10 листопада 2021, 20:06

Covid-сертифікати. Все, що потрібно знати

Опубліковано в №21 (751)

Вікторія Гамаюнова
Вікторія Гамаюнова «Майстро і Беженар, ЮК» старший юрист

У зв’язку з пандемією коронавірусної хвороби виникає необхідність обмеження деяких прав громадян. Це вимушені кроки, адже відповідно до Конституції України людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Уникнути обмежень можна шляхом отримання Covid-сертифіката або міжнародного свідоцтва про вакцинацію. Поговоримо про Covid-сертифікати та про те, які права вони надають.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


1. Що таке Covid-сертифікат

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України (далі — КМУ України) від 29 червня 2021 р. №677 «Деякі питання формування та використання сертифіката, що підтверджує вакцинацію від гострої респіраторної хвороби Covid-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, негативний результат тестування або одужання особи від зазначеної хвороби», Covid-сертифікат — документ в електронній формі, що підтверджує вакцинацію від Covid-19, негативний результат тестування або одужання особи від зазначеної хвороби, який формується та видається уповноваженою установою держави, містить персональні дані власника і передбачає можливість автоматизованої перевірки чинності документа та його належності власникові.

2. Відмінність між Covid-сертифікатом та міжнародним свідоцтвом про вакцинацію

Міжнародне свідоцтво про вакцинацію (далі — Свідоцтво) — документ, що відповідає міжнародним медико-санітарним нормам, у якому міститься інформація про зроблене щеплення. Його можна отримати тільки в паперовій формі відразу після щеплення другою дозою вакцини або в будь-якому медичному закладі, підключеному до електронної системи охорони здоров’я, зокрема у сімейного лікаря. Свідоцтво про вакцинацію від коронавірусу видають після отримання пацієнтом двох доз щеплення, тож строк його видачі може різнитися в залежності від обраної вакцини.

Варто зазначити, що Свідоцтво дає громадянам право на перевезення транспортом, на подорож за кордон (інформацію про перелік країн, які визнають міжнародне свідоцтво про вакцинацію, можна переглянути на сайті), на відвідування заходів та торгових мереж тощо. Covid-сертифікат — це захищений документ у телефоні, на папері чи на іншому носії, який можна завантажити через портал електронних послуг «Дія» або в мобільному додатку «Дія». Його можна сформувати після отримання однієї або двох доз вакцини, тому існують:

  • «жовтий» Сovid-сертифікат, який підтверджує факт отримання першої дози щеплення і діє 120 календарних днів;
  • «зелений» Covid-сертифікат, що підтверджує факт отримання повної вакцинації і діє 365 календарних днів від дати останнього щеплення.

Повна вакцинація може складатись з однієї дози однодозної вакцини Janssen чи двох доз вакцин Comirnaty/Pfizer, AstraZeneca/Covishield, Spikevax/Moderna, CoronoVac.

3. Внутрішні й іноземні сертифікати

Внутрішній Covid-сертифікат України (далі — внутрішній сертифікат) видається в Україні та призначений для використання на території України. Він формується у разі виявлення бажання запитувача, підтверджує вакцинацію від Covid-19, негативний результат тестування на Covid-19 методом полімеразної ланцюгової реакції або одужання особи від зазначеної хвороби та не містить медичних даних власника. Невід’ємною частиною такого сертифіката є відцифрований образ обличчя власника, що відображається в е-паспорті/е-паспорті для виїзду за кордон.

Іноземний Covid-сертифікат (далі — іноземний сертифікат) також підтверджує вакцинацію від Covid-19, негативний результат тестування на Covid-19 методом полімеразної ланцюгової реакції або методом Ag-RDTs чи одужання особи від зазначеної хвороби, формується та видається уповноваженою установою держав-членів довірчої мережі Європейського Союзу або уповноваженою установою іноземної держави, з якою Україною укладено міжнародний договір про взаємне визнання. На момент підготовки матеріалу з міжнародним Covid-сертифікатом можна вільно подорожувати щонайменше до 43 країн та користуватися ним всередині цих країн для входу на публічні заходи, до кафе, кінотеатрів тощо.

4. Як отримати сертифікат

Його можна завантажити через портал електронних послуг «Дія» або в мобільному додатку «Дія» після отримання першої вакцини або проходження курсу з двох вакцинацій.

5. Переваги, які надає Covid-сертифікат:

  • користування міжрегіональним транспортом у регіонах з жовтим та червоним рівнем епіднебезпеки;
  • можливість подорожувати Укрзалізницею;
  • користування авіаперевезеннями;
  • відвідання закладів громадського харчування, ресторанів тощо.

Крім того, слід звернути увагу на рішення регіональних комісій з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Так, 22 жовтня відбулося позачергове засідання регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Запорізької області. Деякі з рішень, що були ухвалені комісією, стосувалися нових обмежень на транспорті, регулярних і нерегулярних перевезень пасажирів автомобільним транспортом на автобусних маршрутах та залізничним транспортом на внутрішньообласних (міжміських та приміських) маршрутах. З 28 жовтня для реалізації відповідного права обов’язковим є пред’явлення Covid-сертифіката або іншого встановленого документа водію.

На відміну від міжнародних свідоцтв про вакцинацію, Covid-сертифікати надають можливість громадянам реалізувати значну частину прав не лише після проходження курсу вакцинації, а й у разі одужання від хвороби або отримання негативного тесту. На сьогодні існує ряд проблем у процедурних моментах роботи мобільного застосунку, але будемо сподіватися на їх швидке вирішення.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати