08 вересня 2020, 18:11

Diia City для українського IТ‑бізнесу

Опубліковано в №17 (723)

Олег Дерлюк
Олег Дерлюк «Stron Legal Services» керуючий партнер
Катерина Струкова
Катерина Струкова «Stron Legal Services» юрист

10 серпня 2020 р. на сайті Верховної Ради був зареєстрований пакет законопроектів для IT‑бізнесу: №3979 «Про заходи щодо стимулювання розвитку IT‑індустрії в Україні» і №3933‑1 «Про внесення змін до Податкового кодексу». Ці законопроекти є профільними і регламентують роботу Diia City. Це не перша спроба врегулювати трудові відносини в IТ. Раніше, у 2019 р. були активні обговорення введення 5‑ї групи ФОП для IT‑фахівців, проте ініціатива так і не була втілена в життя.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Diia City — це віртуальна вільна економічна зона зі спеціальним податковим, фінансовим і правовим режимами, яка схожа з Парком високих технологій в Білорусі. Має статус екстериторіальної вільної економічної зони, тобто її режим не обмежується конкретними містами, де зосереджена найбільша кількість IT‑компаній, а дає можливість своїм резидентам працювати і застосовувати пільги на всій території України. Резидентами будуть вважатися не ті компанії, які зареєстровані на конкретній території, а ті, які будуть входити в певний перелік і відповідати чітким критеріям.

Теперішня ініціатива Мінцифри покликана врегулювати питання, пов'язані з оподаткуванням і оформленням трудових відносин з розробниками IТ‑компаній, і вивести бізнес у правове поле. Нині IТ‑індустрія в Україні витримує податкове навантаження в основному за рахунок залучення кваліфікованих фахівців, які знаходяться на спрощеній системі оподаткування. Це забезпечило розвиток IТ‑аутсорсингу, але не IТ‑напрямів зі штатними працівниками.

Статистика

За даними Information technology industry in Ukraine за 2018 р., Україна посіла 7 місце за якістю і ефективності фріланс-працівників у ІТ і 24 — серед 55 найбільш привабливих країн для аутсорсингу. А в 2019 р. експорт комп'ютерних послуг зріс на 30,2% порівняно з попереднім роком і склав $4,17 млрд.

Хто може стати резидентом Diia City

Резидентами віртуальної вільної економічної зони можуть стати компанії:

1) які здійснюють виключно види діяльності за КВЕД IТ‑індустрія;

2) якщо розмір середньомісячної зарплати працівників IТ‑індустрії складає не менше, ніж еквівалент 1500 євро;

3) не менш ніж 70% у загальній структурі витрат становить оплата праці працівників IТ‑індустрії;

4) не менш ніж 70% експортної виручки отримується від здійснення господарської діяльності в IТ‑індустрії.

Стартапи, які не відповідають вимогам, зазначеним у пунктах з 2 по 4, але хочуть стати резидентами, можуть отримати статус за умови отримання інвестицій від фондів на суму не менше, ніж еквівалент 500 тис. євро; або компанії, які проходять акселерацію.

Як отримати статус резидента

Слід звернутися до уповноваженого органу з заявою та необхідним пакетом документів. Через 30 робочих днів з дня отримання такого клопотання орган вносить дані про компанію (заявника) до реєстру IТ‑індустрії та видає відповідний витяг.

Представники Мінцифри повідомляють, що на основі флагманського проекту «Дія» можна буде адмініструвати свій бізнес і взаємодіяти з державою через нього або портал.

Режим податкових преференцій для резидентів

1) 5% ПДФО і 5% ЄСВ від заробітної плати працівників IТ‑індустрії і прирівняних до неї платежів (за умови, що сума ЄСВ буде не менше подвійного розміру мінімального страхового внеску — 2078 грн);

2) 18% податок на виведений капітал (наприклад, розподіл дивідендів) замість податку на прибуток.

Коли запрацює

Голова комітету Верховної Ради з фінансової, податкової та митної політики Данило Гетманцев прокоментував, що новий закон може бути прийнятий у першому читанні у вересні 2020 і вступити в силу вже з 1 січня 2021 р.

Очікування

Ця ініціатива покликана підвищити конкурентоспроможність України у сфері IТ‑індустрії. У 2021 р. планується впровадити стимулюючі заходи, передбачені законопроектом, що створить близько 80 тис. нових робочих місць. До 2025 р. очікується зростання ринку креативної індустрії до $11,8 млрд (у 2019 р. він становив $6,2 млрд).

Критика

У Європейській бізнес-асоціації розкритикували законопроекти через відсутність розуміння специфіки індустрії і її механізмів і запропонували доопрацювати проєкт і масштабувати його на всіх учасників ІТ‑ринку. Нижче вказані деякі пропозиції з боку бізнесу:

1) збереження 3‑ї групи ФОП як стандартного формату роботи в ІТ‑індустрії;

2) трудові відносини оформляти як контракт;

3) недопущення підвищення податкового навантаження на ІТ‑бізнес під час світової економічної кризи;

4) заборона на введення додаткового регулювання для резидентів органом управління Diia City;

5) забезпечити пріоритетність інтересів резидентів над завданнями державного нагляду (контролю).

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати