18 червня 2020, 18:20

Фінансова звітність: жага і користь відкриття її для ринку

Сергій Мільман
Сергій Мільман засновник та генеральний директор компанії "YouControl"

Нещодавно низка організацій, серед яких BRDO, Bihus.Info, Рух ЧЕСНО, OpenUp Україна та Transparency International Ukraine висловили вимогу до державних розпорядників відкрити дані фінансової звітності компаній. Звернення підтримали понад впливових 20 організацій та осіб, серед яких і Центр протидії корупції, і ДП “Прозоро”, і представники з VoxUkraine тощо. Чим же такі корисні ці дані для ринку? Що може змінитись від їх відкриття?


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Фінзвітність давно вже викликає суспільний інтерес. Державна податкова служба ще з 2016 року веде роз'яснення у своїх листах про те, де можна дізнатись ці дані, наголошуючи, що вони не можуть становити комерційну таємницю. Нарешті ст. 14 ч. 2 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» також закріпила це визначення. Однак, віз ще досі там: спільнота звертається до всіх можливих розпорядників: Державну податкову службу, Державну службу статистики та Міністерство юстиції України, але отримує відписки. Хоча очевидно, що відкриття доступу до даних принесло би користь і державі, і бізнесу.

Наразі актуальним є спрощення ведення бізнесу, включаючи і участь у держтендерах. Набагато простішими стають процедури, коли не потрібно збирати безліч папірців про свою діяльність. Якщо є відкриті дані, вони зможуть автоматично завантажуватись, вивільняючи при цьому час учасників для більш глобальних задач.

Керівник компанії без даних про фінансову спроможність контрагента, як рибалка без весел. Невідомо, чи не занесе співпраця на мілину, чи поверне він гроші за товар, виданий у відстрочку тощо. Дані дослідження PWC підтверджують, що саме контрагенти є найбільшою білою плямою під час протидії шахрайству. Серед всіх, хто вчинив найбільші шахрайства у 2018 році, вони складають 36% та 67% з них є наближені до організації фізичні та юридичні особи. Це постійні клієнти, незмінні постачальники та вірні агенти.

Фінанси ‒ це поки що найкращий індикатор успішності компанії. Він показує кількість ресурсів, якими може розпоряджатись юрособа чи група або навіть галузь. Як ми дізнаємось, яка галузь найбільше генерує прибутків, не маючи цих даних? Якщо інвестор хоче дізнатись, який ринок зараз на піку розвитку та який його обсяг, він зазвичай звертається в консалтингові агентства. Ті проводять дослідження, використовуючи “магію цифр фінзвітності”, здобуваючи її правдами і неправдами де-завгодно та розраховуючи потім відсоток можливої похибки. Наскільки точнішими були би розрахунки, якби ці дані можна було отримувати офіційно у повному обсязі? Думаю, суттєво. І наскільки меншими були би ризики втрат грошей інвестора ‒ очевидно.

Відкриті дані ‒ сировина не тільки для досліджень, а й для сервісів. Ми в YouControl, наприклад, розробили методологію щодо визначення фінансової стійкості компаній та ринкової спроможності (скоринги FinScore та MarketScore). Перевіривши її на практиці, отримали можливість передбачати вірогідність банкрутства в найближчому майбутньому. Також цього року запустили такий інструмент, як Кредитоздатність, який автоматично розраховує, товар на яку суму можна дати контрагенту, маючи при цьому найнижчі ризики неповернення. В ньому є можливість самостійно вносити дані для розрахунку. Така модель вибрана спеціально, знаючи про непрозорість цих даних зараз на ринку.

Не всі подають у фінзвітності реальні цифри, ‒ могли би справедливо зауважити ви. Всім відомо, що дехто приховує свою виручку, щоб зменшити податкове навантаження. Маю декілька думок з цього приводу. По-перше, така схема шкодить самому бізнесу. Директор не в змозі проконтролювати грошові потоки компанії, що відкриває двері для махінацій зі сторони співробітників. По-друге, аналіз фінансів у динаміці дає розуміння щодо тенденцій, адже зазвичай такі схеми є повторюваними (приховується певний відсоток). Отже, можна зрозуміти, чи компанія з кожним роком все більше влазить в борги або ж стала генерувати більше виручки. По-третє, компаніям з амбіціями, середньому та великому бізнесу вигідніше бути прозорими та показувати реальні цифри. Іноземні партнери та компанії із високими стандартами не будуть з вами мати справу, якщо дізнаються про подвійну бухгалтерію.

Врешті, на мою думку, відкриття фінзвітності невідкладно призведе до такого явища, як “конкуренція за прозорість”. Компанії наввипередки будуть розкривати інформацію про себе, щоб отримати більші можливості від співпраці один з одним. Дуже мрію пожити у такому світі.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати