08 березня 2023, 17:44

Про здійснення відбору шляхом запиту ціни пропозицій постачальника

Тетяна Руденко
Тетяна Руденко адвокат у сфері захисту економічної конкуренції, публічних закупівель

Закупівля товарів із використанням електронного каталогу – на сьогодні це зручний варіант для широкого кола закупівель.  Адже в процесі включення потенційного постачальника до електронного каталогу суб’єкт господарювання уже був перевірений на відповідність вимогам, які можуть бути висунуті до постачальника та до товарів, які він пропонує. 


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Пунктом 10 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, що затверджені Постановою Кабміну № 1178 від 12.10.2022  (далі - Особливості) визначено, що замовники здійснюють закупівлі товарів, вартість яких становить або перевищує 100 000 грн шляхом застосування відкритих торгів у порядку, визначеному Особливостями, та/або шляхом використання електронного каталогу відповідно до порядку, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2020 № 822 з урахуванням визначених Особливостями положень.

Тобто замовник може здійснювати закупівлю товарів із використанням електронного каталогу без будь-яких обмежень щодо вартості закупівлі та може обирати на власний розсуд – провести відкриті торги або скористатися електронним каталогом. 

Враховуючи, що всі постачальники вже були заздалегідь перевірені перед включенням їх до каталогу, а також те, що така закупівля не буде призупинятися внаслідок оскарження до АМКУ (закупівлі через електронний каталог не оскаржуються на жодній із стадій), то строк від виникнення потреби в товарі до укладення договору буде істотно коротший, ніж у разі проведення відкритих торгів, процедура триває приблизно вісім днів. Замовник також зберігає час та сили, оскільки відпадає потреба створювати тендерну документацію – розробляти технічні умови, встановлювати кваліфікаційні вимоги до учасників та до кваліфікації переможця. Не потрібно розглядати пропозиції учасників та аналізувати їх на відповідність встановленим вимогам, а також документи переможця після оприлюднення повідомлення про намір укласти договір. Зауважу в дужках, що встановлення у тендерній документації на торги ряду вимог до постачальника, перевірка на відповідність тендерної пропозиції, особливо коли вимоги встановлюються не зовсім коректно та продумано, – все це не може гарантувати, що замовник отримає саме якісний товар за кращою ціною та не матиме проблем із постачальником.  

І що теж не менш важливо для замовника, закупівлі, що здійснені через електронний каталог не підпадають під моніторинг Держаудитслужби. 

Тобто закупівлі товарів уніфікованих, стандартних доцільно та ефективно проводити саме через електронний каталог. 

Це, наприклад, канцтовари, пальне, продукти харчування, медичні матеріали, фармацевтична продукція, будівельні матеріали, інструменти та багато іншого. До речі, пакети програмного забезпечення в електронному каталозі також пропонуються. 

Саме закупівлі через електронний каталог дають можливість замовникам швидко вирішити свої проблеми та закрити нагальні потреби, які виникають спонтанно та неочікувано, не чекаючи, поки завершаться відкриті торги. Їх перевага полягає в тому, що вони відбуваються швидко та проходять ефективно.

Звичайно, для закупівлі складного обладнання, нетипових товарів, що мають обмежене коло  споживачів, та не призначені для широкого вжитку потрібно застосовувати відкриті торги, із встановленням у тендерній документації вимог до товару та до його потенційного постачальника. 

Отже, як правильно провести закупівлю через електронний каталог з урахуванням викладених в Особливостях норм. 

Перший крок проведення закупівлі шляхом оголошення запиту пропозицій постачальників – внесення закупівлі до річного плану, незалежно від її вартості.

Замовник оголошує запит пропозицій постачальників в електронному каталозі через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про:

  1. предмет закупівлі;

  2. технічні вимоги до предмета закупівлі;

  3. кількість предмета закупівлі;

  4. строк, місце, спосіб поставки;

  5. умови оплати;

  6. кінцевий строк подання пропозицій постачальниками. Строк для подання пропозицій не може бути меншим ніж два робочих дні з дня формування запиту пропозицій замовником.

Готувати та завантажувати будь-які файли замовнику не потрібно. Разом з тим, замовник може додати свій проект договору або скористатись шаблоном в електронному каталозі.

Необхідно вказати, що при оголошенні запиту маються на увазі за замовчуванням певні стандартні умови поставки – наприклад, що товар доставляється один раз у визначене змовником місце.  Тому якщо у замовника є певні особливі умови для закупівлі – наприклад, поставка здійснюється у декілька адрес, або окремими партіями протягом визначеного періоду, або ж замовник має  певні умови щодо оплати, контролю якості товару та інше, то про ці умови замовник обов’язково має зазначити, оскільки їх наявність істотно впливає на остаточну ціну. 

Замовник може встановити тривалість строку для подання пропозицій і більше, ніж встановлені два робочі дні, але це лише подовжує проведення закупівлі та навряд чи має значення –  адже учаснику не потрібно готувати будь-які документи на закупівлю, він має лише подати свою пропозицію. 

Повідомлення про запит пропозицій постачальників формується замовником та автоматично надсилається електронною системою закупівель через електронний каталог постачальникам, що наявні в переліку кваліфікованих постачальників в категорії, яка включає предмет закупівлі, щодо якого формується запит пропозицій постачальників. 

На запит пропозицій кожен постачальник може подати тільки одну пропозицію відповідно до вимог,  що їх встановив замовник у повідомленні про запит пропозицій, в електронній системі закупівель через електронний каталог. 

Електронна система закупівель автоматично формує та надсилає повідомлення постачальнику про отримання його пропозиції із зазначенням дати та часу.

Пропозиції постачальників, що подані після кінцевого строку їх подання, автоматично не приймаються електронною системою закупівель.

Оцінка пропозицій постачальників проводиться автоматично електронною системою закупівель на основі інформації, визначеної замовником в запиті пропозицій постачальників.

Постачальник, ціна пропозиції якого за результатами оцінки електронною системою закупівель є економічно вигідною, визначається переможцем.

Замовнику, переможцю та іншим постачальникам електронною системою закупівель у день визначення постачальника переможцем надсилається повідомлення про визначення переможця із зазначенням його найменування та місцезнаходження.

Переможець надсилає замовнику повідомлення щодо наміру укласти договір про закупівлю протягом двох робочих днів з дня отримання повідомлення про визначення переможця.

У разі, коли переможцем не було повідомлено замовнику у визначений строк, електронна система закупівель визначає переможцем постачальника, ціна пропозиції якого є наступною економічно вигідною.

Замовник може відмінити запит пропозицій постачальників до укладення договору про закупівлю.

Інформація про відміну запиту пропозицій постачальників замовником оприлюднюється в електронній системі закупівель протягом одного робочого дня з дня прийняття такого рішення.

Замовник укладає договір про закупівлю з переможцем не пізніше ніж через 10 днів з дня отримання від переможця повідомлення щодо наміру укласти договір про закупівлю.

Умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від умов, визначених замовником у запиті пропозицій постачальників в електронному каталозі.

До речі, при оголошенні запиту ціни пропозицій замовник має можливість завантажити власний проект договору, де вказати потрібні саме йому  умови постачання, такі як періодичність поставки, кількість локацій, порядок прийому товару та його оплати. Оприлюднення цих умов на початковій стадії дасть можливість постачальнику запропонувати товар за адекватною ціною, з урахуванням всіх особливостей постачання конкретному замовнику. 

До того ж замовник може також скористатися одним із уніфікованих договорів (шаблонів), що розміщені на Prozorro Market - такі як договори на закупівлю ліків, бензину, товарів широкого вжитку. 

У разі, коли закупівля із застосуванням електронного каталогу вартістю 100 000 грн та вище не відбулася, замовник здійснює закупівлю шляхом застосування відкритих торгів або повторно здійснює запит пропозицій постачальників в електронному каталозі у порядку, як визначено в Особливостях.

За результатом закупівлі шляхом запиту ціни пропозицій постачальників замовник оприлюднює в електронній системі закупівель договір про закупівлю та всі додатки до нього 

Звіт про результати проведення закупівлі із використанням електронного каталогу не оприлюднюється. 

Заразом відповідно до пункту 19 Особливостей, істотні умови договору про закупівлю, укладеного за результатом закупівлі шляхом запиту ціни пропозицій постачальників, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:

1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;

2) погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення;

3) покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

4) продовження строку дії договору про закупівлю та/або строку виконання зобов'язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

5) погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг);

6) зміни ціни в договорі про закупівлю у зв'язку з зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування, а також у зв'язку з зміною системи оподаткування пропорційно до зміни податкового навантаження внаслідок зміни системи оподаткування;

7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед», що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни;

8) зміни умов у зв'язку із застосуванням положень ч.6 ст. 41 Закону.

У разі внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, названих вище, замовник обов'язково оприлюднює повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю та зміни до договору про закупівлю протягом трьох робочих днів з дня внесення змін.

Замовник оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про виконання договору про закупівлю, укладеного із використанням електронного каталогу, протягом 20 робочих днів з дня виконання договору про закупівлю, або закінчення строку його дії за умови його виконання сторонами або його розірвання. 

У звіті про виконання договору про закупівлю зазначається унікальний номер закупівлі, здійсненої з використанням електронного каталогу, присвоєний електронною системою закупівель.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати