На перший погляд, робота юриста консервативна. Здавалося б, що нового можна застосовувати в настільки довго існуючій професії крім нормативно-правової бази та текстового редактора? Спеціально до Дня юриста YouControl розповідає про переваги для юристів від використання інструментів відкритих даних та ділиться лайфхаками їх застосування у роботі правників.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Пошук оптимального рішення
Наше життя постійно змінюється разом з умовами і темпом роботи. Це ж стосується і вимог до якості відпрацювання правових кейсів, включаючи різнобічний правовий аналіз їх учасників (контрагентів, конкурентів, учасників судових справ тощо). При цьому, особливо важливо як дослідити максимум даних для забезпечення "повноти картини", так і переконатися в достовірності отриманої інформації та її актуальності на момент отримання. Проте, не менш важливим є оперативний доступ до необхідних відомостей та забезпечення "глибини" (ретельності та детальності) дослідження поряд з швидкістю виконання.
Досягти високої якості такого аналізу можливо завдяки використанню сучасних IT-технологій і спеціалізованого програмного забезпечення. Новітні технічні рішення в рази підвищують особисту ефективність кожного співробітника і роботу юридичної команди в цілому. На сьогодні, на ринку представлено чимало рішень у вигляді інформаційно-аналітичних систем з бізнес-розвідки. По суті вони виконують функцію "концентратора" інформації більшості офіційних реєстрів та відкритих джерел. Так, скажімо, за допомогою онлайн-системи YouControl за лічені секунди можна отримати актуальну (на час запиту) інформацію про будь-яку фізичну чи юридичну особу або приватного підприємця України і щодня дізнаватися про внесені в реєстри зміни.
Переваги та лайфхаки використання
- Виявлення дефектів правосуб'єктності (чи знаходиться юридична особа в стані припинення/банкрутства). Дієвий спосіб попередити можливі фінансові втрати через співпрацю з фіктивними суб'єктами підприємництва. Так, договори або майнові дії боржника, вчинені після порушення справи про банкрутство можуть бути визнані недійсними. А легальні правовідносини з "суб'єктом", який не має статусу юридичної особи, де-юре і зовсім неможливі. Відсутність такого статусу в особи при здійсненні підприємницької діяльності є одним з основних ознак фіктивності.
- "Процесуальна присутність". Система автоматично концентрує всі судові рішення в досьє суб'єкта, зазначеного в тексті рішень. При цьому, у юриста є можливість сортування не тільки за формою судочинства або датою прийняття рішення, але і за процесуальним статусом особи та сумою стягнення. Щоденний автоматичний моніторинг судових рішень унеможливить втрату жодного судового документа і дозволить назавжди забути про необхідність ручного пошуку.
- Пов’язані особи. В системі реалізовані функції пошуку зв'язків юридичних осіб, які дозволяють в графічному вигляді "павутини" отримати картину афілійованих суб'єктів (в т.ч. пов'язаних осіб в розумінні Податкового кодексу України). Також можливо схематично визначити наявність зв'язків (через засновників, керівників, бенефіціарів, збіг місцезнаходження, імен, контактних даних тощо) між кількома різними суб'єктами, між якими на перший погляд немає нічого спільного.
- Податкове "стикування". Для визначення оптимальної схеми мінімізації витрат при здійсненні платежів, в досьє кожного суб'єкта відображається поточний податковий статус. Він деталізований даними про групи і ставки оподаткування, про дати та підстави анулювання реєстрації платників ПДВ та єдиного податку, а також про наявність податкового боргу.
- Перевірка ліцензій і дозволів. Сервіс показує всю інформацію про дозвільні документи суб'єкта, включаючи вид дозволеної діяльності, орган видачі та строк дії. Ці дані допоможуть уникнути ризиків співпраці з суб’єктами безліцензійної діяльності.
- Корпоративна верифікація. Дані сервісу можуть використовуватися юристами при складанні та укладенні договорів в сфері корпоративних прав, формування відповідних правових позицій в судових спорах, оцінки ступеня впливу учасників/акціонерів на ситуацію в компанії тощо. У "досьє" підприємства містяться всі дані про його учасників, розподіл часток і розміри внесків (в т.ч. їх фактичної оплати) в статутному капіталі, а також про власників великих (більше 5%) пакетів акцій. Інформація про наявність будь-яких обмежень у керівника/підписантів компанії дозволить заздалегідь уточнити нюанси і уникнути ризиків при укладанні договорів або вчиненні інших дій, що мають юридичне значення.
- Історія змін реєстраційних даних (в т.ч. про учасників, керівників, видів економічної діяльності, розміру статутного капіталу, зміну найменування, місцезнаходження тощо) дозволить визначити наявність повноважень директора компанії станом на конкретну дату. Ця інформація може бути вкрай корисною при оцінці легітимності документів, при формуванні правових позицій в корпоративних спорах.
- Протидія рейдерству. Для юриста особливо важливо перевіряти ризики власної компанії і/або компаній клієнтів на предмет незаконної зміни реєстраційних даних (зміни складу керівництва, розміру і розподілу часток в статутному капіталі, місцезнаходження тощо), а також ініціювання судових спорів та кримінальних справ, метою яких є захоплення бізнесу.
Дієві інструменти
"Моніторинг". Достатньо внести юридичну чи фізичну особу (навіть десятки або тисячі осіб відразу) в список моніторингу і далі система сама буде стежити за нею, спрямовуючи тривожні повідомлення на електронну пошту або у зручний для вас месенджер. Це дозволить оперативно ухвалювати важливі рішення і зберігати контроль над ситуацією.
Інформація про перевірки контролюючих органів, допоможе юристу своєчасно підготуватися до проведення комплексних планових перевірок (за винятком податкових перевірок): повідомити керівництво і підрозділи компанії, усунути недоліки в документації, провести інструктаж співробітників тощо.
Експрес-Аналіз контрагентів. Він розроблений з урахуванням пропозицій фахівців з комплаєнсу, а також рекомендацій регуляторних органів та органів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (зокрема, НБУ, ДПСУ, Держфінмоніторингу України тощо).
Інструмент дозволяє: автоматично виявляти ризики ділової співпраці:
- у сфері господарської діяльності (загальний комплаєнс);
- у податковій сфері (належна податкова обачність);
- у сфері фінансового моніторингу (належна перевірка клієнта).
За лічені секунди користувач отримує попередню оцінку рівня ретельності, з якою рекомендується здійснювати перевірку досліджуваної компанії її контрагентам.
Модуль "Перевірки фізичних осіб" дозволяє здійснювати уточнений пошук та перевірку фізособи у всіх можливих відкритих державних реєстрах та підключати запитувану особу до автоматичного моніторингу.
Модуль "Аналіз ринків" дає можливість користувачам самостійно аналізувати ринок з детальним переліком компаній за основним КВЕДом, регіоном розташування, датою реєстрації, виручкою тощо. Юристам буде зручно укладати рейтинги за фінансовими показниками та регулярно перевіряти контрагентів.
Вище описані лише загальні можливості сервісів відкритих даних, оскільки в діяльності кожного юриста, в залежності від профілю та сфери діяльності, присутня величезна кількість правових нюансів. В кожному з яких open data може бути застосована як інструмент більш індивідуальних налаштувань.