23 липня 2021, 19:20

Реєстр колекторських компаній: в чому плюс?

Назар Мужик
Назар Мужик керуючий партнер «Компанія Аксіліум», адвокат

2021 рік став переломним в сфері стягнення заборгованості за споживчими кредитами та приніс багато нововведень в ринок. На одній із них, а саме «реєстрі колекторських компаній» зупинимось детальніше.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Із прийняттям Закону України «Про споживче кредитування» держава вирішила упорядкувати ринок позасудового стягнення заборгованості за споживчими кредитами, який набрав обертів, та запровадила реєстр колекторських компаній до яких будуть вноситись компанії, які здійснюють врегулювання заборгованості.

Відтепер, будь-яка компанія, яка від імені банку чи іншої фінансової установи має намір  взаємодіяти із позичальниками, зобов‘язана виконати вимоги, встановлені НБУ, надати пакет документів, сплатити внесок за включення до реєстру. Лише з моменту внесення до реєстру колекторських компаній, колектори можуть займатись стягненням боргів.

Критерії, яким повинні відповідати колекторські компанії є:

  • прозора структура власності;
  • бездоганна ділова репутація власників та керівників;
  • внесення плати за включення компанії до реєстру;
  • дотримання працівниками колекторськоі компанії низки правил, встановлених Законом при взаємодії з боржниками;

Щодо правил поведінки колекторів, слід звернути увагу, що Закон встановлює досить жорсткі рамки при спілкуванні колекторів із боржниками, зокрема кількість взаємодій, спосіб донесення інформації, обмеження щодо обробки даних третіх осіб, необхідний обсяг інформації, яку зобов‘язаний надати колектор при взаємодії.

Для позичальників такі зміни означатимуть можливість поскаржитись до регулятора у випадку неправомірних дій колекторів, оскільки відтепер поведінка колекторів регламентована, а дії обмежені. 

Для колекторських компаній такі зміни є викликом, оскільки останнім, відтепер, потрібно прискіпливіше ставитись до внутрішніх політик, проводити навчання та підвищення кваліфікації працівників, здійснювати контроль за діями працівників, які взаємодіють із боржниками.

В протилежному випадку, за порушення правил, Національний Банк України виключить компанію із реєстру і вона буде позбавлена права врегульовувати заборгованість. 

Створення прозорого ринку та єдиних правил гри для учасників є позитивним кроком, проте визначальним буде підхід НБУ як регулятора до виключень із реєстру, критерії оцінки порушень та аналіз скарг боржників, яких, очевидно буде багато.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати