10 вересня 2024, 10:50

МАГАТЕ розширює функціонал в Україні, але не здатне змусити рф деокупувати ЗАЕС

Ірина Назарчук
Ірина Назарчук журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Найближчими днями деякі з найбільш пошкоджених внаслідок російських обстрілів українських електропідстанцій (які саме — не уточнюється з міркувань безпеки) запланували відвідати представники Міжнародного агентства з атомної енергії. Про це повідомив голова Держатомрегулювання — Головний державний інспектор з ядерної та радіаційної безпеки України Олег Коріков.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Отже, за домовленістю з українською владою моніторингова місія МАГАТЕ розширює свій функціонал в Україні, охоплюючи електричні підстанції. Передусім йдеться про ті станції, які є важливими для безпеки атомних електростанцій, що забезпечують видачу потужності або, у разі необхідності, — енергоспоживання АЕС від енергомережі. Доступ до надійних джерел зовнішнього енергопостачання входить до невід'ємних компонентів забезпечення ядерної та фізичної безпеки під час збройного конфлікту.

Після чергової масованої російської атаки 26 серпня, через яку сталося аварійне відключення чотирьох енергоблоків на двох українських атомних станціях, а також погіршилася ситуація із зовнішнім енергопостачанням Хмельницької АЕС та майданчика Чорнобильської АЕС, в Україну прибув очільник МАГАТЕ Рафаель Гроссі.

Він не тільки зустрівся з президентом України.

Соцмережі поширили фрагмент його дружньої — з обіймами — зустрічі з «управлінцями» тимчасово окупованої ЗАЕС. 

Наскільки безпечно зараз на найбільшій атомній електростанції Європи? Чи мають інспектори МАГАТЕ доступ всюди на Запорізькій атомній електростанції? Головний державний інспектор з ядерної та радіаційної безпеки України, голова Держатомрегулювання Олег Коріков прокоментував:

— Спільними зусиллями з МАГАТЕ, місія якого перебуває на ЗАЕС постійно вже два роки, нам вдалося дотиснути окупантів й перевести всі енергоблоки станції в стан холодного зупину. Ядерне паливо зберігається там, де зберігалося на початок окупації. Попри те окупанти відключили систему онлайн-передачі даних радіаційного моніторингу, через інспекторів МАГАТЕ ми отримуємо звіти. Хоча навіть іноземні експерти не всюди на станції отримують доступ, відповідно не повною мірою володіють інформацією про її поточний безпековий стан. Скажімо, інспекторів МАГАТЕ не допускають до приміщення Кризового центру, звідки відбувається управління ймовірною аварійною ситуацією. Але там російські окупанти розгорнули штаб свого військового контингенту на ЗАЕС. 

Кожен інцидент, що виникає на атомній станції, зокрема, як нещодавно із пожежею на градирні (елемент циркуляційного водопостачання, градирня постраждала через пожежу в серпні, споруда непридатна для використання у майбутньому — ред.), може стати вихідною подією до виникнення радіаційної аварії з відповідними наслідками.

Так само як спеціалісти МАГАТЕ на майданчику ЗАЕС не можуть змусити окупаційну владу дотримуватися вимог безпечного використання станції, так і в цілому структура ООН, якою є Міжнародне агентство з атомної енергії, демонструє абсолютну нездатність змусити росію виконати ухвалені МАГАТЕ рішення та резолюції щодо деокупації та демілітаризації станції.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати