09 лютого 2021, 16:10

«Колектори в законі». Чи припиняться погрози, та як захиститися у 2021 р.

Яна Мельниченко
Яна Мельниченко «АО Шкребець і партнери» адвокат

Серед різноманіття надавачів колекторських послуг існують фірми, які застосовують відверто кримінальні методи роботи з боржниками. Як правило, це невеликі колекторські фірми, метою яких є швидке повернення боргу будь-якими засобами, а не забезпечення довгострокових відносин з банками та фінансовими організаціями, позичальниками, а характерною особливістю — відсутність будь-яких етичних принципів. Окремого закону про діяльність колекторів немає, регулюють цю сферу Конституція України, Цивільний та Господарський кодекси, а також закони «Про господарські товариства» та «Про житлово-комунальні послуги».


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


У січні 2021 р. Верховна Рада 355 голосами прийняла у першому читанні законопроект №4241 «Про захист боржників при врегулюванні простроченої заборгованості». Він встановлює правила роботи колекторів, вимоги щодо етичної поведінки з боржниками, санкції за можливі порушення, нагляд за колекторською діяльністю. Згідно з цим проектом, основним органом контролю за колекторами стане Національний банк України. Він буде вести публічний реєстр колекторських компаній, у якому будуть зобов’язані зареєструватися всі колектори. Регулятор буде перевіряти не тільки самі колекторські фірми, їх співробітників та керівництво, а й їх засновників.

Як зазначив Національний банк України, який з 1 липня 2020 р. здійснює нагляд за небанківським фінансовим сектором, серед найбільш поширених порушень колекторів — використання персональних даних без дозволу з метою стягнення проблемного боргу. Законопроектом встановлено вичерпний перелік дозволених форм і способів взаємодії колекторів зі споживачами фінансових послуг та максимальну частоту такої взаємодії. НБУ контролюватиме дотримання колекторами чинного законодавства, встановлюватиме додаткові вимоги до взаємодії зі споживачами, захищатиме права останніх, розглядатиме звернення громадян. У разі порушень передбачена відповідальність колекторських фірм: від штрафів у розмірі від 3 до 6 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (на сьогодні це 51 тис. — 102 тис. грн) та виключення з реєстру колекторських компаній до кримінальної відповідальності.

Банки і фінансові компанії, у свою чергу, ще під час підписання кредитного договору будуть зобов’язані попереджати клієнта про можливе залучення колекторів у разі прострочки платежів та контролювати поведінку залучених ними колекторів, а також повідомлятимуть Національний банк України про укладені з колекторами угоди. Діятиме заборона залучати колекторські фірми, які не включені до реєстру. Банк і фінансова компанія будуть розглядати звернення громадян про всі порушення, і якщо колектор протягом року як мінімум двічі порушив вимоги щодо етичної поведінки, кредитор має достроково розірвати з ним договір.

Зараз, на жаль, не всі колекторські компанії можуть похвалитися відсутністю «кримінального інструментарію», тож якщо ви особисто не давали дозвіл на використання вашого телефону, фінансова компанія і колектори порушують законодавство. Якщо вам надходять дзвінки або листи з приводу кредиту, який ви не брали і за яким не виступали поручителем, можна говорити про порушення Закону України «Про захист персональних даних». Номер телефону людини, її домашня адреса — це конфіденційні дані. Фінансова компанія і колектор не мають права на їх обробку без згоди власника. До того ж, при здійсненні діяльності колекторам забороняється контактувати з третіми особами таким чином, щоб їм ставав відомий факт заборгованості (окрім адвоката чи представника споживача).

Українці у спілкуванні з представниками колекторських компаній стикаються з такими проблемами, як постійні погрози життю, здоров’ю, майну боржника або членів його сім’ї (у т.ч. із застосуванням ненормативної лексики), телефонні дзвінки або відвідування під час відпочинку, порушення громадського порядку, застосування заходів, які загрожують честі, гідності, діловій репутації та іншим немайновим правам боржника тощо, отже, порушуються низка статей Конституції, Цивільного кодексу та Кримінального кодексу України. Слід розуміти, що вже за сам факт виголошення погроз з боку колекторів настає кримінальна відповідальність.

Якщо колектор загрожує примусово стягнути борг, він вводить людину в оману, адже тільки органи Державної виконавчої служби і приватні виконавці мають законодавчі підстави примусово стягувати заборгованість, дотримуючись офіційних процедур, передбачених Законом України «Про виконавче провадження». Колекторські компанії мають право тільки інформувати боржника або поручителя по кредиту про наявність боргу, — відзначають у Національному банку України. Забороняється стягнення колектором будь-яких додаткових сум, окрім сум, передбачених угодою між кредитором та споживачем та чинним законодавством.

Усвідомлюєте, що колектор порушує ваші права, застосовує заборонені методи впливу або загрожує їх застосуванням? — Не гайте часу, фіксуйте всі незаконні дії колекторів і готуйте заяву в поліцію. Обов’язково проконтролюйте реєстрацію вашої заяви в Єдиному реєстрі досудових розслідувань. Позитивний результат буде залежати від того, які докази ви зможете зібрати до своєї заяви і наскільки наполегливо будете цікавитися рухом справи.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати