31 травня 2022, 12:23

«Добрий день, ми з України!» Чи має право податкова проводити перевірки під час війни?

Світлана Рудюк
Світлана Рудюк «IBC Legal Services» радник

24 лютого 2022 року реалії українського бізнесу змінилися. Початок війни невідворотно вплинув на бізнес-процеси в Україні, але не зупинив їх. Очевидно, що наразі готовність бізнесу зустрічати контролерів вкрай низька, однак це жодним чином не виключає непередбачуваних візитів. Відтак варто розуміти за якими видами перевірок фіскали все ж можуть навідатись, та коли їх можна до перевірки не допустити.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності в період дії воєнного стану» від 3 березня 2022 року № 2118-IX (далі – Закон № 2118-IX) вніс зміни до Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (далі – ПКУ), за якими додано статтю 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ. Відповідно до норми цієї статті, будь-які податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються.

Також положеннями Закону № 2118-IX було передбачене звільнення платника податків від відповідальності за порушення податкового законодавства за певних умов.

Наступним кроком у регламентації податкових перевірок стало прийняття Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15 березня 2022 року № 2120-IX (Закон № 2120-ІХ), яким внесені зміни до Податкового кодексу України, а саме, крім іншого, додано пункт 69.2 статті 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ.

Відповідно до пункту 69.2 статті 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються, крім:

  • камеральних перевірок декларацій або уточнюючих розрахунків (у разі їх подання), до яких подано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, показники яких сформовані на підставі податкових накладних та/або розрахунків коригування, складених і зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, та/або митних декларацій, за винятком товарів (продукції), визначених підпунктами 215.3.1, 215.3.2, та 215.3.2 прим. 1 та 215.3.3 прим. 1 п. 215.3 ст. 215 ПКУ. Така камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена протягом 90 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, – за днем їх фактичного подання;
  • фактичних перевірок.

Тобто, законодавець вирішив миттєво виправити помилку щодо звільнення бізнесу від потенційних податкових перевірок.

Крім того, 16 квітня 2022 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо адміністрування окремих податків у період воєнного, надзвичайного стану» № 2173 (далі – Закон № 2173), яким, зокрема статтю 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ доповнено пунктом 69.27.

Так, відповідно до пункту 69.27 статті 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану в Україні, податкові органи здійснюють державний контроль (нагляд) та спостереження у сфері ціноутворення відповідно до Закону України «Про ціни і ціноутворення» з урахуванням особливостей, встановлених пунктом 69.27 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ.

Тобто, розширено підстави проведення визначених ПКУ фактичних податкових перевірок.

Фактична перевірка (відтепер і до завершення воєнного стану) також проводитиметься додатково до інших визначених підстав у разі:

  • отримання у встановленому законодавством порядку від державних органів або органів місцевого самоврядування інформації, що свідчить про можливі порушення платником податків законодавства про ціни й ціноутворення;
  • отримання письмового звернення покупця (споживача), оформленого відповідно до закону, про порушення платником податків установленого порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Також фіскалам надали право отримувати від суб’єктів господарювання документи та/або інформацію, які підтверджують вартість придбання товару, що є предметом перевірки. У разі виявлення порушень застосовуватимуть адміністративно-господарські санкції.

27  травня 2022 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» № 7360 (Закон № 7360), який передбачає нові зміни. Це, зокрема, можливість проведення камеральних перевірок, документальних позапланових перевірок, що проводяться на звернення платника податків та/або з підстав, визначених підпунктами 78.1.7 та 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, та/або документальних позапланових перевірок платників податків, за якими отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями; фактичних перевірок.

Отже, виходячи з аналізу зазначених законодавчих норм, можемо підсумувати, що під час дії воєнного стану фактичні, камеральні та документальні перевірки проводяться.

Цікавим є також питання  щодо дії мораторію на застосування штрафних санкцій.

Відповідно до положень пункту 69.2 статті 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, в разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з положеннями ПКУ, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

Торгово-промислова палата України засвідчила обставини форс-мажору листом від 28 лютого 2022 року № 2024/02.0-7.1.

З урахуванням наведеного можна зробити висновок про те, що

1) податковим перевіркам під час війни бути;

2) політична воля законодавця свідчить про бажання збільшувати тиск на бізнес в умовах війни (спостерігаємо послідовне розширення переліку та підстав імовірних перевірок);

3) платник податків може бути звільнений від відповідальності за порушення податкового законодавства в разі встановлення факту настання форс-мажорних обставин.

Отже, бізнесу нічого не залишається, як бути готовим до проведення потенційних податкових перевірок, оскільки переможною стратегією є лише гра на випередження.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати