З ухваленням рішення про надання чергового траншу за програмою розширеного фінансування у квітні цього року МВФ вчергове поставило перед нашою країною питання про реформування. Цього разу реформи мали торкнутися пенсійної системи України. І це не дивно, за останніми оприлюдненими дослідженнями на близько 12 млн. пенсіонерів в Україні припадає приблизно 12,3 млн. платників ЄСВ. При цьому, середньоденна пенсія лише трохи перевищує визнаний рівень бідності у 1,9 доларів на день.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
У зв’язку з цим, навесні 2017 року питання пенсійної реформи почало активно обговорюватися, а вже 03 жовтня 2017 року Верховна Рада України ухвалила Закон “про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” (законопроект № 6614). Пенсійна реформа можливо могла би бути і більш блискавичною, якби не збіглася у часі з реформою іншою – судовою. Адже розгляд законопроекту про пенсії ліг на плечі народних депутатів одночасно із розглядом проектів процесуальних кодексів.
Які ж зміни передбачає пенсійна реформа? За словами уряду пенсійна реформа дозволить підвищити розмір пенсії на суму від 200 до 1000 грн. Розмір мінімальної пенсії планується збільшити до 1452 грн. Яким же чином можливе збільшення розміру пенсії за умови, що сьогодні в Україні на одного пенсіонера припадає один платник ЄСВ. Знову ж таки, за словами уряду вказане підвищення можливе шляхом диференціювання розміру пенсії залежно від страхового стажу пенсіонера. Крім того, планується удосконалення пенсійної системи та зменшення розміру невластивих видатків.
Що ж насправді приховується за диференціацією пенсії залежно від страхового стажу? Так, право на мінімальну пенсію за віком пенсіонери матимуть за умови наявності 35 років страхового стажу для чоловіків та 30 років страхового стажу для жінок. У разі відсутності необхідного страхового стажу, мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі, пропорційному до наявного страховому стажу. За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток без обмеження понаднормового стажу.
Закон передбачає також поступове збільшення розміру страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком. Так, передбачається, що право на пенсію за віком мають особи, які досягли 60-річного віку та станом на 31 грудня 2017 року мають страховий стаж не менше 15 років. Для жінок закон зберігає поступове збільшення віку для виходу на пенсію з 55 до 60 років, що передбачалася і у попередній редакції закону. Однак, починаючи з 01 січня 2018 року, розмір страхового стажу для виникнення права на призначення пенсії за віком становитиме уже 25 років та поступово збільшуватиметься до 35 років у 2028 році (на 12 місяців страхового стажу кожного календарного року).
Крім того, навіть за відсутності у особи 25 років страхового стажу станом на 01 січня 2018 року, така особа все ж матиме право на пенсію за віком у разі досягнення 63-х років та наявності страхового стажу від 15 до 25 років. Особи, які не матимуть необхідного 25-річного страхового стажу станом на 01 січня 2019 року, також отримають право на призначення пенсії за віком за умови досягнення ними 65-річного віку та наявності страхового стажу не менше 15 років. Для обох категорій осіб також передбачається поступове збільшення необхідного для призначення пенсії за віком страхового стажу на 12 місяців страхового стажу кожного календарного року до 2028 року.
Так, за підрахунками Міністерства соціальної політики України 35 років страхового стажу в 2028 році будуть мати лише у 55% 60-річних українців. Як результат, збільшення розміру пенсії відбудеться не за рахунок чергового збільшення навантаження на Пенсійний фонд, а за рахунок зменшення кількості осіб, які матимуть право претендувати на пенсію повного розміру.