Ні для кого не секрет, що прийняті зміни до низки законів у кінці 2014 р. не дали належного ефекту – дива не сталося. Задеклароване урядом зниження податкового тиску на фонд оплати праці перетворилося просто в «мильну бульбашку», занадто багато умов було запропоновано бізнесу, щоб платити ЄСВ із застосуванням понижуючого коефіцієнта. І ось, пройшло два місяці, КМУ визнав, що «реформа» не працює і вирішив знову внести зміни до законодавчих актів. Чи вдасться досягти виведення з тіні доходів фізичних осіб, реально знизити тиск на бізнес і поповнити бюджет? Як бачимо, завдання не з легких.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Тепер важкі, а іноді і зовсім непідйомні, умови виглядають більш привабливо. Для застосування понижуючого коефіцієнта потрібно одночасно відповідати трьом умовам. Законодавці стверджують, що відмовилися від вимог, які ускладнювали застосування зниженого коефіцієнта для ЄСВ. Зокрема скасовано вимоги, щоб середня заробітна плата перевищувала три мінімальні заробітні плати, а мінімальний платіж на одну застраховану особу був не менший ніж 700 грн.
І так, Закон №1863 пропонує такі умови зниження ставки ЄСВ на фонд заробітної плати:
- база нарахування єдиного внеску в розрахунку на одного працівника (застрахована особа) у звітному місяці повинна збільшитися на 20 і більше відсотків порівняно із середньомісячною базою нарахування єдиного внеску платника за 2014 р.;
- після застосування коефіцієнта середній платіж на одну застраховану особу в звітному місяці повинен бути не менше середньомісячного платежу на одну застраховану особу платника за 2014 р.;
- кількість застрахованих осіб у звітному місяці, яким нараховані виплати, не перевищує 200% середньомісячної кількості застрахованих осіб платника за 2014 р.
Згідно із Законом №1863, тепер понижуючий коефіцієнт можна застосовувати і під час нарахування заробітної плати (доходів) фізичним особам з доходом не за основним місцем роботи, що є перевагою цього Закону.
Загалом, на перший погляд, нововведення є досить переконливими, проте обмеження зі збільшення штату вдвічі знову викликає додаткові питання про його доцільність. Найбільш довгоочікуваним нововведенням Закону №1863 є те, що тепер заробітну плату необхідно збільшувати не в 2,5 раза, а всього на 20%. Але, і тут є питання. Розрахунки показують, що для застосування максимального понижуючого коефіцієнта (0,4), сума нарахування працівникові повинна збільшитися не тільки на 20%, а відразу в 2,5 раза і більше. У результаті маємо ті самі правила, що діяли до внесення змін.
Отже, спроби законодавців внести зміни до закону, грою слів під час проведення аналізу, виявляються черговим неефективним нововведенням.
Нагадаємо, що Верховна Рада України 2 березня ухвалила Закон України «Про внесення змін до розділу VIІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (щодо зменшення навантаження на фонд оплати праці)". Законопроект було зареєстровано за №1863 і його текст наразі спрямовано на підпис Президенту.