04 вересня 2019, 14:37

Можливі зміни у порядку передачі справ до Великої Палати з питань юрисдикції

Антон Сінцов
Антон Сінцов «Asters» радник

29 серпня 2019 року Президент України звернувся до Верховної Ради України з листом, в якому визначив як невідкладні для позачергово розгляду низку проектів законів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Серед таких законопроект № 1026, який покликаний змінити чинний на сьогодні у процесуальних кодексах – господарському, цивільному, адміністративному, порядок передачі справ на розгляд Великої Палати з підстав порушення правил юрисдикції.

Вказана ініціатива є цілком логічною та пояснюється, в першу чергу, неідеальністю існуючого порядку, який передбачає передачу справ на розгляд Великої Палати у всіх випадках спірності юрисдикції.

Таке широке формулювання неодноразово ставало предметом зловживань зі сторони недобросовісних учасників, які з метою затягування процесу піднімали питання юрисдикції на рівні Верховного Суду і справа автоматично передавалася на розгляд Великої Палати.

Як правило, доводи недобросовісних учасників щодо юрисдикції повторюють доводи, стосовно яких Велика Палата раніше вже висловила правовий висновок. Таким чином, відбувається передача на розгляд Великої Палати аналогічних справ, що призводить до нагромадження судових справ у Великій Палаті і робить її роботу неефективною.

На практиці зустрічаються рішення, в яких Верховний Суд, посилаючись на мету та цілі створення Великої Палати, відмовляє у передачі справи до Великої Палати. Однак, в більшості випадків, справи все ж таки на кілька місяців передаються до Великої Палати.

Тобто, по суті, Велика Палата здійснює перегляд в касаційному порядку справ, в більшості з яких порушуються ті самі правові питання юрисдикції стосовно яких Велика Палата вже зробила відповідний правовий висновок.

Разом з тим, запропонований у законопроекті № 1026 новий порядок містить три чіткі умови, при яких справи не будуть передаватися на розгляд Великої Палати з підстав порушення правил юрисдикції. Такими умовами є: (1) якщо учасники справи у попередніх двох інстанціях не піднімали питання про порушення правил юрисдикції; (2) якщо учасники справи не обґрунтували порушення судом правил юрисдикції; (3) якщо Велика Палата вже висловила свою позицію щодо питання юрисдикції спору у подібних правовідносинах.

Тобто планується уточнення існуючих умов передачі справ на розгляд Великої Палати з підстав порушення правил юрисдикції шляхом визначення відповідних виключень.

Вважаємо, що такі зміни кращим чином вплинуть на строки розгляду справи на рівні касаційної інстанції та дозволять Великій Палаті приділити більше уваги вирішенню фундаментальних правових проблем, а не займатися переглядом аналогічних справ, за якими Велика Палата раніше вже висловила свої правові позиції.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати