законодавства різних країн, від чого це залежить (географія користувача, реальне розміщення серверів, держава, де зареєстрований сайт). І, звичайно ж, ми не повинні забувати, що діджитальні інструменти повинні стати буденністю у нашій практиці.

Ще один фактор впливу на зміни – працівники. Ми живемо в унікальні часи, і ця риса окреслена багатьма соціологами: завдяки відносному спокою у другій половині ХХ століття у нас зараз поруч працюють представники відразу 4 поколінь – від бебі-бумерів до мілленіалів. Фактично це люди з різних всесвітів. Це не означає, що хтось кращий – навпаки, цікавим є саме це збігання та накладення різних досвідів. А у нашій країні все це накладається ще й на зіткнення радянського минулого старшого покоління з принципово іншими поглядами молоді. Проте я вірю, що така ситуація – скоріше не проблема, а можливість.

Важливо розуміти: у минулому ми вже були, а тепер треба дивитися у майбутнє. Яким воно буде, звичайно, залежить від наших дій сьогодні. Секрет успіху – аналіз минулого і відкритість новому. Якщо юридичний бізнес – це переважно експертиза фахівців, то ми можемо скористатися такою синергією, щоб знайти підходи до різних поколінь і врахувати потреби потенційних клієнтів.

Держава також відіграє свою роль. Вона залишається регулятором та чи не ключовим актором, який впливає на ситуацію в галузі. Від дозвільних процедур до законів і указів – усі наші дії регламентовані державою. І це та традиція, яку не слід змінювати. В умовах послідовної боротьби з корупцією ми повинні залишатися тим етичним орієнтиром, який продовжує підтримувати високі стандарти. Зрозуміло, що часто юристи потрапляють під удар медіа через кризи клієнтів, але саме тому вимога прозорості стає ще більш актуальною для нашого бізнесу сьогодні.

Моє бачення майбутнього – це прозора компанія, яка використовує технології, які впроваджують талановиті, творчо налаштовані фахівці. І я впевнений, що це не утопія. Потрібно лише не сподіватись, а змінюватись самостійно вже сьогодні.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати