25 січня 2022, 12:22

«Моцарт» не пережив Covid-19. Від банкрутств не застраховані ані в Австрії, ані в США з КНР

Опубліковано в №2 (756)

Торік багато компаній зазнали банкрутства. Серед них і впізнавані світові бренди. Когось підкосила пандемія, когось інші об’єктивні чи суб’єктивні причини.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Гіркий смак солодощів

29 листопада минулого року австрійська Salzburg Schokolade оголосила про своє банкрутство. Заява була несподіваною, оскільки раніше компанія не повідомляла, що зазнає якихось фінансових труднощів. Причина банкрутства в тому, що через пандемію різко впав потік туристів в аеропортах. Крім того, попит на вироби Salzburg Schokolade впав через зменшення кількості весільних та інших свят. Магазини солодощів у австрійській столиці та безпосередньо у Зальцбурзі були закриті кілька тижнів. Таке різке падіння продажів призвело до того, що компанія навіть не знайшла коштів, щоб виплатити працівникам зарплату та різдвяні премії. «Локдаун, ріст цін на сировину, енергію, послуги з логістики, пакувальні матеріали стали додатковими причинами такого рішення», — пояснили в Salzburg Schokolade і запропонували 140 працівникам звернутися до Трудової палати країни.

30 листопада в регіональному суді Зальцбурга було порушено справу про неплатоспроможність виробника, котрий має зобов’язання у розмірі близько €27,29 млн за ліквідаційною вартістю, з яких незабезпечені — близько €17,69 млн, та активи у розмірі близько €23,35 млн, з яких вільні становлять близько €13,75 млн. «Прогноз подальшого існування компанії негативний», — йдеться у прес-релізі про подання заяви про банкрутство.

Австрійська влада пообіцяла покрити заробітну плату співробітників, але доля відомого бренду, під яким з 1897 р. випускалися шоколад і цукерки, у т.ч. знамениті «Моцарт» (моцартівська кулька) з начинкою з марципану, винайдені зальцбурзьким кондитером Паулем Фюрстом у 1890 р., наразі залишається невідомою.

Забудовник з Піднебесної не добудував

Дефолт одного з найбільших китайських девелоперів цілком може стати наймасштабнішим в історії сучасної КНР. На початку грудня минулого року компанія пропустила останній строк виплати відсотків на суму $82,5 млн. А за місяць до цього кредитори зажадали від Evergrande погашення облігацій на суму $260 млн. Загалом компанія має найбільший борг серед усіх забудов ників — понад $300 млрд. Офіційно Evergrande поки що не оголосила про банкрутство, але для більшості світових економічних аналітиків воно здається найімовірнішим. Більше того, деякі експерти припускають, що крах девелопера може призвести не тільки до китайської кризи, а й до загальносвітової – на кшталт тієї, що вибухнула у 2008 р.

На тлі чуток про близьке банкрутство фірми у вересні минулого року сотні ошуканих пайовиків оточили її штаб-квартиру у Шеньчжені. Керівництво компанії чутки заперечувало, але визнавало, що зіштовхнулося з «несподіваними труднощами».

За даними Bloomberg, загальна кількість інвесторів, які мають на руках папери Evergrande, становить близько 70 тис. осіб. Для допомоги в реструктуризації боргу компанія найняла зовнішніх консультантів з американської фірми Houlihan Lokey, які вже співпрацювали з такими збанкрутілими бізнесами, як Enron та Lehman Brothers.

Китайська компанія задумалася про продаж своєї частки у бізнесі з виробництва електромобілів, а також у сфері управління нерухомістю.  Ведуться переговори й про продаж 26-поверхового China Evergrande Center, який є аналогом штаб-квартири компанії в Гонконгу. Якщо не вдасться знайти нове фінансування, Evergrande не зможе ні заплатити постачальникам, ні закінчити будівництво великих проєктів. Bloomberg пише, що зараз більшість оборотних коштів компанія спрямовує виключно на завершення розпочатих проєктів, але наявних грошей недостатньо навіть для цього.

Американський коворкінг не спрацював

Мережу коворкінгу Knotel заснували вихідці з колишнього СРСР Едуард Шендерович і Амол Сарва. Міжнародні інвестори не тільки цікавилися проєктом, а й активно фінансували його. Наприклад, з лютого 2016 до серпня 2019 р. компанія залучила $560 млн. Але потім через пандемію спочатку розорився головний конкурент Knotel — компанія WeWork, а потім офіси самої Knotel перестали бути потрібні через коронавірусні обмеження.

«Пандемія створила унікально складну атмосферу для роботи», — заявив з цього приводу Амол Сарва. Особливо криза позначилася на швидкості лізингу й частці контрактів, що продовжуються, на ключових ринках, зокрема в Нью-Йорку і Сан-Франциско. «Коронавірус поставив під сумнів бізнес-модель Knotel та інших бізнесів «гнучких» офісних просторів і коворкінгів, які орієнтовані на людей, що працюють поруч», — писав Bloomberg. Через пандемію багатьом компаніям у всьому світі довелося перевести людей на роботу з дому або гібридну модель: частково віддалено, частково з офісу.

Втім, ще до пандемії Knotel зазнавав збитків: у 2019 р. його втрати склали $223 млн. За підсумками 10 місяців 2020 р., як повідомляв Business Insider, стартап втратив $202,3 млн. Минулої весни, у розпал карантинів у всьому світі, Knotel прибрав половину співробітників, а до кінця року отримав ще й більше десятка позовів від власників нерухомості. Кредиторська заборгованість Knotel зросла з $54,4 млн у січні 2020 р. до $119,8 млн у жовтні, а дебіторська — з $6 млн до $75,4 млн.

Цікаво, що WeWork була лідером ринку та планувала IPO, але у вересні 2019 р. відклала вихід на біржу, а її оцінка вартості впала. Тоді Амол Сарва в інтерв’ю Financial Times насолоджувався: «Ми чекали, поки ця пісенька буде заспівана. Тепер музика скінчилася, і настав час танцювати».

Танцював Knotel недовго. Рівно рік тому, наприкінці січня 2021 р. він разом зі своїми американськими «дочками» подав заяву до суду з банкрутств штату Делавер і вирішив продати бізнес активному гравцю ринку комерційної нерухомості Newmark Group. 2 лютого Шендерович оголосив, що залишає посаду голови ради директорів на період її реорганізації. А згодом компанію покинув і Амол Сарва. Як писало видання TechCrunch, він заявив, що Newmark, яка стала новим власником мережі, скористалася банкрутством Knotel, щоб узяти її під контроль. За його словами, цей процес підірвав важливі відносини і «нашкодив багатьом клієнтам та партнерам» компанії.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати