У період війни важливо не тільки якісно пропрацьовувати всі засоби та вміння на лінії фронту, а й забезпечувати функціонування держави в тилу. З введенням воєнного стану першочерговим пріоритетом держави у сфері державної реєстрації залишається захист інформації, яка міститься в реєстрах, від незаконного або несанкціонованого втручання. Для цього постановою Кабміну від 6 березня 2022 р. №209 «Деякі питання державної реєстрації в умовах воєнного стану та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 164» установлено, що в умовах воєнного стану державна реєстрація найбільш значущих процесів у житті українців проводиться з урахуванням певних особливостей.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Зокрема, державна реєстрація проводиться виключно державними реєстраторами, посадовими особами Міністерства юстиції, його територіальних органів, включеними до затвердженого Міністерством юстиції переліку державних реєстраторів та посадових осіб, яким в умовах воєнного стану надається доступ до державних реєстрів. Цей перелік може передбачати певні обмеження проведення (прийняття) включеними до нього державними реєстраторами, посадовими особами реєстраційних дій (рішень про державну реєстрацію прав).
Державна реєстрація проводиться за принципом екстериторіальності, тобто незалежно від місцезнаходження нерухомого майна, юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців чи громадських формувань, якщо відповідні обмеження (умови) не передбачено окремим переліком.
Майте на увазі, що вимоги законодавства щодо необхідності нотаріального засвідчення справжності підпису на документі для державної реєстрації не застосовуються у разі, коли такий підпис виконано у присутності державного реєстратора, посадової особи зі встановленням особи підписанта на підставі документа, що посвідчує особу.
Також наразі значно спрощена процедура реєстрації тих громадських об’єднань та благодійних фондів, які спрямовують свою діяльність на допомогу Збройним силам України, іншим військовим формуванням, правоохоронним (спеціальним) органам, органам цивільного захисту, добровольчим формуванням територіальних громад, іншим особам, які забезпечують національну безпеку і оборону. У разі держреєстрації таких організацій адміністративний збір не справляється, а що стосується строків, то зараз у нас немає часу на тривалий розгляд документів, адже кожен день офіційної діяльності таких організацій — це ще один маленький вклад у спільну перемогу українського народу. Тож фахівці юстиції проводять державну реєстрацію невідкладно після отримання у повному обсязі належних документів.
В умовах воєнного стану з огляду на необхідність забезпечення достовірності відомостей у реєстрах Міністерством юстиції реалізовано можливість проведення найбільш нагальних реєстраційних дій, а саме державної реєстрації:
- створення благодійних організацій та громадських формувань та змін до відомостей про них;
- зміни керівника юридичної особи у зв’язку з його смертю;
- зміни місцезнаходження юридичної особи;
- органів державної влади, місцевого самоврядування, казенних підприємств, державних, комунальних підприємств, комунальних організацій (установ, закладів), державних організацій (установ, закладів), а також акціонерних товариств, які є банками;
- зміни видів економічної діяльності фізичних осіб-підприємців;
- припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.
Більш детальну інформацію ви можете отримати, звернувшись до суб’єктів надання адміністративних послуг. Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (Київ) здійснює відповідні державні реєстрації у Черкасах. За консультаціями та деталями можна звернутись за телефоном (050) 825 42 87.
Також реєстрацію проводять у відповідних відділах міжрегіональних управлінь юстиції в Ужгороді, Івано-Франківську, Чернівцях, Тернополі, Одесі, Житомирі, Хмельницькому, Вінниці, Львові, Рівному, Луцьку, Полтаві, Кропивницькому. Реєстраційні дії здійснюються також Тернопільською та Одеською міськими радами.
Міністерство юстиції України продовжує роботу над розширенням кола суб’єктів державної реєстрації та видів адміністративних послуг, що надаються на території України, де відсутні бойові дії. Наразі дуже важливо, щоб бізнес та держава функціонували за будь-яких умов, навіть якщо у країні війна. Обмежуючи доступ до реєстрів, але не закриваючи їх у повній мірі, наша держава намагається забезпечити баланс між безпечністю та доступністю реєстрів та того масиву інформації, яка міститься у них. Просимо ставитися з розумінням до тимчасових обмежень та незручностей, пов’язаних з проведенням державної реєстрації в умовах воєнного стану. У підсумку все буде Україна!
Не забуваємо і про державну реєстрацію актів цивільного стану, адже під час війни значущі події в житті людей (а це шлюб, народження дітей тощо) відділи ДРАЦС реєструють без стягнення державного мита і без жодного очікування, просто у день звернення.
Нотаріальна спільнота також у строю. У кожному куточку країни можна звернутись за послугами до відповідного фахівця.
На даний час функціонують, за виключенням окремих адміністративно-територіальних одиниць:
- Спадковий реєстр,
- Єдиний реєстр довіреностей,
- Єдиний реєстр спеціальних бланків нотаріальних документів;
- Державний реєстр актів цивільного стану;
- Реєстр аграрних розписок.
Тимчасово обмежений доступ до таких реєстрів:
- Державний реєстр речових прав на нерухоме майно;
- Державний реєстр обтяжень рухомого майна.
Проте позиція щодо вчинення нотаріальних дій щодо громадян росії однозначна: у вчиненні нотаріальних дій відмовляється/зупиняються незавершені нотаріальні дії у разі звернення:
- громадянина російської федерації;
- юридичної особи, створеної та зареєстрованої відповідно до законодавства російської федерації;
- юридичної особи, створеної та зареєстрованої відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку у статутному капіталі 10 і більше відсотків, якої є громадянин російської федерації, або юридична особа, створена та зареєстрована відповідно до законодавства російської федерації.
На юридичному фронті робимо все можливе, аби зберегти баланс між безпекою та якісними послугами для українців.
Безперечно, Збройні сили України у цій війні розкрились в усій своїй красі. Але щоб перемогти остаточно, нам треба гуртуватися на всіх фронтах — юридичному, економічному, військовому, соціальному та інформаційному. Час, коли Україна переможе і ми всі не просто повернемось до попереднього життя, а й перейдемо на новий виток розвитку української державності, уже близько.