18 березня 2022, 18:43

Огляд санкцій проти РФ та Білорусі

Роман Процишин
Роман Процишин «ЮФ Ілляшев та Партнери» адвокат практики міжнародного арбітражу

24 лютого 2022 р. Росія віроломно напала на Україну, прикриваючи свою війну проти українського народу «спеціальною воєнною операцією» для захисту так званих ЛНР та ДНР. Свою військову агресію Росія розпочала та досі веде не лише зі своєї території та окупованих нею у 2014 р. АР Крим та окремих регіонів Донецької та Луганської областей, але й з території Республіки Білорусь, зробивши її співучасником такого злочину, як геноцид українського народу.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Віроломне вторгнення Росії у співучасті з Білоруссю на територію суверенної держави та ведення повномасштабної війни в Україні мало наслідком негайне введення іноземними державами та міжнародними організаціями різного роду нищівних санкцій проти РФ та Білорусі у зв’язку з порушенням суверенітету та територіальної цілісності України.

Санкції, введені США, Великобританією, Європейським Союзом та іншими державами проти РФ та Білорусі за перші 3 тижні російсько-української війни, зачепили майже всі сфери економіки, і це рано чи пізно має призвести до економічного знищення країни-агресора та її союзника.

Види санкцій

Санкції, які вводяться іноземними партнерами України з метою спонукання Росії припинити дії, що дестабілізують Україну, підривають чи загрожують територіальній цілісності, суверенітету чи незалежності України, можна умовно поділити на наступні основні види:

  • фінансові санкції, включаючи блокування (заморозку) грошей та іншого майна підсанкційних фізичних та юридичних осіб;
  • імміграційні санкції, включаючи заборону видачі віз та в’їзду на свою територію підсанкційним іноземним особам;
  • торгові санкції, предметом яких є заборона імпорту, експорту, передачі певних видів товарів, технологій та програмного забезпечення;
  • транспортні санкції, предметом яких є обмеження щодо володіння, реєстрації або руху морських і повітряних суден.

Фінансові санкції

Основним видом фінансових санкції є цільове блокування активів підсанкційних осіб, що передбачає заморожування коштів та економічних ресурсів (негрошових активів, таких як майно чи транспортні засоби) підсанкційних осіб та забезпечення того, щоб такі активи не були доступні їм прямо чи опосередковано.

Санкційні списки різних юрисдикцій публічно доступні. Наприклад, станом на 15.03.2022 р. до санкційного списку Великобританії (посилання) стосовно санкційного режиму:

  • проти Росії були включені 937 фізичних осіб, серед яких чимало російських політиків, включаючи Президента РФ Володимира Путіна (прим.: включений до списку 25.02.2022 р.) та бізнесменів (наприклад, Михайло Фрідман, громадянин РФ та Ізраїлю, засновник «Альфа Груп», до якої входить «Альфа-Банк»), а також 72 компанії та організації, включаючи такі, як «Ростех», Севастопольський морський порт, Чорноморнафтогаз (той, що в Криму), «ВЕБ.РФ», «ВТБ Банк», «Чорноморський банк реконструкції та розвитку», банки «Росія» та «Генбанк» (надають банківські послуги в окупованому Криму);
  • проти Білорусі були включені 108 фізичних осіб, серед яких чимало білоруських політиків, включаючи Президента Білорусі Олександра Лукашенка, а також 10 компаній та організацій.

Фінансові санкції є дієвим механізмом. Наприклад, відразу після потрапляння до санкційного списку Великобританії Михайло Фрідман, перебуваючи в Англії, у своєму інтерв’ю Bloomberg повідомив, що його рахунок в англійському банку заблокований, і щоб мати доступ до якоїсь частини своїх коштів, йому буде потрібно отримати індивідуальну ліценцію в Офісі імплементації фінансових санкцій (Office of Financial Sanctions Implementation) (посилання).

Як правило, законодавство різних країн забороняє будь-кому зі своїх резидентів, у т.ч. їх дочірнім компаніям в інших юрисдикціях та громадян, у т.ч. тим, які перебувають за межами своєї юрисдикції, отримувати платежі від підсанкційних осіб чи надавати їм кошти, здійснювати операції з економічними ресурсами таких осіб, а також здійснювати навіть законні платежі цим особам.

За порушення законодавства про санкції у Великобританії, наприклад, передбачена кримінальна відповідальність до 12 місяців (у разі розгляду справи мировим судом) або до 7 років ув’язнення (у разі розгляду справи районним судом) з можливістю накладення штрафу.

Імміграційні санкції

Основною санкцією в імміграційній політиці ряду країн у зв’язку з вторгненням Росії в Україну став процес запровадження заборони видачі російським громадянам так званих «золотих віз», які видаються з метою отримання громадянства чи постійного місця проживання заможним фізичним особам, котрі здатні інвестувати велику суму в країну шляхом, наприклад, купівлі нерухомості.

Деякі країни пішли далі і вже заборонили чи розглядають можливість заборони видачі віз російським громадянам. Зокрема, це стосується Греції, Латвії та Чехії. Великобританія розглядає наразі запровадження такої заборони, незважаючи на розуміння англійських посадовців, що російсько-українська війна ведеться не від імені всього російського народу, але запровадження такого виду санкції може дозволити створити додатковий тиск на путінський режим.

Торгові санкції

Від початку російсько-української війни ЄС, Великобританія та США запровадили проти Росії торгові санкції у вигляді обмежень на торгівлю товарами та супутніми послугами широкого списку, у т.ч. товарами подвійного призначення та технологіями, критичними для певних галузей економіки (електроніка, комп’ютери, телекомунікаційне обладнання, датчики та лазери, морські та аерокосмічні двигуни, товари для інформаційної безпеки, навігації та авіоніки), а також товарами для нафтопереробного, авіаційного та космічного секторів. Список постійно поповнюється з запровадженням нових пакетів санкцій.

У рамках Світової організації торгівлі її держави-члени, зокрема США, ЄС, Канада та ще 11 держав, вживають заходи з позбавлення статусу режиму найбільшого сприяння стосовно Росії та Білорусі (яка не є членом СОТ). Детальніше дивись у статті Олени Омельченко, партнера юридичної фірми «Ілляшев та Партнери» від 16 березня 2022 р. (посилання).

Транспортні санкції

ЄС, Канада, США та Великобританія ввели заборону польотів для російських повітряних суден у своєму повітряному просторі. Санкції включають також заборону посадки російських літаків на території цих юрисдикції. Під російськими повітряними суднами розуміються, наприклад, за санкційним законодавством Великобританії, судна, якими володіють або управляють підсанкційні особи чи ті, які здані їм у фрахт, а також судна, зареєстровані в Росії. Відповідні державні органи цих країн наділені повноваженнями затримувати підсанкційні повітряні судна, які порушують встановлені заборони.

У сфері торгового мореплавства діють загалом аналогічні санкції.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати