30 березня 2018, 15:11

Кабміном скорочено час для реєстрації ПН/РК

Мирослава Нечай
Мирослава Нечай «Jurimex, ЮК» юрист

24.03.2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 204 (далі – Постанова 204), якою вносяться зміни до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабміну від 29.12.2010 № 1246 (далі – Порядок 1246).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Окрім того, що Постанова 204 приводить до відповідності положення Порядку 1246 із правилами застосування нової процедури блокування податкових накладних/розрахунків коригування, нею також пропонується зменшити строки тривалості операційного дня, часу протягом якого платники ПДВ можуть реєструвати в ЄРПН податкові накладні або розрахунки коригування. Так, якщо раніше операційний день тривав з 0 до 23-ї години, тобто фактично цілу добу, то за прийнятими змінами реєстрація здійснюватиметься з 8-ї до 20-ї години, і виключно в робочі дні. Виняток щодо можливості реєстрації у неробочі дні становитимуть лише випадки, коли граничні строки для реєстрації податкових накладних припадатимуть на вихідний, святковий або неробочий день (тобто на 15-те число або останній день місяця).

Приймаючи вищезазначені нововведення Кабмін явно не врахував зміни до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі – ПК України), які набрали чинності 01.01.2018, та відповідно до яких реєстрація розрахунків коригування на зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг здійснюється протягом 15 календарних днів з дня його отримання отримувачем. Таким чином, якщо граничний строк для реєстрації вищезазначених розрахунків коригування випадатиме на вихідний день, який не є 15-м числом або останнім днем місяця, то платник просто технічно не зможе здійснити реєстрацію. Тим самим у вищезазначеній частині прийняті Кабміном зміни, які уже набули чинності, не відповідають вимогам ПК України. Сподіваємося, що Кабмін врахує власну помилку найближчим часом.

Окрім того, варто звернути увагу й на недоліки законодавчої техніки у вищезазначеній Постанові 204, у якій передбачається, що реєстрація податкових накладних та розрахунків коригування здійснюватиметься виключно у робочі дні. Водночас законодавством не встановлюється загального для всіх переліку робочих днів, оскільки у кожного підприємства можуть бути відмінності щодо організації своєї роботи. Наприклад, не всюди передбачається наявність вихідного дня у суботу, тощо. Очевидно, що у Постанові 204 йшлося про припинення роботи ЄРПН на суботу-неділю, в іншому випадку система технічно не зможе фіксувати чи реєструє підприємство податкову накладну у свій робочий день, чи ні. Але тоді це треба було б відповідно прописати у вищезазначеному нормативно-правовому акті.

Водночас позитивом у Постанові 208 можна вважати положення, згідно з яким ДФС України заборонятиметься проводити технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки ЄРПН (крім аварійних випадків). Таким чином, сподіваємося, що практика припинення роботи ЄРПН на декілька днів, яка час від часу застосовувалася вищезазначеним контролюючим органом, перестане застосовуватися.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати