«Наша місія — надихати користувачів на творчість і приносити радість», — повідомляє офіційний сайт TikTok, який зустрічає слоганом «Зроби свій день».
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Президент США Дональд Трамп зробив день 7 серпня 2020 р. «своїм» для багатьох американців, підписавши кілька указів, які забороняють вести справи з TikTok і з месенджером WeСhat, що належать китайським компаніям ByteDance і Tencent відповідно.
Що не подобається президентові США
Як повідомляє Bloomberg, посилаючись на укази глави Білого дому, після набрання рішенням президента чинності (15 вересня) будь-якого американського резидента або компанію можуть оштрафувати за співробітництво з TikTok або WeChat. Зокрема, забороняються покупка реклами в TikTok або у WeChat, а також угоди про можливість з'явитися цим додаткам у магазинах додатків американських компаній. Заборона TikTok блокує всі угоди за участю ByteDance або її дочірніх компаній.
Трамп пояснює своє рішення тим, що TikTok автоматично збирає величезні масиви користувацьких даних. «Цей збір даних загрожує надати Компартії Китаю доступ до особистої й службової інформації американців, потенційно дозволяючи Китаю відслідковувати місцезнаходження федеральних службовців, створювати досьє з особистої інформації для шантажу й вести корпоративне шпигунство», — пояснив Трамп.
Кен Ллойд, віце-президент із ризиків мобільної безпеки дослідницької компанії Zimperium, вважає, що «додаток збирає не тільки номери телефонів, дати народження, адреси електронної пошти користувачів, але й способи введення тексту аж до ритмів натискання клавіш і шаблонів». На його думку, мало які додатки одержують стільки користувацьких даних.
Хроніка «бойових дій»
«Війна» між Вашингтоном і TikTok почалася 1 листопада минулого року, коли Reuters повідомив, що органи нацбезпеки почали розслідування відносно власника TikTok — китайської компанії ByteDance Technology. Приводом стало те, що при придбанні американської соцмережі Musical.ly у 2017 р. ByteDance не одержала відповідного дозволу Комітету з іноземних інвестицій (CFIUS). До речі, TikTok фактично почав працювати за рік до цих подій. Компанія була створена в 2016 р., називалася Douyin і була «заточена» винятково на китайців. І тільки наступного року була фактично запущена її копія з назвою TikTok, яку й знають у всьому світі.
Крім того, американська влада була стурбована, що власники додатка будуть цензурувати контент, і мала питання до того, як у додатку зберігаються особисті дані користувачів. Також, на думку Вашингтона, додаток є потенційною загрозою для контррозвідки й може стати об'єктом іноземних кампаній впливу.
З того часу «бойові дії» мали досить уповільнений характер. Але ж не довше, ніж коли американська влада почали всерйоз обговорювати можливе блокування додатка.
Подальша хроніка війни має такий вигляд: 22 липня Комітет сенату США заборонив федеральним службовцям використовувати додаток на пристроях, які випущені урядом. І це був очевидний сигнал.
ByteDance, щоб не допустити повного блокування в США, почала пошук американських інвесторів для продажу частки бізнесу. Паралельно TikTok намагається зробити все можливе, щоб вважатися відкритою. Вона наймає американського генерального директора Кевіна Майєра, який робить у блозі компанії двозначну заяву: «TikTok став останньою метою (у боротьбі за приватність), але ми не вороги. Важливіше використовувати цей момент для детальнішого обговорення алгоритмів, прозорості й модерації контенту. Ми робимо перший крок назустріч цим змінам і закликаємо галузь вчинити так само».
Потім TikTok пообіцяла винайняти для роботи в компанії 10 000 американців. Але найголовніше — вона запустила в Лос-Анджелесі цілий сервер, який дозволив експертам стежити за модерацією контенту й обробкою даних. Одначе зупинити маховик репресій, запущений Вашингтоном, уже було неможливо.
Тоді ByteDance вирішує продати TikTok, щоб уникнути закриття. За чотири дні до указу президента (3 серпня) американський гігант Microsoft оголосив про наміри купити частини TikTok у США, Канаді, Австралії й Новій Зеландії. Потім з'явилася інформація, що американська компанія планує придбати весь бізнес TikTok за межами Китаю.
Сенат США голосує за заборону використовувати додаток на пристроях, які є в державній власності й у держслужбовців.
TikTok у шоку
У TikTok заявили, що шоковані указом президента США. «Протягом року ми намагалися налагодити контакт із владою, щоб якось послабити висловлені побоювання. Але замість діалогу адміністрація не звертала уваги на факти, диктувала умови угоди й намагалася втрутитися в переговори між приватними компаніями», — заявили в компанії. TikTok вважає указ незаконним і стверджує, що документ може підірвати довіру світового бізнесу до США.
Для розуміння ситуації: станом на зараз TikTok тільки серед американців має 100 млн користувачів. Одна з користувачок, Едісон Рей Істерлінг, очолила рейтинг Forbes найуспішніших користувачів додатка. Вона має понад 54 млн передплатників, завдяки яким монетизувала за рік близько 5 млн доларів. На другому й третьому місцях списку розташувалися сестри Чарлі й Діксі Д'амеліо з Лос-Анджелеса, які заробили 4 млн і 2,9 млн доларів відповідно. На четвертому — Лорен Грей із Пенсільванії (2,6 млн). Що чекає на них, а також на багатьох інших користувачів у США, можна тільки здогадуватися.
Зауважимо, що незважаючи на «липневу війну», TikTok залишається додатком, який завантажується у світі найбільше. Дослідницька компанія Sensor Tower опублікувала звіт про найпопулярніші у світі додатки за минулий місяць. TikTok у минулому місяці скачали понад 65 млн разів. Facebook, Zoom, Instagram і WhatsApp займають місця з другого по п'яте відповідно.
Історія з WeChat обвалила ринок
Що ж до WeChat, то це єдиний месенджер у Китаї. Інші фактично заблоковані. Його «бан» у США, як вважають експерти, практично припинить зв'язок між американцями й китайцями.
Акції Tencent, який належить WeСhat, після цих подій знизилися на 5%, при цьому впродовж дня втрачали понад 10%, а загальна капіталізація китайських технологічних компаній на біржі Гонконгу впала на $75,7 млрд. І хоча представник Білого дому пояснив Los Angeles Times, що заборона стосуватиметься тільки WeСhat, а інших структур Tencent не зачепить, занепокоєння фінансистів цілком зрозуміле. Адже в США Tencent має частки, наприклад, у Spotify і Tesla.
Далі буде
Американці, звичайно, не піонери блокувань популярних соціальних мереж. Раніше це з різним успіхом робили багато країн. У тому числі й Китай, із яким Трамп веде торгово-економічні й технологічні війни (згадаємо історію з Huawei).
У КНР діє уже легендарний «Золотий щит» (офіційна назва системи фільтрації контенту, яку роками вибудовував уряд), із яким стикалася кожна людина, яка прилітає в китайський аеропорт. У КНР заблоковані Google, Facebook, Twitter, Youtube, Google, Instagram та інші відомі в усьому світі сервіси.
В Україні у травні президент Володимир Зеленський підписав указ, який продовжив заборону російських «Однокласники», «ВКонтакте», «Яндекс», Mail.ru й інших російських соціальних мереж і сервісів.
У самій Росії довго й безуспішно намагалися боротися з Telegram, але зрештою махнули рукою.
В Ірані заблоковані Facebook, Twitter, Youtube, WhatsApp, Viber, а також російські «ВКонтакте» і «Яндекс».
В Індії з огляду на недавній конфлікт з КНР влада вирішила заблокувати 59 китайських додатків, серед яких опинилися й герої нинішньої історії — TikTok і WeChat.
Чим це закінчиться у США, загалом зрозуміло. Трамп уже переміг.
А вся ця історія блокувань інтернету/соціальних мереж почалася ще з «арабської весни» (серія протестів у країнах Близького Сходу й Північної Африки в 2011 р., які завершилися зміною режимів), яку багато західних ЗМІ назвали «революцією соціальних мереж».
Багато експертів певні, що все почалося саме тоді, коли інтернет взагалі й соціальні мережі зокрема вийшли на такий рівень, що стали головним технологічним рушієм миттєвої самоорганізації й координації дій великої кількості людей.
Потім історія взаємин влади різних країн та інтернету збагатилася «фейк-ньюсами», «ботофермами», «кібер-атаками» й іншими речами, які, на думку влади різних країн, впливають на ті чи інші (переважно політичні) події. Коли не можеш щось контролювати, треба заборонити. Загалом жодна влада жодної окремої країни нічого нового вигадати не може. На відміну від Всесвітньої павутини. Тож далі буде…