Після прийняття змін до Закону України «Про судовий збір», що набули чинності 01.09.2015 р., не всі звернули увагу на зміну порядку обчислення суми судового збору за подання апеляційної та касаційної скарги, зокрема на рішення господарських судів.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
У попередній редакції Закону сума судового збору за подання апеляційної скарги на рішення господарського суду щодо майнового спору становила 50% ставки, обчисленої виходячи з оспорюваної суми. З 1.09.2015 р. сума судового збору становить 110% ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.
Як бачимо, змінився не лише розмір ставки, але й метод її розрахунку. А це, у свою чергу, створило певні перешкоди при поданні апеляційної скарги для тих осіб, які не згодні з рішенням суду першої інстанції лише в частині.
Спробуємо розглянути практичні проблеми реалізації зазначених законодавчих змін. Так, наприклад, рішенням господарського суду міста Києва від 09.11.2015 р. у справі №910/23232/15 позовні вимоги позивача задоволено та вирішено стягнути з відповідача 1 000 000, 00 грн пені, 4 893 405, 86 грн інфляційних втрат, 110 847, 52 грн 3% річних та 73 080, 00 грн судового збору.
Відповідач, не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції в частині задоволення вимоги про стягнення пені в сумі 1 000 000, 00 грн, подав апеляційну скаргу, сплативши при цьому судовий збір у розмірі 22 000,00 грн за ставкою, обчисленою виходячи з оспорюваної суми. Але такий підхід до обчислення суми судового збору є некоректним і не відповідає чинній редакції ЗУ «Про судовий збір».
Суд апеляційної інстанції зазначив, що відповідач повинен сплатити 110% від суми судового збору, яка була сплачена позивачем за подання позову, тобто 80 388, 00 грн (110% від 73 080, 00 грн). Оскільки відповідач сплатив лише 22 000, 00 грн судового збору, суд обґрунтовано повернув апеляційну скаргу без розгляду.
У той же час досить розповсюдженою є практика, коли апеляційні суди, застосовуючи застарілі норми закону, приймають подібні апеляційні скарги до розгляду, не зважаючи на те, що судовий збір з них сплачується, виходячи з оспорюваної суми.
З метою однакового застосування судами апеляційних та касаційних інстанцій нових положень ЗУ «Про судовий збір» Вищим господарським судом України було видано інформаційний лист від 12.11.2015 р. №01-06/2093/15. Цим листом ВГСУ підтвердив, що відтепер судовий збір за подання апеляційної (касаційної) скарги на рішення суду, сплачується виходячи з розміру ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, незалежно від того, чи оскаржується усе рішення (постанова) суду в цілому чи його частина.
Якої ж мети намагався досягти законодавець прийняттям цих змін? Публічно мова йшла про зменшення навантаження на суди апеляційної й касаційної інстанції та збільшення надходжень до державного бюджету через судовий збір.
Але якщо детальніше дослідити це питання, то можна дійти висновку, що зазначені законодавчі зміни насамперед були направлені на боротьбу зі зловживанням правом на апеляційне оскарження.
Насправді, доволі часто сторони у справі з метою «відстрочити» набрання рішенням суду першої інстанції законної сили, оскаржували його лише в частині (сплачуючи при цьому невелику суму судового збору). Доводи таких апеляційних скарг, як правило, були необґрунтованими й рішення суду першої інстанції залишалося чинним. Таким чином апелянтам (як правило відповідачам у справі) вдавалося на 1-2 місяці відстрочити набрання законної сили рішенням суду. Як наслідок, позивач не міг отримати наказ про примусове виконання рішення суду та направити його до відділу державної виконавчої служби на примусове виконання.
Звичайно, необхідність сплати судового збору, виходячи з ціни позову, а не оспорюваної суми, значно зменшить кількість подібних апеляційних скарг та дещо розвантажить суди апеляційної інстанції. Проте одночасно з цим обмежується і саме право не апеляційне оскарження. Відтепер, якщо суд першої інстанції дійсно допустить незначну помилку при розрахунках суми заборгованості (інфляції, пені, штрафних санкцій тощо) сторонам у справі для подання апеляції доведеться сплатити суму судового збору, яка в рази, можливо навіть в десятки разів буде більшою за оспорювану суму.
Оскільки оспорювана сума при частковому оскарженні рішення суду досить часто буде неспівставною з сумою судового збору, можна зробити висновок, що зміни до Закону України «Про судовий збір», якими було змінено порядок розрахунку суми судового збору при поданні апеляційної чи касаційної скарги, призвели до порушення принципу доступу до правосуддя.