Що відомо про початок роботи Міжнародного центру з переслідування за злочин агресії?
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Після оголошення 3 липня про початок роботи в Гаазі Міжнародного центру з переслідування за злочин агресії проти України (ICPA), наступного дня генеральний прокурор Андрій Костін провів першу робочу зустріч з українськими прокурорами, які там працюють. Він наголосив, що ICPA закладає основу майбутнього Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України.
Короткі факти
● Документ про заснування ICPA з розташуванням у Гаазі погодили на міжнародній конференції United for Justice (U4J) на початку березня у Львові. Захід отримав неофіційну назву «юридичний Рамштайн».
● Окрім України, на старті роботи ICPA беруть участь п’ять держав-учасниць Спільної слідчої групи (JIT) – Литва, Латвія, Естонія, Польща та Румунія.
● Міжнародний центр з переслідування за злочин агресії проти України інтегрований в Євроюст. Від Агентства Європейського союзу з питань співробітництва у кримінальній юстиції ICPA отримає оперативну, технічну, логістичну та фінансову підтримку.
● Оскільки Євроюст керує базою даних доказів основних міжнародних злочинів, то ця база відіграватиме головну роль у забезпеченні діяльності ICPA.
● Прокурори міжнародного центру з переслідування за злочин агресії проти України братимуть участь в будь-якому майбутньому судовому переслідуванні за злочин агресії – незалежно від юрисдикції, до якої будуть подані на розгляд справи.
Фахова точка зору
Першим, але не останнім кроком у формуванні міжнародної системи переслідування винних у вчиненні найтяжчих злочинів, зокрема злочину агресії, сприймає ICPA науковий співробітник науково-дослідного інституту вивчення проблем злочинності ім. академіка Сташиса Національної академії правових наук Микола Пашковський. Під час брифінгу в Медіа Центрі Одеса кандидат юридичних наук зазначив, що у новоствореному Центрі в Гаазі як на комунікаційному майданчику прокурори різних держав координуватимуть спільні зусилля.
«Їхнім завданням є з'ясувати можливості, які мають національні кримінальні законодавства, систематизувати наявні докази, розробити майбутні стратегії розслідування злочину агресії росії та, потенційно, білорусі. Далі вони вирішуватимуть, що розглядатиметься в рамках національного законодавства, а що – на майбутньому Спецтрибуналі щодо злочину агресії», – зауважив Пашковський.
Також фахівець в галузі міжнародного кримінального права Микола Пашковський нагадав, що після оформлення ідеї створення Спеціального трибуналу як нового судового механізму виникла необхідність об'єднання зусиль органів досудового розслідування прокурорів для збирання доказів підготовки позиції. Таким чином, сформувалася ідея об'єднати прокурорські групи кількох європейських держав для координації їхньої діяльності.
Зазначимо і нагадаємо: найближчим часом до роботи Міжнародного центру з переслідування за злочин агресії проти України (ICPA) приєднаються інші (крім України, Литви, Латвії, Естонії, Польщі, Румунії) держави, а також установи, зокрема Міжнародний кримінальний суд і Консультативна місія ЄС в Україні. Сполучені Штати Америки відрядять спеціального прокурора, який сприятиме діяльності ICPA.