10 червня 2024, 14:29

Правозахисники проти російських пропагандистів. Чи візьме МКС справу до розгляду?

Ірина Назарчук
Ірина Назарчук журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Команда українських правозахисників у співпраці з іноземними колегами подали звернення до Міжнародного кримінального суду. Воно стосується відповідальності п’ятірки ключових російських пропагандистів за мову ворожнечі, розпалювання ненависті в публічному просторі, які призвели до вчинення росіянами міжнародних кримінальних злочинів проти українців в ході війни, що триває понад 10 років. 


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Про кого з російських пропагандистів йдеться? 

Об'єктами розслідування Міжнародного кримінального суду, що у Гаазі, можуть стати «рупор Кремля» Володимир Соловйов, керівниця телеканалу «Russia Today» Маргарита Симоньян, експрезидент рф Дмитро Медведєв, а також голова державної медіагрупи «Россия сегодня» Дмитро Кисельов і телеведучий Сергій Мардан.

«В їхній роботі немає нічого спільного ані з журналістикою, ані зі свободою слова. Вони — пропагандисти, які прицільно створили віртуальну реальність у головах росіян», – прокоментувала в ефірі телемарафону єдиних новин Олександра Матвійчук, голова організації «Центр громадянських свобод», нагородженої у 2022 році Нобелівською премією миру. Говорячи про важливість усвідомлювати значення інформаційної компоненти у гібридній війні, правозахисниця нагадала: «Заподіяти шкоду можна не тільки зброєю, а й словом». 

Хто з правозахисників готував подання? 

Міжнародна федерація прав людини (FIDH) — найбільше об’єднання правозахисних організацій в світі – разом із партнерами в Україні, Центром громадянських свобод і Харківською правозахисною групою. Також до збору доказової бази залучили російську неурядову організацію. «Назву не наводимо з міркувань безпеки», — зазначив директор напрямку міжнародного правосуддя у FIDH Ілля Нузов.

Автори подання проаналізували 526 годин ефіру та відібрали понад 300 висловлювань, які відповідають критеріям мови ворожнечі. 

«Ми доказуємо, що це є злочином проти людяності. Утім можливою є подальша перекваліфікація в геноцид. Матеріали — а це 100 сторінок англійською — передали в Міжнародний кримінальний суд», — повідомила Олександра Матвійчук. Вона додала, що власна перевірка викладених фактів є обов’язковою процедурою для МКС, і що справу відкриють, коли матимуть достатньо доказової бази, щоб відповісти адвокатам захисту.  

«Російські пропагандистські меседжі стимулюють терор проти українців»

Як зазначив Ілля Нузов, п’ятеро фігурантів подання до МКС обвинувачуються в мові ненависті згідно зі ст. 7 Римського статуту Міжнародного кримінального суду. «Меседжі російських пропагандистів стимулювали терор проти українців», каже він. 

Цю думку підтверджує досвід роботи з потерпілими від воєнних злочинів адвокатки Харківської правозахисної групи Анни Овдієнко. Вона долучилася до збору матеріалів подання до МКС. «Говорячи про умисні убивства, нелюдське поводження, катування, маємо не забувати, що у фундаменті звірств росіян в Україні лежить  тривала антиукраїнська пропаганда всередині самої росії. Я багато спілкуюся з потерпілими. Вони згадували, що часто під час знущань або обшуків кати «цитували», так би мовити, Соловйова, Кисельова чи Симоньян про «неіснуючу українську націю», українців як «укронацистів», – розповідає Анна. 

Ознаки геноцидної риторики

У 2023 році Інститут масової інформації виокремив у російській агресивній пропаганді війни ознаки геноцидної риторики. Експерти спиралися на визначення з обвинувального акта щодо Фелісьєна Кабуги — руандійського олігарха, засновника Радіо тисячі пагорбів, якого прокурори Міжнародного кримінального суду звинувачують у використанні геноцидної риторики. 

Зокрема, йдеться про:

  • прямі заклики до знищення або вчинення геноцидних діянь. Це, наприклад, удари по цивільній інфраструктурі, викрадення українських дітей; 

  • використання евфемізмів, пом’якшувальних слів або висловів задля приховування того, що відбувається насправді, й применшування масштабу трагедії та суті воєнних злочинів. «В росії розробили цілий новояз для опису нападу на Україну, розпочатого нібито задля власного захисту («якби не ми їх, то вони нас», «нам не лишили вибору»). 

  • дегуманізацію групи-жертви, коли російські пропагандисти називають українців «нацистами», «щурами» та таке інше. 

  • сакралізацію війни, спекулятивне використання релігійних наративів та богословських понять («священна війна», «десатанізація бездуховної України»). 

*  *  * 

Нагадаємо, що у березні 2023 року Палата попереднього провадження Міжнародного кримінального суду видала ордери на арешт двох осіб у контексті ситуації в Україні, а саме президента рф Путіна та Уповноваженої з прав дитини Львової-Бєлової. 

Рік по тому, — ще два ордери на арешт. Їх Палата попереднього провадження видала з клопотанням Офісу Генпрокурора МКС. Йдеться про російського генерал-лейтенанта, екскомандувача Дальньої авіації Повітряно-космічних сил Сергія Кобилаша, а також адмірала Віктора Соколова, екскомандувача Чорноморським флотом рф. Ордери стосуються ймовірних злочинів, вчинених в період з 10 жовтня 2022 року до щонайменше 9 березня 2023 року, — нападів на цивільні об’єкти, заподіяння надмірної шкоди цивільним та їхньому майну, а також злочин проти людяності.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати