01 лютого 2024, 14:57

Електронізація оскарження процедур закупівель

Тетяна Руденко
Тетяна Руденко адвокатка у сфері захисту економічної конкуренції, публічних закупівель

Оновлений функціонал подання скарги в електронній системі закупівель з 23 січня!


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Частина 2 ст. 18 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачає, що скарга до органу оскарження подається суб’єктом оскарження у формі електронного документа через електронну систему закупівель.

Положення абз. 2 ч. 2 ст. 18 Закону, яким передбачено, що суб’єкт оскарження подає скаргу в електронному вигляді з накладенням кваліфікованого електронного підпису, шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, в яких зазначається у повному обсязі інформація, передбачена ч. 5 ст. 18 Закону, стануть чинними через 6 місяців з дня припинення або скасування дії правового режиму воєнного стану.

З 23 січня 2024 року в електронній системі закупівель було впроваджено оновлення, спрямоване на подальше вдосконалення системи функціонування та оскарження публічних закупівель, зокрема, щодо процедури розгляду скарг. У межах цього оновлення реалізовано функціонал подальшої електронізації у формі подання скарги в електронному вигляді.

Тепер при формуванні скарги в електронній системі закупівель суб'єктам оскарження необхідно буде вносити детальні дані у відповідні нові додаткові електронні поля, які є обов'язковими до заповнення. Це покращення сприятиме формуванню сталої практики розгляду скарг і дозволить Комісії швидше аналізувати подані матеріали.

Крім того, Антимонопольний комітет України (АМКУ) планує аналізувати ці дані, отримані в процесі розгляду скарг, та повідомляти Уповноважений орган про виявлені проблеми у регулюванні публічних закупівель. Такий підхід сприятиме покращенню законодавства та розробці ефективних рішень для оптимізації процесу публічних закупівель в Україні.

Отже, для того, щоб подати скаргу в формі електронного документа Скаржнику тепер потрібно заповнити наступні дані:

НАЗВА СКАРГИ — потрібно зазначити тип скарги, чого саме скарга стосується;

ЗАПЕРЕЧЕННЯ (може бути один або декілька блоків, залежно від кількості підстав для оскарження)

Цей блок містить такі поля для заповнення:

Назва заперечення — зазначається підстава подання скарги;

Опис заперечення — вказується умова тендерної документації, яка, на думку учасника, є дискримінаційною, з посиланням на розташування цієї умови в тендерній документації / інформація про рішення, дії або бездіяльність замовника, які оскаржуються, з посиланням на джерело інформації про них (номер і дата протоколу/рішення уповноваженої особи тощо);

Класифікація суті заперечення — суб'єкт оскарження має обрати необхідне значення із запропонованого списку;

ОБҐРУНТУВАННЯ

Опис обґрунтування — у цьому полі Скаржник зазначає ґрунтовні підстави оскарження, вказує причини, через які він не може виконати зазначену дискримінаційну вимогу, або зазначає про наявність у нього порушених прав та охоронюваних законом інтересів з приводу рішення, дії чи бездіяльності замовника, що суперечать законодавству у сфері публічних закупівель і внаслідок яких порушено право чи законні інтереси такої особи;

ДОКАЗ

Назва доказу — вказується назва документу/файлу, що підтверджує порушення;

Опис доказу — зазначається опис документу (доказу), що підтверджує наявність у суб’єкта оскарження порушених прав та охоронюваних законом інтересів з приводу рішення, дії чи бездіяльності замовника, що суперечить законодавству у сфері публічних закупівель і внаслідок якого порушено право чи законні інтереси такої особи, пов’язані з його участю в процедурі закупівлі;

Пунктом 56 Особливостей передбачено, що якщо оскаржуються умови тендерної документації, разом із скаргою повинно бути завантажене документальне підтвердження/докази.

Отже, Скаржник при оскарженні умов тендерної документації в обов'язковому порядку повинен завантажити документ (документи), який підтвердить встановлення дискримінаційних вимог у тендерній документації.

ВИМОГА (додається до кожного Заперечення)

Тип вимоги — необхідно обрати значення з випадаючого списку;

Опис вимоги — докладно зазначається Скаржником, які дії має вчинити замовник за рішенням АМКУ.

За необхідності суб'єкт оскарження додає нове ЗАПЕРЕЧЕННЯ та повторно виконує усі зазначені дії.

Після заповнення усіх полів скарги у Скаржника є можливість завантажити додаткові документи.

Після цього на скаргу необхідно накласти електронний підпис та здійснити оплату подання до Антимонопольного комітету України.

Отже:

- сам процес подачі скарги, оплати, прийняття до розгляду та винесення рішення Антимонопольним комітетом України залишився незмінним.

- накладення на скаргу виключно кваліфікованого електронного підпису (КЕП), для суб'єктів оскарження (учасників закупівель ) залишається не обов'язковим.

- порядок та процес надання замовником пояснень по суті скарги змін не зазнав.

Важливо дотримуватися встановленого порядку при поданні скарги до Антимонопольного комітету України, зокрема, коректно заповнювати всі поля електронного документа скарги. Недотримання цього порядку може призвести до залишення скарги без розгляду або припинення її розгляду.

Практика свідчить про понад 10% скарг з поданих в січні, що залишались АМКУ без розгляду! При чому в такому разі сплачені за подання скарги кошти не повертаються Скаржникові.

Отже, електронізація допоможе покращити статистику та знизити відсоток скарг, що залишаються без розгляду АМКУ.

Вдалого оскарження закупівель!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати