Судова реформа рухається повільно, а зміни в законодавстві створюють нову хвилю невизначеності. Вадим ІВАНОВ, керуючий партнер AVERUM Legal, розповідає про найбільші загрози для бізнесу в 2025 році та важливі аспекти, на які варто звернути увагу.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
— Вадиме, яка ситуація в правовій системі України вас найбільше турбує у 2025 році?
— Очевидні фактори — це нестабільність правозастосування та повільний темп реформ у судовій системі. Попри декларовану судову реформу, залишаються проблеми з незалежністю суддів і неспівмірним навантаженням на суди у зв’язку із суттєвим кадровим дефіцитом, особливо в судах апеляційної інстанції.
Найбільше занепокоєння викликає нестабільність правозастосування та часті зміни нормативних актів. Це ускладнює прогнозування, передусім в економічній сфері. І бізнесу все важче планувати наступні кроки та адаптуватися до нових вимог. Окрім цього, багато викликів сьогодні пов’язано з імплементацією acquis ЄС у національне законодавство, оскільки це створює низку проблем, які потрібно розв’язувати для того, щоб вони належно функціонували. З досвіду, це непросте завдання.
У таких умовах для бізнесу критично важливо мати надійний юридичний супровід, що допомагає передбачати ризики та оперативно реагувати на зміни. Ми з командою фокусуємося на створенні адаптивних стратегій, які допомагають нашим клієнтам впевнено рухатися в умовах правової нестабільності, особливо в питаннях економічної безпеки та захисту від інших ризиків.
— Які найнебезпечніші зміни в законодавстві можуть загрожувати бізнесу цього року? Чи є механізми запобігання рейдерським атакам?
— Посилення податкового контролю та розширення повноважень правоохоронних органів щодо перевірки бізнесу вже створюють суттєві виклики. Збільшується кількість випадків використання правоохоронних механізмів для тиску на підприємства.
Механізми протидії рейдерству є, зокрема посилений контроль корпоративних прав, належне оформлення правочинів і постійний моніторинг реєстрів, але рейдерські схеми стають дедалі витонченішими.
Ми в AVERUM Legal своїм клієнтам радимо впроваджувати комплексний підхід до захисту активів:
- Регулярний аудит корпоративних документів і посилення заходів інформаційної безпеки.
- Профілактика юридичних ризиків через налагодження корпоративного управління та проведення відповідних комплаєнс-процедур.
- Співпраця з правоохоронними органами для своєчасного реагування на загрози.
Наш досвід у розв’язанні подібних питань допомагає клієнтам мінімізувати ризики та захистити свої активи навіть в умовах складної економічної і регуляторної ситуації.
— Які найпоширеніші причини відкриття кримінальних проваджень проти бізнесу зараз?
— З практичного досвіду, найбільш поширеними причинами відкриття кримінальних проваджень щодо бізнесу є підозра у вчиненні економічних злочинів (зокрема контрагентами компаній) і корупційних правопорушень.
Фактично, в такому турбулентному режимі ми працюємо вже четвертий рік. Тому своїм клієнтам допомагаємо не тільки передбачати ризики, але й створювати стратегії управління ними. Це дає змогу діяти проактивно та на випередження.
Щодо трендів, з практики бачимо, що етика та відповідність (compliance) виходять на перший план: компанії змушені адаптуватися до посилення вимог щодо прозорості бізнесу, захисту персональних даних та етичної поведінки. Сьогодні на ринку високий попит на юристів із міжнародного комплаєнсу.
— Які ризики всі недооцінюють, але вони можуть «вистрелити» у будь-який момент?
— Кібербезпека та захист даних. Бізнес часто ігнорує ризики, пов’язані з витоком інформації, що нерідко призводить до серйозних юридичних і фінансових наслідків.
Також недооцінюється ризик запровадження нових санкцій і посилення контролю за фінансовими потоками з боку регуляторів.
— Чи збільшилася кількість судових позовів проти бізнесу? Які кейси зараз найбільш типові?
— Спостерігаємо зростання кількості судових позовів проти бізнесу. Найчастіше це:
- Податкові спори: оскарження податкових донарахувань і санкцій.
- Спори щодо виконання договірних зобов’язань: зростає кількість справ, пов’язаних із форс-мажорними обставинами або ж недобросовісною поведінкою сторін у договірних відносинах.
- Трудові спори: конфлікти з працівниками щодо умовоплати праці та звільнень.
Відповідно, збільшення кількості справ безпосередньо впливає на роботу нашої компанії та стратегії розвитку. Впевнено можу сказати, що, попри всі виклики і зміни, команда робить усе можливе, щоб перевершувати очікування наших клієнтів.