31 серпня 2023, 18:14

Прозорість в оборонних закупівлях

Тетяна Руденко
Тетяна Руденко адвокатка у сфері захисту економічної конкуренції, публічних закупівель

Закон України «Про оборонні закупівлі» визначає загальні правові засади планування, порядок формування обсягів та особливостей здійснення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, а також порядок здійснення державного і демократичного цивільного контролю у сфері оборонних закупівель.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Його метою є визначення правових засад для забезпечення матеріально-технічних і наукових потреб сектору безпеки і оборони держави шляхом ефективного та прозорого здійснення оборонних закупівель із дотриманням заходів захисту національних інтересів, створення конкурентного середовища, запобігання корупції у сфері оборонних закупівель, розвитку добросовісної конкуренції, а також ефективного та прозорого планування, реалізації і контролю за здійсненням оборонних закупівель.

Статтею 30 Закону про оборонні закупівлі визначаються особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану, а саме —  Особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз та з дотриманням вимог, встановлених цієї статтею.

Відповідно до ст. 30 Закону про оборонні закупівлі Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 1275 від 11.11.2022 «Деякі питання здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану».

Постанова № 1275 забезпечує прозорість в оборонних закупівлях (крім відомостей про закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю) із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні.

Як проводяться зараз оборонні закупівлі, яким чином одночасно забезпечується їх прозорість та дотримання необхідних під час воєнного стану обмежень обговоримо нижче.

Постановою № 1275 затверджено Особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану та Порядок визначення предмета закупівлі під час здійснення закупівель продуктів харчування, послуг із забезпечення комплектами продуктів харчування, послуг щодо забезпечення харчуванням та послуг з організації харчування для особового складу Збройних Сил.

Відповідно до згаданого Порядку, під час здійснення закупівель продуктів харчування, послуг із забезпечення комплектами продуктів харчування, послуг щодо забезпечення харчуванням та послуг з організації харчування для особового складу Збройних Сил визначення предмета закупівлі здійснюється відповідно до Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 15 квітня 2020 р. № 708.

Якщо вартість продуктів харчування перевищує вартість супутніх послуг (зокрема послуг з організації харчування), державний замовник визначає вид предмета закупівлі як товар.

Для забезпечення харчування у закладах освіти та в окремих військових частинах, у яких не передбачено наявність кухарів або їх залучення неможливе з об’єктивних причин, про що наявне документальне підтвердження, державний замовник може визначити вид предмета закупівлі як послуги.

Державні замовники здійснюють зараз оборонні закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони у період дії правового режиму воєнного стану відповідно до затверджених Постановою № 1275 Особливостей (далі — Особливості–1275).

Особливостями–1275 встановлено порядок та умови здійснення оборонних закупівель для державних замовників у сфері оборони, служб державного замовника, а також військових частин, організацій (установ, закладів), що уповноважуються рішенням державного замовника у сфері оборони на здійснення закупівель та укладення державних контрактів (договорів), із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану..

Оборонні закупівлі товарів, робіт і послуг, що розпочаті до набрання чинності Постановою № 1275, завершуються в порядку, що діяв до набрання чинності цією Постановою.

З 21.07.2023 закупівлі товарів і послуг оборонного призначення, інших товарів і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, вартість яких дорівнює або перевищує 200 000 грн, робіт оборонного призначення та робіт для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, у разі коли їх вартість дорівнює або перевищує 1 500 000 грн здійснюються у порядку проведення наступних процедур закупівель:

  • у порядку проведення відкритих торгів, що визначені Особливостями (Постанова КМУ № 1178 від 12.10 2022, далі за текстом Особливості–1178);
  • у порядку проведення спрощених закупівель відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон).
  • у порядку відбору постачальника шляхом запиту ціни пропозиції відповідно до Постанови КМУ № 822 від 14.09.2020.

Вибір процедури закупівлі не залежить від очікуваної вартості закупівлі, будь-яких інших умов, а повністю залишається за замовником.

Указані процедури закупівлі не застосовуються у разі, коли предметом закупівлі є товари, роботи і послуги оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин.

Чи існують ще винятки із встановленої норми?

Так, укладення прямого договору без застосування процедур закупівель, при тому що очікувана вартість предмета закупівлі перевищує вартісні межі можливо, якщо:

  • розрахунок ціни договору передбачає прибуток до 25% собівартості товарів, робіт та послуг, у разі коли виконавець державного контракту (договору) є виробником запропонованого товару, надавачем послуг або виконавцем робіт;
  • якщо виконавець державного контракту (договору) не є виробником товару, він має гарантувати, що сукупний прибуток усіх суб’єктів господарювання, що були залучені в ланцюгу постачання між виробником товару і виконавцем державного контракту (договору), становить до 25% первинної собівартості товару. Собівартість товарів, робіт і послуг визначається виробником товару, надавачем послуг або виконавцем робіт на підставі стандартів бухгалтерського обліку.

Укладення договорів (контрактів) без проведення закупівель (відкриті торги / спрощена закупівля/ запит ціни) забороняється, за винятком вказаних виключень.

Для планування оборонних закупівель та звітування про їх здійснення відповідно до Особливостей–1275 рішеннями державних замовників, що здійснюють такі закупівлі, визначаються переліки та обсяги закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони.

Вказані процедури закупівель до річного плану закупівель не включаються. Рішенням державного замовника визначається перелік та обсяг таких закупівель. Особливостями–1275 окремо встановлена ця норма, оскільки процедурами закупівель, в порядку яких здійснюються оборонні закупівлі, включення закупівлі до річного плану є обов’язковим.

Предмет закупівлі визначається відповідно до Наказу Мінекономіки № 708 від 15.04.2020.

Особливостями–1275 визначено, що відповідальною за закупівлі може бути уповноважена особа, інша особа та/або колегіальний орган, що утворюється державним замовником та складається не менше ніж із трьох осіб такого державного замовника.

Проте звертаю увагу замовників, що згідно з законодавством у сфері закупівель закупівлі проводить саме уповноважена особа, і жодних виключень тут немає. Тому інша особа або колегіальний орган можуть проводити закупівлі без застосування електронної системи закупівель, тобто шляхом укладення прямих договорів у разі винятку або якщо очікувана вартість закупівлі не перевищує вартісні пороги (до 200 000 грн для товарів і послуг та до 1 500 000 грн для робіт).

Статтею 30 Закону України «Про оборонні закупівлі» передбачено, що державні замовники протягом одного робочого дня до дати розміщення оголошення про закупівлю надсилають оголошення для оприлюднення адміністратором електронної системи закупівель на вебпорталі уповноваженого органу з питань закупівель та/або в електронній системі закупівель.

Норма щодо надсилання оголошення для оприлюднення не відмінена. Оскільки документами не регламентовано вигляд такого оголошення, замовник може додати його як окремий файл до оголошення про проведення відкритих торгів з особливостями, спрощених закупівель чи запиту ціни пропозицій; Також замовник може заповнити його через Google Форму за посиланням.

Істотні умови державного контракту (договору), укладеного у порядку проведення відкритих торгів, що визначений Особливостями–1178, або в порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом, або в порядку відбору постачальника шляхом запиту ціни пропозицій постачальників не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, визначених п. 19 Особливостей–1178 або якщо інше не передбачено нормативно-правовими актами, прийнятими на виконання п. 2 ч. 3 ст. 30 Закону України «Про оборонні закупівлі» (Як уже згадувалося, ст. 30 Закону про оборонні закупівлі встановлено особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану. Пункт 2 ч. 3 цієї статті — порядок встановлення граничної ціни на продукти харчування, що закуповуються державними замовниками (службами державних замовників, військовими частинами), а також підстави внесення змін до істотних умов договору про закупівлю продуктів харчування, укладеного без використання електронної системи закупівель, визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 19 Особливостей–1178 визначено, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:

1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;

2) погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення;

3) покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

4) продовження строку дії договору про закупівлю та/або строку виконання зобов’язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об’єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

5) погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг);

6) зміни ціни в договорі про закупівлю у зв’язку з зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування — пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування, а також у зв’язку із зміною системи оподаткування пропорційно до зміни податкового навантаження внаслідок зміни системи оподаткування;

7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед», що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни;

8) зміни умов у зв’язку із застосуванням положень ч. 6 ст. 41 Закону.

Отже, зазначені підстави повинні міститись в договорах, укладених у відкритих торгах, порядок яких визначений Особливостями–1178, договорах, укладених в результаті проведення спрощеної закупівлі за Законом та запиту ціни пропозицій постачальників.

Що стосується вибору державним замовником процедури закупівлі, оскільки Особливостями–1275 не встановлено критеріїв для вибору, державний замовник обирає закупівлю, виходячи із власних міркувань, підстав та обставин. Обмеження стосуються лише запиту ціни, замовник може закупити таким чином товари, але не роботи і послуги.

Що замовник може взяти до уваги, обираючи один із видів закупівлі.

Тривалість закупівлі. Для відкритих торгів найдовша (навіть без оскаржень, подовжень тощо), для запиту ціни найкоротша.

При проведенні відкритих торгів є можливість:

  • відхилення за аномально низькою ціною (АНЦ);
  • виправлення недоліків протягом 24 годин;
  • право приховати інформацію щодо місцезнаходження;
  • право встановити прийнятний відсоток для перевищення очікуваної вартості;
  • учасник може визначити інформацію як конфіденційну.

У спрощених закупівлях та у запиті ціни пропозицій зазначені можливості відсутні.

Проте відкриті торги, крім найдовшого терміну від оголошення про закупівлю до можливості укласти договір, мають певні мінуси. Це:

  • можливість оскарження до АМКУ;
  • можливість здійснення моніторингу органом державного фінансового контролю;
  • обов’язковість оприлюднення інформації про обґрунтування очікуваної вартості, визначення технічних та якісних характеристик предмета закупівлі тощо (Постанова КМУ № 710 від 11.10.2016).

Зі свого боку щодо спрощеної закупівлі та запиту ціни таких вимог немає. Також при проведенні спрощеної закупівлі замовник має право вказати конкретну марку товару, тобто придбати не еквівалент.

Щодо звітування по закупівлям, що проводяться відповідно до Особливостей–1275, відмічу наступне.

За результатами здійснення закупівель за умови, що вартість товарів і послуг дорівнює або перевищує 200 000 грн, робіт — 1 500 000 грн, державний замовник оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин), протягом 10 робочих днів з дня укладення такого договору. Додатки до звітів про договори про закупівлю послуг із забезпечення комплектами продуктів харчування, послуг щодо забезпечення харчуванням та послуг з організації харчування військових частин оприлюднюються у форматі Excel.

Отже, окремі оборонні закупівлі проводяться в порядку процедур закупівель відкриті торги / спрощена закупівля / запит ціни пропозицій, що є істотним кроком до їх прозорості. Якщо той чи інший елемент встановлених порядків до оборонних закупівель не стосується (внесення до річного плану, винятки), про це окремо наголошується в Особливостях–1275.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати