Правила блокування податкових накладних та розрахунків коригування до них пропонується змінити. Відповідний проєкт Державна податкова служба України вже розмістила на своєму офіційному вебсайті для ознайомлення. Однак нові правила процедури зупинення реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування не дуже відрізнятимуться наразі чинних порядків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №117 від 21.02.2018 р. Хоча деякі відмінності все ж таки передбачаються.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
У проєкті додається нова ознака, за наявності якої податкова накладна/розрахунок коригування не підпадатиме під моніторинг, а одразу реєструватиметься в ЄРПН. Така нова ознака стосуватиметься тих податкових накладних/розрахунків коригування, які будуть складатися за операціями за товарами/послугами, що попередньо були враховані у таблиці даних платника ПДВ. Нагадуємо, що така таблиця подається до органів ДПС в електронній формі. В ній вказуються коди товарів/послуг, які платник купує та постачає на постійній основі, а також його основі види економічної діяльності.
Водночас у проєкті зберігаються основні підстави для блокування податкових накладних/розрахунків коригування, тобто реєстрація податкових накладних або розрахунків коригування надалі зупинятиметься, якщо вони складені ризиковим платником ПДВ або складені за ризиковими операціями за відсутності позитивної податкової історії.
Однак, якщо говорити про процедуру внесення платника до переліку ризикових, то проєктом передбачається відповідна адміністративна процедура для виключення його з переліку ризикових суб'єктів господарювання. Для цього платнику потрібно буде подати в електронному вигляді до відповідної комісії ДПС регіонального рівня документи, які підтверджують його невідповідність критеріям ризиковості.
До таких документів можуть належати договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції, первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), в тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг), враховуючи наявність певних типових форм та галузеву специфіку, накладні, розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків, документи щодо підтвердження відповідності продукції тощо.
Протягом 7 робочих днів, що настають за датою надходження таких документів, комісія прийматиме рішення про відповідність/невідповідність платника критеріям ризиковості. Якщо відповідне рішення у встановлений строк не буде прийняте, такий платник автоматично підлягатиме виключенню із зазначеного вище переліку.
Окрім того, на відміну від чинного порядку, критерії ризиковості платника податків, операцій та позитивної податкової історії будуть затверджуватися не листами ДПС України, а Кабінетом Міністрів України. Таким чином, буде вирішена проблема з незаконністю застосовуваних до платників нинішніх критеріїв блокування податкових накладних, затверджених листами ДПС України, оскільки такі листи не є нормативно-правовими актами, а отже, не можуть бути джерелом права.
Нагадуємо, що суди неодноразово розглядали вищезазначену проблему, яка ставала підставою для скасування відповідних рішень контролюючих органів про зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування (наприклад, постанова Верховного Суду від 02.04.2019 р. у справі №822/1878/18). Водночас критерії ризиковості та позитивної податкової історії, зазначені у проєкті, фактично відповідають тим, які контролюючий орган затвердив у своїх листах від 07.08.2019 р. №1962/99‑99‑29‑01‑01 та №1963/99‑99‑29‑01‑01.
Однак у проєкті, на відміну від чинного порядку, відсутні норми, які регулювали б процес відновлення реєстрації заблокованих документів, поданих комісії регіонального рівня. Хоча, оскільки на сайті розміщений лише проєкт, то до моменту його прийняття така помилка може бути виправлена.
В усьому іншому в порядку блокування податкових накладних та розрахунків коригування не передбачається кардинальних змін. Наразі цей проєкт перебуває на етапі обговорення, тому у разі наявності у платників зауважень або пропозицій вони можуть надсилати їх до ДПС України, Міністерства фінансів України або Державної регуляторної служби України.