Масштабні російські удари по енергетичній системі України цього року розпочалися в ніч проти п’ятниці, 22 березня. Вони тривають досі, ціллю щодня стають енергооб’єкти різного масштабу, від гідроелектростанцій – Дніпровської, Дністровської, Канівської, до високовольтних підстанцій на півдні.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
22 березня в одному лише Харкові без електрики залишилося щонайменше 700 тис. людей. А загалом, за оцінками Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні, внаслідок найбільш масштабної атаки на українську енергетику, без електроенергії залишилося понад 1,5 мільйона людей.
Енергосистема України стала витримувати набагато інтенсивніші атаки – «Укренерго»
Для підтримки енергосистеми Україна запросила того дня 1500 МВт аварійної допомоги з сусідніх країн. Наступними днями атаки продовжилися то по Дніпропетровщині, де, зокрема, в Кривому Розі зазнали ушкоджень певні енергетичні об’єкти, то по Одесі, Хмельниччині, Львівщині тощо. Загалом графіки аварійних відключень впродовж минулого тижня запроваджувалися, крім зазначених регіонів, також у Сумській, Полтавській, Донецькій, Запорізькій, Кіровоградській областях.
Голова правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький висловив припущення, що «руйнування повсюди були б мінімум вдвічі більшими, якби не певні інженерні рішення задля захисту критичних елементів на енергооб’єктах». «Триває гра, хто виявиться швидшим: росіяни – знищуючи наші енергооб’єкти, чи ми – відновлюючи їх. Раніше противник досягав меншими витратами «шахедів» більших результатів», – сказав він у розмові з журналісткою YouTube каналу «Є Питання?».
Під час атак останніх десяти днів ворог комбінував різні засоби нападу: безпілотники-камікадзе, балістичні та крилаті ракети. «В усіх цих «іскандерах», «кинджалах» та інших російських ракетах, в «шахедах» – компоненти, які завозяться для терору щонайменше з 10-и країн світу. Кожен з них – це порушення санкційних режимів проти Росії. Кожен – це чиєсь намагання зробити гроші на знищенні життів», — зауважив у вечірньому зверненні 23 березня президент України.
Генеральний секретар ООН Антоніу Гуттеріш у своїй звичайній риториці обмежився засудженням атак по цивільній та енергетичній інфраструктурі України, а також нагадуванням про те, що напади на цивільних осіб та цивільну інфраструктуру порушують міжнародне гуманітарне право. Це вже не «глибока шокованість», якою генсек Організації Об’єднаних Націй реагував на російські атаки на українську критичну інфраструктуру восени 2022-го – взимку 2023 рр.
Атаки на критичну інфраструктуру не надають явної воєнної переваги — документ
Ефективність нападів на об’єкти генерації, лінії розподілу електроенергії, об’єкти теплогенерації тощо сучасна воєнна доктрина оцінює як низьку. Подібні атаки не вносять ефективного вкладу у військові дії – повне або часткове руйнування, захоплення чи нейтралізація об’єктів згаданих об’єктів енергетики не надає явної воєнної переваги. Такі напади не відповідають критеріям пропорційності, завдаючи більше шкоди цивільному населенню та цивільній інфраструктурі, ніж збройним силам противника. Енергетична система України та окремі об’єкти генерації електроенергії не можуть вважатися військовими цілями з огляду на ст. 52(2) ДП І. Вони відносяться до цивільних об’єктів, загальний захист яких випливає зі ст. 52 Першого Додаткового протоколу до Женевських конвенцій 1949 року.
«Електроенергія вважалася критичною мішенню в кожній війні, починаючи з Другої світової. Ті, хто планують подібні атаки, зазвичай захоплюються вразливістю електроенергії до повітряних ударів, але аналіз причинно-наслідкового зв’язку показує, що атака на електроенергію не досягає заявлених цілей з точки зору перемоги у війні», йдеться в документі «Strategic Attack of National Electrical Systems» Міністерства оборонної освітньої діяльності (DoDEA) США.
«Ворог має сили продовжувати свою роботу» — ГУР
В ефірі телемарафону керівник Головного управління розвідки ЗСУ спрогнозував відновлення застосування росіянами ракет «Калібр» через скорочення запасів ракет Х-101. «Поки флот накопичував свої ракети, повітряно-космічні сили російської федерації використовували Х-101», – додав Кирило Буданов.
Аналіз зведень Повітряних Сил ЗСУ показує, що востаннє росіяни застосовували крилаті ракети морського базування «Калібр» 15 лютого. Дві ракети було запущено із фрегата «Адмірал Макаров» у районі Новоросійська. Обидві були збиті.