23 квітня 2022, 14:36

Хто важливіший: військова адміністрація чи місцева рада?

Віктор Залізнюк
Віктор Залізнюк «ADER HABER» адвокат

У спокійний довоєнний час люди звикли, що всі нагальні питання життя громади вирішували місцеві ради та їх виконавчі комітети. Але сьогодні ми все частіше чуємо про військові адміністрації — орган влади, про який до війни ми не чули. Окремі очільники таких адміністрацій уже стали живими легендами та символами незламності української нації.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


З практичної точки зору військові адміністрації надзвичайно важливі для мешканців відповідних територій, оскільки уповноважені приймати рішення, від яких залежить життя людей: щодо евакуації, запровадження комендантської години та багато іншого. Тож хто сьогодні є місцевою владою або хто важливіший — військова адміністрація чи місцева рада?

Законом передбачено, що на територіях, де введено воєнний стан (у нашому випадку це вся Україна) можуть утворюватися тимчасові державні органи — військові адміністрації. Рішення про їх утворення приймається Президентом України за поданням обласних державних адміністрацій або військового командування. Безпосереднє керівництво військовими адміністраціями здійснюють їхні начальники.

Військові адміністрації населених пунктів утворюються в одному чи декількох населених пунктах. Тут мова йде саме про населені пункти, тобто села, селища й міста. Про обласний і районний рівні поговоримо далі.

Чому ж в окремих населених пунктах військові адміністрації утворені, а в інших ні? Буде чи не буде утворена військова адміністрація, залежить від того, як працює місцева рада, чи взагалі працює і наскільки ефективно у воєнний час. Військова адміністрація може бути утворена, якщо сільські, селищні, міські ради та/або їхні виконавчі органи не здійснюють покладені на них Конституцією та законами України повноваження, в т.ч. внаслідок:

  • фактичного саморозпуску;
  • самоусунення від виконання своїх повноважень;
  • фактичного невиконання повноважень;
  • припинення повноважень згідно з законом.

Як бачимо, перелічені в Законі причини невиконання повноважень не є вичерпними, а лише передбачають найбільш ймовірні сценарії. Більше того, така підстава, як «фактичне невиконання повноважень» є досить суб’єктивною, оскільки не деталізує, невиконання якого обсягу повноважень, що створює певну дискрецію Президента щодо утворення військової адміністрації. Однак вважаю, що в даному випадку це цілком виправдано, адже Глава держави володіє значно більшим обсягом інформації і має можливість діяти на випередження. Тож для більш широкого розуміння варто б розширити поняття «фактичне невиконання повноважень» змістовно. Так, на мою думку, невиконання повноважень місцевою радою у воєнний час не завжди пов’язане з небажанням або бездіяльністю — здебільшого таке виконання неможливе з незалежних від органу самоврядування причин.

На сьогодні, згідно чинного закону, військові адміністрації населених пунктів фактично формуються «з нуля» з військовослужбовців військових формувань, правоохоронних органів, служби цивільного захисту, працівників, які уклали з Генеральним штабом Збройних сил України трудовий договір. Однак на розгляді парламенту уже перебуває законопроєкт щодо функціонування місцевого самоврядування в період дії воєнного стану, який покликаний виправити таку ситуацію. На мою думку, це логічно, адже кожна місцева рада має законний мандат на представлення інтересів членів громади. Однак, щоб не займатися здогадками, проаналізуємо ці законодавчі зміни після набрання ними чинності.

На відміну від військових адміністрацій населених пунктів, при утворенні військової адміністрації в районі чи області їх статусу набувають, відповідно, районні, обласні державні адміністрації, а голови районних, обласних держадміністрацій набувають статусу начальників відповідних військових адміністрацій. Таким чином, по суті, уже існуючі органи державної влади наділяються новими повноваженнями, набуваючи іншого статусу. Законодавцем тут закладена проста логіка: і державну, і військову адміністрацію формує Президент і призначає очільників таких адміністрацій.

Що цікаво, Закон України «Про правовий режим воєнного стану» прямо не передбачає автоматичне припинення повноважень відповідних органів місцевого самоврядування у разі утворення військових адміністрацій. Таку норму можна зустріти у ст. 78 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні»: повноваження сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради достроково припиняються з дня набрання чинності актом Президента України про утворення відповідної військово-цивільної, військової адміністрації. При цьому Закон «Про правовий режим воєнного стану» передбачає момент припинення повноважень військових адміністрацій.

Військові адміністрації населених пунктів, а також районні, обласні військові адміністрації, утворені у зв’язку з нескликанням сесії, відповідно, районної, обласної ради у встановлені Законом «Про місцеве самоврядування в Україні» строки, здійснюють свої повноваження до дня першого засідання першої сесії відповідної ради, обраної після скасування воєнного стану. Як бачимо, зазначена норма містить слова «…ради, обраної після…», що корелюється з положеннями Закону «Про місцеве самоврядування в Україні», який передбачає припинення діяльності місцевої ради у зв’язку з утворенням військової адміністрації. Аналогічні за змістом норми містять і «Прикінцеві положення» Закону України «Про правовий режим воєнного стану», але вони стосувалися періоду, коли збройна агресія рф мала місце лише у Донецькій та Луганській областях.

Окремо закон виділяє випадок, коли районна чи обласна військова адміністрація утворена не «у зв’язку», а «для». Так, у разі створення районних, обласних військових адміністрацій для здійснення керівництва у сфері забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку такі адміністрації здійснюють свої повноваження до скасування воєнного стану. У даному випадку без прив’язки до першої сесії новобраної ради.

Таким чином, можемо резюмувати, що утворення військової адміністрації завжди означає припинення діяльності відповідної місцевої ради. І повернення до функціонування органів місцевого самоврядування на таких територіях можливе лише після скачування воєнного стану. Але то уже будуть заново обрані ради, можливо, і з урахуванням думки виборця про ефективність попереднього їх складу.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати