04 лютого 2021, 13:05

Ділянка йде за об’єктом нерухомості?

Юлія Лабутіна
Юлія Лабутіна приватний нотаріус

02.02.2021 р. Верховною Радою прийнято Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо єдиної правової долі земельної ділянки та розміщеного на ній об’єкта нерухомості) — проєкт №0850 від 29.08.2019 р. Згідно його норм, доля земельної ділянки, на якій розміщено об’єкт нерухомості, полягає у тому, що право власності на цю ділянку «автоматично» переходить до того, хто придбає об’єкт нерухомості, без укладання будь-яких правочинів чи вчинення будь-яких додаткових дій з боку набувача.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


По-перше, відразу постає питання технічної сторони реалізації «автоматичності»: яким чином має відображатись зміна власника земельної ділянки, а саме припинення права власності і перехід, що має відбутись з документами, які підтверджували попереднє право власності? Можливо, більш детальна процедура буде прописана у підзаконних нормативно-правових актах, але у проєкті зазначено, що закон набуває чинність через місяць з дня його опублікування, тоді як Кабінету міністрів України надається 3-місячний строк з дня набрання чинності законом для приведення у відповідність до нього нормативно-правових актів. Тобто норми закону вже почнуть діяти, а механізм їх реалізації ще буде напрацьовуватись.

По-друге, принцип «автоматичності» порушує інші положення чинного законодавства, відповідно до яких земельна ділянка є самостійним об’єктом права власності, а не складовою частиною об’єкту нерухомості. Порядок переходу права власності на такий об’єкт передбачає, зокрема, погодження між сторонами умов і наявність волевиявлення. До того ж, «автоматичність» порушує принцип порядку розпорядження майном, що перебуває у спільній сумісній власності (наприклад, згода другого з подружжя на відчуження майна) чи спільній частковій власності (відмова від переважного права). Залишається питання і щодо земельних ділянок, які перебувають у державній чи комунальній власності, перехід права власності на які потребує, згідно чинного законодавства, отримання додаткових дозволів та розпоряджень.

По-третє, принцип «автоматичності» у майбутньому може призвести до зловживань. Наприклад, постає питання, у якому саме розмірі має перейти у власність земельна ділянка, на якій розміщений об’єкт нерухомого майна, що придбавається, — 0,1000 га чи 1 га? І чи буде співвідноситись вартість придбаного об’єкта нерухомого майна з вартістю земельної ділянки, на якій він розташований? Адже об’єктом нерухомого майна може бути майже зруйнований будинок, який коштує у багато разів дешевше, ніж земельна ділянка.

Отже, зазначений законопроект породжує багато питань. Можливо, він містить і багато позитивних положень, яких автор цієї статті, на жаль, не помітив.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати