12 травня 2020, 10:47

Онлайн-сервіс «Дія»: який є функціонал та як він допомагає юристу?

Опубліковано в №9 (715)

Дмитро Муха
Дмитро Муха «INPRAXI LAW» адвокат, юрист

На початку 2020 р. Кабінет Міністрів України спільно з Президентом Володимиром Зеленським презентували онлайн-сервіс для отримання державних послуг «Дія». За словами Уряду, «Дія» – це перший крок до реалізації проекту цифрової держави в Україні. Цей проект передбачає надання безлічі послуг онлайн (зокрема, електронне урядування, електронний бізнес, електронний суд, електронна охорона здоров’я тощо. Сьогодні «Дія» має дві варіації: як мобільний додаток та як сайт у мережі Інтернет.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Щодо мобільного додатку «Дія»

Наразі в ньому доступні для перегляду 5 видів документів (за наявності їх в особи): паспорт громадянина України у формі ID-карти, закордонний біометричний паспорт, посвідчення водія, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (техпаспорт), студентський квиток.

Слід зазначити, що паспорт у формі ID-карти, закордонний біометричний паспорт і студентський квиток мають підтягуватися автоматично після оновлення додатку до версії 1.7. Щодо водійського посвідчення і технічного паспорта на автомобіль, то ці документи можуть підтягуватися автоматично, проте якщо посвідчення і техпаспорт видавалися давно, необхідно пройти їх верифікацію в кабінеті водія. Трапляються випадки, що посвідчення водія не може бути верифіковано, тоді кабінет водія пропонує його обміняти.

Щодо перевірки документів у додатку «Дія»

Перевірка дійсності документа у додатку «Дія» проводиться за допомогою QR-коду, який генерується автоматично та є дійсним протягом 3 хвилин. Тому за відсутності приєднання мобільного телефону до мережі Інтернет перевірка документів неможлива. Наразі, згідно з наявною інформацією, технічну можливість перевірки документів у додатку «Дія» має лише Національна поліція України.

Щодо сайту «Дія»

Сьогодні онлайн-сервіс «Дія» передбачає близько 20 послуг, які можуть надаватися онлайн. При цьому такі послуги розраховані як для громадян, так і для суб’єктів підприємницької діяльності. Для того щоб почати користуватися онлайн-сервісом «Дія», необхідно пройти реєстрацію з використанням кваліфікованого електронного підпису (колишній електронний цифровий підпис). В «Дія» зазначаються такі дані: приблизний час формування заявки, вартість і строк надання послуги, опис послуги, покрокова інструкція, часті запитання, пов’язані закони й накази тощо.

Проте в більшості випадків онлайн-сервіси, запропоновані в «Дія», реалізуються не через власний сайт «Дія», а через відповідні сайти державних органів. Тобто фактично необхідно вчиняти додаткові дії (авторизуватися на сайті відомств для отримання онлайн-послуги). Водночас є сервіси, які не потребують такої додаткової авторизації (зокрема, оформлення допомоги у зв’язку з безробіттям).

Що стосується корисності для юристів, варто зазначити, що задум щодо онлайн-сервісів є достатньо позитивною, оскільки ці сервіси, насамперед, будуть економити час на поїздки, оформлення та отримання результатів. Також корисними для юристів можуть стати сервіси, які надають можливість отримати витяги про земельну ділянку, про нормативно грошову оцінку, отримати ліцензії (зокрема, з протипожежної діяльності, на виробництво ліків та імпорт ліків, на послуги з автоперевезень та продаж лікарських засобів). Однак, як вже зазначалося вище, для цих сервісів необхідно буде проходити додаткові авторизації на сайті відомств, проте «Дія» надає покрокову інструкцію, які дії потрібно вчинити для реалізації послуги.

Отже, «Дія» – це старт до оптимізації часу громадян, підприємців та юристів шляхом надання послуг онлайн. Проте сьогодні, на нашу думку, це достатньо сирий проект, який потребує багатьох вдосконалень, оскільки «Дія» в основному реалізує запропоновані сервіси через інші сайти.

Якщо говорити про мобільний додаток «Дія», то електронні документи, які за наявності доступу до мережі Інтернету завжди є з собою в кишені, можна назвати позитивним моментом. Однак наразі є досить мале коло осіб, які можуть прийняти такі документи та мають технічну можливість перевірити їхню дійсність.

Сподіваємося, що «Дія» продовжуватиме вдосконалюватися, пропонуючи якнайбільш енергоекономний спосіб отримання послуг.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати