13 жовтня 2022, 13:46

Щоб відшкодувати збитки від війни, важливо заохочувати потерпілих звертатися до суду. Чому це потрібно

Маркіян Бем
Маркіян Бем адвокат

Коли говоримо про відшкодування збитків від війни, найчастіше йдеться про заморожені активи рф. Для їх отримання можемо використати існуючі міжнародні механізми відшкодування або ж створити нові. Однак є деякі можливості на національному рівні, і Україні важливо ними скористатися.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Однією із таких можливостей є присудження потерпілим відшкодування за цивільними позовами в кримінальному провадженні і подальше його стягнення у межах міжнародної правової допомоги.

Станом на початок липня 2022 року правоохоронні органи України розпочали досудове розслідування за численними фактами вчинення злочинів після повномасштабного вторгнення російських військ 24.02.2022. Видається, що правоохоронці планують рухатися тим же шляхом, що й з 2014-го, тобто здійснювати досудове розслідування за відсутності підозрюваних (in absentia).

Однак цього недостатньо. Важливо заохочувати потерпілих звертатися до суду з цивільними позовами про відшкодування шкоди, завданої агресією росії.

Чому це важливо? Кримінальне провадження за відсутності обвинуваченого дає можливість якісно документувати злочини. Це створює для України низку переваг.

З одного боку, не виключено, що підозрювані таки колись будуть затримані та притягнуті до відповідальності. З другого боку, зібрані докази можуть бути використані в інших процесах, зокрема і в Європейському суді з прав людини, Міжнародному cуді ООН, Міжнародному кримінальному суді та інших міжнародних судових установах, створених з метою притягнення росії до відповідальності.

Важливо збирати докази саме у межах кримінального провадження, адже кримінальний процес побудований таким чином, що докази завжди можна перевірити в судовому порядку. Завдяки цьому якість доказів не буде підлягати жодному сумніву.

Усі потерпілі, які зазнали шкоди від російської агресії, – і громадяни, і бізнес, – можуть у межах такого кримінального провадження подати заяву про залучення їх як потерпілих або подати цивільний позов проти осіб, причетних до злочинів.

Як це допоможе отримати відшкодування?

Коли сторона обвинувачення заявляє про причетність особи до планування, підготовки, ведення чи розв’язання агресивної війни, то вона фактично стверджує, а суд встановлює факт причетності цієї особи до збитків, заподіяних агресією росії. Це особливо слушно щодо політичного й військового керівництва росії та причетних до них фінансових і олігархічних структур.

Цивільний кодекс України передбачає, що саме держава несе відповідальність за шкоду, заподіяну органом державної влади, органом влади АР Крим або органом місцевого самоврядування, їх посадовою чи службовою особою. Аналогічні положення містяться і в цивільному законодавстві росії та багатьох інших держав. Тому у межах розгляду цивільного позову можна говорити про стягнення збитків не лише із самих засуджених, але й із російської держави, якщо такі засуджені були посадовими чи службовими особами. Таким чином можна вести мову і про те, щоб накладати стягнення на активи Центрального банку росії за межами рф.

Очевидно, що цей алгоритм має слабкі місця. Зокрема, багато ключових осіб росії користуються посадовим імунітетом від притягнення до кримінальної відповідальності. Однак у межах кримінального провадження, розпочатого після подій 2014 року, це не зупиняло правоохоронні органи України від проведення слідчих дій щодо них.

У будь-якому разі альтернативи добросовісному розслідуванню на національному рівні воєнних злочинів росії немає. Однак, щоб забезпечити це розслідування, система кримінальної юстиції України повинна оперативно документувати й розслідувати злочини, вчинені росією. Такий процес має бути скоординований та належно організований: слід вдосконалити законодавчу базу, доповнити існуючі інституційні механізми кримінальної юстиції, створити єдиний реєстр для документування проваджень. Після належної підготовки матеріалів та доказової бази справи повинні невідкладно передаватись з обвинувальним актом до суду, який, за наявності для цього підстав, буде виносити вирок щодо обвинувачених.

Потерпілих слід заохочувати до того, щоб у межах таких проваджень вони зверталися з цивільними позовами про відшкодування шкоди, завданої агресією росії. Такі позови мають бути підставою для арешту майна росії та її громадян поза межами росії. Суди мають аналізувати наявність підстав для відшкодування, визначати його розмір та виносити рішення з цього приводу.

Українська держава мусить вживати передбачених національним законодавством заходів, щоб такі рішення виконувалися за межами України і щоб їх виконання поширювалося на майно росії.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати