02 травня 2025, 17:00

Молодий юрист, який горить юриспруденцією, приречений на успіх

Опубліковано в Вибір клієнта. ТОП-100 юристів України 2025

Віктор Сурник
Віктор Сурник «АО ALARIUS» керуючий партнер, голова судової практики
Олена Осмоловська
Олена Осмоловська «Юридична газета» генеральний директор, т.в.о. головного редактора

Юридична практика в Україні проходить через стрімкі трансформації. Цифровізація, судові реформи та зростаюча роль альтернативного вирішення спорів змінюють підходи юристів до роботи. Як у цих умовах зберегти ефективність, вибудовувати успішні стратегії у складних справах і що потрібно молодим правникам для кар’єрного злету? Про це говоримо з Віктором СУРНИКОМ, керуючим партнером ALARIUS та головою судової практики компанії.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Сурник Віктор-4

— Як би ви охарактеризували основні тенденції у сфері судової практики за останні роки?

— В умовах воєнного стану правосуддя в Україні зазнало безлічі викликів. Проте ніщо не стало на заваді розвитку судової практики та судового процесу загалом. За останні роки простежуються дві основні тенденції у сфері судової практики, які я би виокремив.

Першою є цифровізація та запровадження нових технологій. Впровадження системи «Електронний суд» дає змогу значно прискорити подання чи отримання процесуальних та інших документів, забезпечує дистанційну участь у судовому процесі. Звісно, попри позитив, запровадження будь-яких цифрових технологій зумовлює низку викликів. Через слабкий сигнал інтернету або технічні проблеми інколи система «Електронний суд» може не завантажувати всі додатки (наприклад, до позову), а це може призвести до повернення позовної заяви. Крім того, деякі суди взагалі ще не налагодили роботу системи «Електронний суд». Але сама можливість адвоката за один день взяти участь у кількох судових засіданнях у різних куточках України, при цьому маючи всі документи справи в електронному вигляді, є великим прогресом і позитивним рішенням.

Другою тенденцією є покращення доступу до правосуддя. Варто згадати запровадження альтернативних способів вирішення спорів, таких як медіація, арбітраж, що дає змогу зменшити навантаження на суди, скоротити тривалість розгляду справ і в короткий час захистити свої порушені права.

На мій погляд, ці тенденції орієнтовані на модернізацію та більш ефективне виконання функцій правосуддя і свідчать про важливі прогресивні зміни в судовій системі.

— Як реформи судової системи впливають на роботу юристів і результативність справ?

— Реформи судової системи можуть як підвищити ефективність судочинства, забезпечити більшу прозорість і доступність правосуддя, так і зумовити появу певних викликів для юридичної практики.

Якщо повернутися до цифровізації, то впровадження системи «Електронний суд» вимагає наявності в юриста навичок роботи в спеціалізованих програмах і технічної підготовки.

Результатом реформ, що стосуються підвищення незалежності суддів, можуть стати більш обґрунтовані та справедливі рішення, а також увага до доповіді адвоката чи процесуальних документів, які він подає, що створює нові можливості для успішного захисту адвокатами прав клієнтів.

Важливим аспектом реформи судової системи є вплив на результат розгляду справ, зокрема впровадження змін, таких як скорочення строків розгляду справ або модернізація процесу, що зменшує навантаження на суддів і юристів. У результаті справи швидше потрапляють на розгляд і вирішуються, що є вигідним для всіх сторін.

Запровадження нових строків розгляду справ або зміна порядку подання документів може змусити юриста переглянути свою стратегію захисту клієнта, кардинально її перебудувати. А завдяки реформам, орієнтованим на підвищення професіоналізму суддів, можна очікувати на більш точні та обґрунтовані рішення. Це може зменшити кількість помилок і, відповідно, знизити потребу в переглядах судових рішень, що в результаті підвищує ефективність судової системи. Загалом реформи судової системи мають потенціал значно покращити якість та ефективність правосуддя, хоча це також потребує від юристів готовності адаптуватися до нових умов.

Сурник Віктор-2

— Якими критеріями ви керуєтесь, обираючи стратегію в складних судових спорах?

— Головним критерієм завжди є цілі та інтереси клієнта. Спочатку потрібно визначити мету клієнта. Це може бути фінансова компенсація, визнання прав, запобігання порушенням тощо. Залежно від цілі обирається максимально результативна стратегія.

Важливо правильно обрати спосіб захисту. Обов’язково оцінюємо можливі ризики й наслідки того чи іншого спору. Така оцінка охоплює фінансові, репутаційні та правові наслідки для клієнта, дає змогу визначити, чи є сенс іти до кінця, чи, можливо, варто розглянути варіанти компромісу, медіації.

І третій критерій, теж дуже важливий у судових спорах — це аналіз судової практики. Оцінка рішень судів в аналогічних спорах може вплинути на перебіг справи та кінцевий результат. Це дає можливість вибудувати стратегію, яка враховує чинну практику судових органів. Кожен із перелічених критеріїв допомагає сформувати стратегію, яка не тільки збільшить шанси на виграш під час розгляду справи в суді, але й захистить інтереси клієнта на всіх етапах процесу.

— Які категорії справ зараз найпопулярніші у вашій практиці?

— Сьогодні найбільший попит мають справи щодо вирішення інвестиційних спорів та спори щодо стягнення коштів за договорами. Зокрема, в інвестиційних спорах наразі формується цікава судова практика щодо визнання правочинів недійсними. Також наявна актуальна судова практика щодо стягнення коштів із корпоративного інвестиційного фонду за інвестиційним договором стосовно повноважень компанії з управління активами і щодо того, яким документом має керуватися КУА під час укладання договорів із корпоративним інвестиційним фондом.

— Які поради ви можете дати молодим юристам, що тільки починають працювати у сфері судових спорів?

— Молодим юристам, які тільки починають свою кар’єру у сфері судових спорів, важливо розуміти, що цей шлях вимагає як теоретичних знань, так і практичного досвіду. Гарне розуміння процесуальних кодексів є основою для будь-якого судового спору. Вивчайте детально процедури подання позовів, доказів, апеляційні процеси та строки подання того чи іншого процесуального документа.

Стажування або робота в адвокатських компаніях чи судових установах дасть вам розуміння реальних кейсів і допоможе знайти свою спеціалізацію. Беріть участь у судових засіданнях як вільні слухачі. Навіть маючи великий практичний досвід і щільний графік судових засідань, я практикую роль вільного слухача і сьогодні. Загалом вважаю: якщо твій робочий час коштує дорого, це не привід не робити безоплатні речі, коли бачиш користь для суспільства та власний професійний інтерес.

Аналізуйте детально судову практику вищих судів, відстежуйте нові тенденції, які можуть бути корисними у ваших справах. Пошук і аналіз судових рішень допоможуть вам визначити стратегію та шляхи вирішення спірних питань. Постійний розвиток і навчання теж дадуть результат. Потрібно оновлювати свої знання, оскільки законодавство має властивість часто змінюватися.

Ораторське мистецтво є ключовим у судовій промові. Важливо стисло й лаконічно викласти свої доводи, зазначені в процесуальних документах, та зацікавити суд не «водою», якою часто наповнюють позовні заяви, відзиви або заперечення, а суттю. Для досягнення найкращого результату потрібно розуміти, що хоче почути той чи інший склад суду. Також ораторське мистецтво знадобиться під час ведення переговорів.

Важливим аспектом є пунктуальність. Насправді краще приїхати в судове засідання завчасно і спокійно зібратися з думками, проявивши у такий спосіб ввічливість щодо судді та секретаря. У засіданні потрібно ґрунтовно володіти матеріалами справи та мати послідовну впевнену позицію. Бути налаштованим на перемогу.

Та основою в роботі юриста, на мою думку, є пристрасть до своєї справи. Молодий юрист, який горить юриспруденцією, приречений на успіх.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати