22 січня 2025, 17:04

США можуть запровадити санкції проти Міжнародного кримінального суду. МКС готується до «найгіршого сценарію»

Ірина Назарчук
Ірина Назарчук журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Від початку січня 2025 року пакет санкцій Конгресу США щодо Міжнародного кримінального суду (ICC) перебувають у Сенаті Сполучених Штатів Америки. Вони ще не розглядалися. Утім, наголошують експерти, нова адміністрація Дональда Трампа може запровадити санкції незалежно від того, дозволять законодавці це зробити чи ні.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Причини й наслідки такого кроку аналізують видання Just Security та JusticeInfo.

Річ у тім, що в межах свого загального виконавчого указу першого після інавгурації дня Дональд Трамп скасував серед іншого й указ колишнього президента Джо Байдена від 1 квітня 2021 року, яким своєю чергою скасовувалися санкції проти МКС. Повторне введення санкцій проти МКС та його персоналу ще не застосовувалося, але низка експертів вважає, що нова адміністрація Дональда Трампа може запровадити санкції незалежно від того, дозволять чи ні це зробити американські законодавці.

Тодд Бухвальд, посол США з особливих доручень у справах глобального кримінального правосуддя у 2015–2017 рр. описує нові потенційні санкції для Міжнародного кримінального суду (МКС) як «драконівські» та порівнює їх із тими, які «уряд США використовує проти осіб, які становлять серйозні загрози національній безпеці, як-от члени Аль-Каїди та інші терористи». «Вони створені, щоб відрізати будь-який можливий шлях для таких осіб отримати кошти чи іншу підтримку», наводить його слова JusticeInfo.

Також видання нагадує, що ті самі слова використала голова Суду Томоко Акане у своїй заяві на щорічних зборах МКС у грудні минулого року: «Суду погрожують драконівськими економічними санкціями (…), наче це терористична організація». «Ці заходи швидко підірвуть діяльність Суду в усіх ситуаціях і справах і поставлять під загрозу саме його існування», — сказала вона.

Як пише британське видання The Guardian, загроза санкцій з боку Сполучених Штатів Америки постала перед МКС після того, як у листопаді 2024 року Суд видав ордери на арешт ізраїльського прем’єр-міністра Біньяміна Нетаньяху та його колишнього міністра оборони Йоава Галланта за ймовірні воєнні злочини та злочини проти людяності під час операції ізраїльських сил оборони проти ХАМАС в Газі. У відповідь на ордери Палата представників США на початку нинішнього січня проголосувала за введення санкцій проти МКС, утім цей законодавчий акт ще не був проголосований у Сенаті.

Джерела МКС пояснили газеті The Guardian, що загрозу існуванню суду становлять не стільки санкції проти високопоставлених суддів та прокурорів, скільки загальноінституційні санкції, оскільки вони блокуватимуть доступ до послуг, від яких залежить функціонування Міжнародного кримінального суду. Наприклад, існує залежність МКС від Microsoft, на хмарній платформі якої зберігаються докази, тому призупинення доступу може паралізувати розслідування. Джерела, на які посилається The Guardian, стверджують, що Міжнародний кримінальний суд готується до «найгіршого сценарію».

У 2020 році перша адміністрація Трампа наклала заборону на поїздки та заморозила активи колишнього прокурора Фату Бенсуди (попередниці Карім Хана на посаді — ред.) та одного з її високопосадовців. Заходи були запроваджені у відповідь на рішення, прийняті Бенсудою під час розслідування ймовірних воєнних злочинів США в Афганістані.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати