3 лютого 2021 р. у другому читанні було ухвалено законопроект №3497, що стосується внесення змін до Господарського кодексу України у частині вимог до установчих документів. Зокрема, цей законопроект встановлює, що «перелік відомостей, що повинні міститись у статуті товариства з обмеженою відповідальністю і товариства з додатковою відповідальністю, визначається виключно Законом України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю». Це зумовлено тим, що дотепер на практиці між положеннями Господарського кодексу України та Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» існувала колізія у частині вимог до установчих документів ТОВ та ТДВ, а саме щодо необхідності визначення часток учасників товариств у статутах.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Раніше як Господарський кодекс України, так і Закон України «Про господарські товариства» зобов'язували визначати в статуті перелік учасників товариства та розміри їх часток, що на практиці створювало поле для маніпуляцій з боку недобросовісних учасників товариств. У зв'язку з цим у 2018 р. в Законі України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» було скорочено перелік відомостей, що мають визначатися в установчих документах ТОВ та ТДВ, зокрема, в частині визначення часток. При цьому, приймаючи Закон України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», законотворець, вочевидь, «забув» внести дзеркальні зміни до Господарського кодексу України, тим самим створивши правову колізію та додавши проблем під час вчинення реєстраційних дій. Ситуація була ускладнена ще й тим, що окрім маніпуляцій з боку недобросовісних учасників товариств, на практиці додалися відмови від нотаріусів та реєстраторів у прийнятті документів у зв'язку з «відсутністю у статуті відомостей, визначених Господарським кодексом України».
Логічним завершенням описаної колізії стало прийняття законопроекту №3497, який, по-перше, встановив превалювання положень Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» над положеннями Господарського кодексу України в частині відомостей, що повинні міститися у статутах; по-друге, виключив положення про частки учасників товариств у статутах як обов'язкову інформацію. І на завершення. У подальшому хотілося б бачити більше подібних законопроектів, які точково вирішуватимуть практичні проблеми та не створюватимуть додаткових колізій.