13 березня 2020, 14:56

Доступ до правосуддя VS Надмірний формалізм

Анастасія Доброчинська
Анастасія Доброчинська «PRAVO GARANT» старший партнер

Єдиний державний реєстр судових рішень містить велику кількість ухвал про залишення позовних заяв без руху. Непоодинокі випадки, коли недоліком, який потрібно усунути, зазначено приведення копії документа, доданого до позову, у відповідність вимогам до оформлення документів, визначеним ДСТУ 4163-2003, затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 7 квітня 2003 р. №55 (далі - ДСТУ 4163-2003).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Відповідно до п. 1.1. вказаного нормативного акту, сфера його застосування поширюється на організаційно-розпорядчі документи, створювані в результаті діяльності: органів державної влади України, органів місцевого самоврядування; підприємств, установ, організацій та їх об'єднань усіх форм власності.

Ст. 15 Господарського кодексу України визначає, зокрема, випадки, коли застосування технічних стандартів у сфері господарювання є обов’язковим.

Верховний Суд у складі Касаційного цивільного суду в постанові №761/5894/17 від 18.12.2018 р. визнав «надмірним формалізмом» дії судів першої та другої інстанції.

Так, місцевий суд повернув позовну заяву, посилаючись на те, що заявник не виконав у повному обсязі вимоги ухвали суду про залишення його заяви без руху та надав копію контракту, що містить третейське застереження, не засвідчену належним чином, а саме засвідчено лише останню сторінку документу замість кожної. Апеляційний суд підтримав зазначену позицію першої інстанції.

Незважаючи на те, що касаційна інстанція скасувала рішення місцевого та апеляційного судів, робити висновок, що у будь-якому випадку прошиті та пронумеровані копії документів можна посвідчувати і шляхом завіряння останнього аркуша, не зовсім коректно, тому що постанова Верховного Суду не містить такого твердження.

Фактично Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду в постанові №761/5894/17 від 18.12.2018 р., з урахуванням всіх обставин справи, констатував, що в даному випадку відбулося суворе трактування національним законодавством процесуального правила (надмірний формалізм), що обмежило заявника в доступі до правосуддя.

Судова практика виходить з того, що зазначеним у пп. 5.26-5.27  ДСТУ 4163-2003 способом повинна засвідчуватися кожна сторінка документа, хоча вказані положення стандарту не містять прямої вимоги щодо посвідчення кожного аркуша.

Зазвичай на практиці ми посвідчуємо кожен аркуш окремо - для недопущення формального приводу чи реальної підстави для залишення позову без руху. Завдання адвоката - мінімізувати для клієнта всі ймовірні ризики, які можуть вплинути на розумність строків та ефективність судового провадження.

Проте є справи, в яких фізично не можливо завірити кожен аркуш з огляду на їх кількість. Наприклад, позови про оскарження податкового повідомлення рішення іноді сягають обсягу мільйону аркушів. У подібних випадках рекомендуємо завіряти лише останній аркуш прошитого документу, з посиланням на постанову Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду в постанові №761/5894/17 від 18.12.2018 р., зазначивши по тексту позову обґрунтування таких дій. Це може бути наявність великого обсягу документів, відсутність імперативної норми щодо обов’язку застосування ДСТУ 4163-2003 в даному випадку тощо. Такі дії попередять залишення позову без руху, а у випадку його повернення через неусунення недоліків, створять підстави для оскарження.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати