Щогодини у світі відмиваються мільйони доларів, фінансуючи війни, тероризм та організовану злочинність. Орієнтовна сума відмитих у всьому світі грошей за один рік становить до 5% світового ВВП, або до 2 трлн доларів США. Водночас за декілька років було вилучено та конфісковано лише від 3% до 5% світових незаконних активів.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Ця глобальна епідемія підриває стабільність фінансових систем і загрожує економікам країн. Але боротьба з цим явищем набирає нових обертів.
Нещодавно Інтерпол представив новий інструмент — Silver Notice (Срібна картка), спрямований на відстеження та повернення незаконно здобутих активів. Цей інструмент має стати потужною зброєю проти фінансової злочинності.
Що таке Silver Notice? Як і коли вона змінить правила гри? Чи зможе цей інструмент зупинити потоки незаконних коштів, які забезпечують організовану злочинність і корупцію?
Що таке Silver Notice?
Silver Notice — це інструмент, призначений для виявлення та відстеження незаконної фінансової діяльності, зосереджуючись на виявленні підозрілих транзакцій і фінансових потоків, що вказують на відмивання грошей.
Основна мета Silver Notice полягає в тому, щоб:
- виявляти, відстежувати злочинні активи;
- повертати незаконні активи до країни походження.
Очікуємо, що ініціатива створення Silver Notice посилить глобальні зусилля проти економічної злочинності, значно ускладнюючи відмивання грошей.
Як це працюватиме?
Точний механізм роботи Silver Notice наразі невідомий. Однак Гарба Умар, віцепрезидент Інтерполу в Африці, повідомив, що Silver Notice допомагатиме правоохоронним органам у відстеженні та репатріації грошей через взаємну правову допомогу, дипломатичні та поліцейські канали.
Це означає, що правоохоронні органи будуть використовувати мережу контактів Інтерполу для обміну інформацією про підозрілі фінансові операції між різними країнами. Правоохоронці зможуть використовувати ці дані для ініціювання розслідувань, арешту активів і подальшої репатріації коштів до країни походження.
Історія створення
Вперше пропозицію розробити новий інструмент для відстеження та повернення незаконно здобутих активів висунули у 2015 році на 84-й Генеральній асамблеї Інтерполу.
Прийняття Резолюції стимулювало Інтерпол до активізації боротьби з фінансовою злочинністю — у 2022 році Інтерпол створив спеціальні структури/інструменти. Створено Центр Інтерполу з фінансових злочинів і корупції та запущено аналітичну платформу Financial Crime Analysis File (FinCAF).
Вже у жовтні 2022 року прийнято подальшу Резолюцію про створення робочої групи експертів для оцінки різних пропозицій щодо відстеження та повернення злочинних активів, зокрема створення Silver Notice.
Після кількох років досліджень і напрацювань робочої групи експертів 91-ша Генеральна асамблея прийняла рішення про запуск пілотного проєкту, спрямованого на тестування Silver Notice. Передбачалося, що тестування триватиме два роки.
Однак реалізація пілотного проєкту прискорилася та набула значного розвитку в липні 2024 року. Саме в цей час було оголошено, що пілотний проєкт по Silver Notice буде запущено в січні 2025-го. Про це повідомив віцепрезидент Інтерполу в Африці Гарба Умар.
Виклики та перспективи
Попри благородні цілі, Silver Notice, як і будь-який потужний інструмент, може бути використано в неправомірних цілях. Є ризик, що Silver Notice можуть використовувати для політичних переслідувань. Наприклад, авторитарні режими можуть використовувати такий інструмент проти опозиційних політиків або бізнесменів, звинувачуючи їх у фінансових злочинах.
Щоб уникнути зловживань і максимізувати потенціал Silver Notice, необхідно забезпечити:
- Прозорість: усі рішення щодо публікації Silver Notice повинні прийматися на підставі об’єктивних доказів і бути оскаржуваними, зокрема на основі скарг зацікавлених осіб або їхніх адвокатів.
- Захист персональних даних: інформація, що зберігається в системі, повинна бути захищена від несанкціонованого доступу.
Попри ризики, Silver Notice має потенціал стати потужним інструментом у боротьбі з фінансовою злочинністю. За умови належного управління система може:
- підвищити ефективність боротьби з відмиванням грошей;
- ускладнити фінансування тероризму;
- сприяти більшій прозорості ринку віртуальних валют.
Висновки
Silver Notice — це потужний інструмент, який може суттєво змінити правила гри у боротьбі з фінансовою злочинністю. Завдяки міжнародній співпраці та використанню сучасних технологій цей інструмент дасть змогу ефективніше відстежувати і повертати незаконно здобуті активи. Звичайно, перед випробуванням інструменту стоять серйозні виклики, але його потенціал для створення більш прозорого та безпечного фінансового світу є безперечним.