Минув рік, як Верховна Рада ухвалила скандальний законопроєкт №2695, яким посилюються штрафи за нетверезе керування і перевищення швидкості. Проєкт пройшов друге читання в Парламенті 16.02.2021 р. Закон набув чинності 17.03.2021 р.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Від початку розгляду цього «подарунку» від влади я постійно вказував на підміну понять у зазначеному законопроєкті, адже під виглядом боротьби з пияцтвом за кермом абсолютно нівелювалося вирішення цієї проблеми в законодавчому полі. Натомість збільшення штрафів для водіїв, пішоходів, велосипедистів та сумнівне розширення повноважень поліцейських подавалися суспільству як безальтернативні методи підвищення безпеки на дорозі. Проте головну проблему, яка полягає у недбалому ставленні правоохоронних органів до своїх обов’язків, автори проєкту, на жаль, не врахували.
Що ми маємо за рік
2021 р. показав, як провалився план влади зменшити статистику аварій в Україні шляхом збільшення штрафів. Згідно з останньою статистикою, наданою МВС України у відповідь на мій лист про надання інформації стосовно практики застосування Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху», простежується негативна динаміка щодо керування транспортом у стані сп’яніння та перевищення встановлених обмежень швидкості руху більше ніж на 20 км/год. Водночас, якщо говорити про перевищення обмежень швидкості руху транспорту більше ніж на 50 км/год, тут простежується позитивна динаміка.
Однак з 01.01.2022 р. норма щодо перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспорту більше ніж на 50 км/год втратила чинність у зв’язку з набранням чинності Законом України «Про внутрішній водний транспорт», що скасувало повноваження працівників поліції складати протоколи за це правопорушення.
Правопорушення, за якими Нацполіція склала протоколи про адміністративні правопорушення |
Період з 17.03.2020 р. до 31.12.2020 р. |
Період з 17.03.2021 р. до 31.12.2021 р. |
Керування транспортом у стані сп’яніння |
104 917 |
108 869 |
Перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспорту більше ніж на 20 км/год. |
351 027 |
380 546 |
Перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспорту більш ніж на 50 км/год |
27 758 |
24 359 |
Ріст аварійності на українських дорогах за останній рік підтверджує також статистика платформи відкритих даних Opendatabot – впродовж перших 10 місяців 2021 р. в Україні було зафіксовано майже 155 000 ДТП, що на 14% більше ніж за аналогічний період 2020 р. Тому питання щодо безпеки на українських автошляхах після прийняття закону про посилення відповідальності за керування авто напідпитку залишається відкритим. На превеликий жаль, випадків нетверезого керування в країні стало більше.
Втім зі зростанням статистики нетверезого керування збільшилася також загальна сума штрафів за рік. Якщо в період з 17.03.2020 р. до 31.12.2020 р. було зібрано 832 млн грн штрафів, то за цей самий період у 2021 р. загальна сума становила вже 962,8 млн грн. Загалом, минулого року за основні порушення було зібрано 1,902 млрд грн штрафів, що перевищує загальну суму попереднього року на 892 млн грн.
Дороги та корупція
Серед основних корупційних лазівок закону – розширення повноважень працівників поліції під час зупинки автомобіля. Законодавча новація від «Слуг народу» не просто збільшує повноваження поліції, але й надає їм нові можливості.
Нагадаю, що у випадку зупинки поліцейським транспорту водій повинен зупинити авто, тримати руки в полі зору поліцейського і не виходити з машини без дозволу (схожа норма діє в США, де водії у разі зупинки копами лишаються в авто і повинні робити лише те, що скаже поліцейський).
Також поліцейський має право вимагати у водія документи, які посвідчують особу, у спосіб, який дозволяє поліцейському прочитати та зафіксувати дані документа. Таке нововведення зроблене для уникнення випадків, коли водій дуже швидко показує документ, після чого ховає, пояснюючи таку поведінку тим, що вже показував права.
Дивні нововведення діють стосовно огляду на стан алкогольного, наркотичного та іншого сп'яніння. Замість двох свідків правоохоронець може використовувати відеозапис. У разі неможливості застосування технічних засобів поліцейський може зробити огляд особи за наявності двох свідків. Матеріали відеозапису обов’язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. Проте до роботи техніки, особливо в нічний час, може виникнути багато запитань.
Закон дозволяє поліції використовувати автомобілі без розпізнавальних знаків приналежності до поліції – так звані «Фантоми», які виявляють правопорушення у русі на дорогах загального користування, але зовні виглядають як звичайні авто. Повноцінно запустити поліцейські «Фантоми» вдалося лише з 25.01.2022 р., до цього їхню роботу лише тестували. Наразі принципи роботи до кінця не врегульовані. До того ж поліція, яка керує «Фантомом», може втручатися під час правопорушень, які небезпечні своїми наслідками. Втім за час роботи «Фантомів» на українських дорогах окрім досягнень, про які з оптимізмом звітують у поліції, можна помітити вагомий мінус – запускають їх на «Vip-трасах» до елітних передмість, де рівень заробітку водіїв дозволяє сплатити штрафи.
Безпековий комплекс та увага патрульних
В Україні діє затверджена урядом нова Державна програма безпеки руху, щороку виділяються колосальні кошти на ремонт доріг, фінансуються роботи з підвищення безпеки магістралей, але країна лишається в лідерах за смертністю в результаті ДТП серед країн Європи. В середньому, кожні 3 хвилини на нашій території стається ДТП, кожні 15 хвилин травмується одна людина, а кожні 3 години одна людина гине. Біда в тому, що підходи, які впроваджуються з року в рік для зменшення аварійності, є точковими та не мають комплексного характеру.
Знизити аварійність на українських автошляхах та підвищити безпеку руху можливо лише в результаті комплексної роботи. Потрібно підвищувати рівень управління безпекою руху, розбудовувати безпечну інфраструктуру, створювати інформаційні кампанії щодо обізнаності громадян про необхідність дотримання правил безпеки руху. Все зазначене не працюватиме без належного ставлення до своїх обов’язків МВС, Нацполіції, Укравтодору, Міністерства розвитку громад і територій та Державного агентства інфраструктурних проєктів України.
До того ж змінювати підходи до роботи мають також поліцейські патрулі, адже від них напряму залежить притягнення водія до відповідальності. На превеликий жаль, зважаючи на нинішні розміри зарплати, патрульні досі зацікавлені допомогти водіям уникнути відповідальності, яку влада весь минулий рік старанно підвищувала.